Ugradnja kamere za voznju u nazad

Kukikr

New member
Pozdrav svima. Zanima me dali se na Citroen C3 2019, shine oprema, moze ugraditi kamera za voznju unazada a da se spoji na ekran od auta, na njegov sustav?
Hvala!
 

sir.Oliver

Well-known member
teoretski da , ali praktično teško da ćeš naći nekoga voljnog da se s tim uhvati u koštac . ovlašćeni jednostavno , na osnovu VIN kaže da je to nemoguće i time se sve završava .... pokušavam to već 4 godine ... ili senzore , ili kameru .... ali do sada mi se nije posrećilo rešiti problem . fizički montirati nije nikakav problem, problem je aktivacija kroz dijagnostiku .
 

Kukikr

New member
Ok, hvala. U citroenu su rekli da na ekranu nema opcije screen mirror i da se kamera ne moze spojiti na sustav. Iskreno slican odgovor sam i ocekivao ali sam se nadao da se ipak moze. Budem se sa senzorima morao zadovoljiti....
 

Cale81

Active member
Ja kada sam gledao za C4GP ugraditi samo straznje senzore i spojiti ih postojece zvucnike. Zvao sam par elektricara sta vrse ugradnju i kazu da se ne moze tako spojiti, nego posebna kablaza i posebna zujalica. Dok sam ja to istrazivao, auto se prodalo 🤷
 

Djuka12345

New member
nisam siguran da oni to mogu .... nigdje ne pišu o tome . samo hrpu kojekakvih redukcija , kablova , .......
Meni su ovako objasnili:
Kupi se univerzalna stražnja kamera te se,ukoliko se želi imati prikaz slike na originalnom ekranu ugrađuje još i modul za ubacivanje dodatnog video signala.Cijena tog modula se kreće,ovisno o multimediji koja je ugrađena u vozilo,između 2500 kn i 2800 kn.
 

sir.Oliver

Well-known member
to je jasno da taj modul mora , ali , ako ti ne aktivira Video IN ulaz , možeš montirati sve ali i tako neće funkcionisati . govorim o bosch multimediji PSA RCCA 200 ( koju predpostavljam da imaš i ti u autu )
 

pokra89

Well-known member
Meni je to bilo zanimljivo, pa sam u startu tražio model koji ima zadnju kameru. I našao ga Bogu hvala, naustrb nekih drugih stvari, ali ne kajem se sekunde.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Mislim da svaki RCC ima mogućnost priključenja stražnje kamere, te da samo o razini opreme ovisi hoće li ona biti u startu ugrađena ili ne.
Ako se ide u naknadnu ugradnju, treba uzeti original kameru za isto godište i model, dakle C3 2019, ali jači paket opreme.
Alo nije provučena kablovina za kameru, onda treba i žice vući, te spojiti skupa s modulom (Ecu) i zatim kameru telekodirati u BSI i u RCC, te dakako aktivirati video ulaz.
Moguće da treba mijenjati PDC Ecu (ako ovaj postojeći prihvaća samo senzore, a ne i kameru)…

Ima na HR Peugeot forumu cijeli postupak kako je to naknadno ugrađeno u 308 facelift (Allure), također s RCC ili NAC head unitom (me sjećam se). Može poslužiti kao početni knowledge base, ako se ne može naći neki tutorial baš za C3 2019…
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Mislim da svaki RCC ima mogućnost priključenja stražnje kamere
Ne znam kak je na Citroenu. Brat mi odnedavno ima Mondea, realtivno visok paket opreme, pa ima i Balupunktovu original navigaciju. Ista takava u još većim paketima opreme ima i kameru za rikverc. Nabavil je original kameru i htel provući žice, al nejde. Kad smo izvukli van videli smo kak uopće nema utor za žicu kamere i položaj mjenjača. Na forumima saznali kak iako naoko identični, ovaj kaj ima opciju za kameru ima dodatni modul u sebi i dodatne utičnice. A rekel bi čovek ovak na prvu da sam fali kamera i žice. ;) Sorry kaj nisam od velke pomoći, samo mali dodatak u temu.
 

Djuka12345

New member
to je jasno da taj modul mora , ali , ako ti ne aktivira Video IN ulaz , možeš montirati sve ali i tako neće funkcionisati . govorim o bosch multimediji PSA RCCA 200 ( koju predpostavljam da imaš i ti u autu )
Ja sam konkretno pitao za svoj auto C4 Picasso 2017 g. koji ima tvornički stražnju kameru a ja sam tražio info za prednju kameru ugrađenu u okvir tablice i dobio takav odgovor.
 

markan1000

Well-known member
Meni je ta kamera općenito precijenjena, imam je trenutno i ne predstavlja mi nikakav spas niti revoluciju. Tako da se osobno nikad ne bi bacio u neki veliki trošak nknadne ugradnje. Dobri senzori, a po mom mišljenju u Citroenima koje sam vozio su bili dobri (grafički prikaz na ekranu, dobro pogođena upozorenja, nisu iritantni niti preglasni da se usereš kad počnu pištati, nisu preosjetljivi na uvjete na cestama i prljavštinu i led), vrijede bar za 80-90% kamere.
 

szahtila

Well-known member
Meni je ta kamera općenito precijenjena, imam je trenutno i ne predstavlja mi nikakav spas niti revoluciju. Tako da se osobno nikad ne bi bacio u neki veliki trošak nknadne ugradnje. Dobri senzori, a po mom mišljenju u Citroenima koje sam vozio su bili dobri (grafički prikaz na ekranu, dobro pogođena upozorenja, nisu iritantni niti preglasni da se usereš kad počnu pištati, nisu preosjetljivi na uvjete na cestama i prljavštinu i led), vrijede bar za 80-90% kamere.
Slažem se. Imam kameru i senzore i senzori su sasvim dovoljni za parkiranje. Jedina prednost kamere je da ima kut od 170 stupnjeva i idlična je kad sa parkinga izlaziš unatrag na ulicu pošto imaš u istom trenu pregled situacije u sa ljeva i desna i ne moraš se okretat i pogledavati ljevo-desno
 

dinko1981

Well-known member
Slazem se da je kamera precjenjena, nakon sto sam ugradio android ugradio sam i kameru jer me prakticki kosta 100kn pa ajde, ali uz senzore ima svrhe i koristi u samo 2% slucajeva
 
Na vrh