Samostalno održavanje

akiramar

Active member
Postoji li zakon u RH koji brani da si čovjek sam održava auto, da ne mora ići kod mehaničara?
Pri tome mislim na radove kao što su:
1) promjena tekućina (antifriz, ulje motora, ulje kočnica, ulje u getribi...)
2) promjena disk plocica, pakni, diskova...
3) promjena amortizera
4) promjena žarulja, farova, podešavanje visine snopa
5) podešavanje ručne kočnice

Znam da svi to radimo u kućnoj radinosti, ali je pitanje smijemo li to raditi strogo zakonski gledano?
 

AX-ja

èudo jedno
smijes zasto nebi smio.
to ti nitko ne brani.
isto ko sta smijes auto i neodrzavati.

druga stvar je zbrinjavanje tog otpada (ulje,filteri..)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
jedino što auto mora je proć tehnički. A ko je zaslužan za to, njih ne zanima
 

vborovic

C5 modifikator
Da si u Švedskoj, ne bi mogao ... :D ... pojednostavljeno, gledaj ovak, dođeš na tehnički pregled, dal te pita netko gdje održavaš auto i da dostaviš dokaze? Ne ... dakle, bitno je da je auto ispravan, kako i na koji način, za sada nikoga ne brine ...
 

fullcool

New member
U pravnoj državi ne zna niko šta ti radiš u svom dvorištu jer ti ne smije niko viriti u tvoje privatno imanje, ali isto tako ne smiješ raditi nešto što bi susjede ometalo, zagađivalo okoliš ili dovelo u opasnost bilo koga u susjedstvu ili okolnoj javnoj površini.
Ako pogledaš strane forume vidjećeš da ima raznih akcija oko auta pa čak i vađenje motora u dvorištima ispred kuće na očigled prolaznika ulicom, i to sve u zapadnim zemljama.
Kod nas čak nije zakonom zabranjeno ni da mijenjaš motor na parkingu, bilo na TV nedavno o nekom kamionu kojem rade "generalku" na parkingu autoputa i to čini mi se da je bio slovenac :grin:
 

Franz

Well-known member
Da si u Švedskoj, ne bi mogao
U Belgiji i Danskoj nemreš preći tehnički ako nemaš potvrdu servisa registiriranog za održavanja autiju.
Mi na balkanu smo sirotinja, pa se rađamo po sili kao eksprerti za sve: od temelja, preko sturjnih instalacija do krova. :)

Postoji li zakon u RH koji brani da si čovjek sam održava auto, da ne mora ići kod mehaničara?
Pri tome mislim na radove kao što su:
1) promjena tekućina (antifriz, ulje motora, ulje kočnica, ulje u getribi...)
2) promjena disk plocica, pakni, diskova...
3) promjena amortizera
4) promjena žarulja, farova, podešavanje visine snopa
5) podešavanje ručne kočnice
Nema, mora biti samo tehnički ispravan, a kako ćeš to postići na tebi je. :)

Jedino ovo za amortizere, nevezano za propise, ne mislim da možeš sam doma. Treba poseban alat za to? :)

druga stvar je zbrinjavanje tog otpada (ulje,filteri..)
Ima sad po Zagrebu tih reciklažnih dvorišta. Samo dođeš, besplatno predaš tu kanticu s uljem starim i odeš. Možeš i sve ostalo tamo ostaviti: filtere, pakne, diskove...
 

deda

New member
Kod nas je bespravna,pa je opet pravna.
Pravo i pravda su dva različita pojma,koja nemaju veze jedna s drugim.
 

Micija

Diagbox 7,57 Modrièa.Free
Kod nas. Ja sam morao odnjeti ovjeren ugovor sa legalnom mehanicaarskom radnjom,da mi odrzavaju auto,da bih ja dobijo dozvolu za rad.
To je zadovoljavanje napisanog ali taj mehanicar,ne moze dobiti dozvolu za rad uopste ako je npr u blizini izvorista vode,neznam sad tacno na kojoj udaljenosti a i svi ostali moraju betonirati mjesto parkiranja krseva i iskoristeno ulje gdje sta sa njim sve ima propisano i tu su stvarno strogi.
Pravna drzava nego sta i imaa je,nista im ne mogu ostati duzan a sad moja prava manje vise..
 

Krky

Lakerski profesionalac
Ulje koje ja i moji prijatelji spuste iz svojih kartera čvapa kroz jedan lajtungić ravno u moju peč za centralno grijanje :D
 

ZlatkoC4

Well-known member
Ulje koje ja i moji prijatelji spuste iz svojih kartera čvapa kroz jedan lajtungić ravno u moju peč za centralno grijanje :D
Prijatelju vidičeš kad ti sutra holy bude pred kučom za zaštitu okolišaLOL
 

Micija

Diagbox 7,57 Modrièa.Free
Da upravo to sam htjeo da pisem u gornjem postu,sakupljaju pa loze a i prodaju.
Npr firma ima petnaestak autobusa i svo ulje sakupljaju i prodaju,slagat cu ali cini mi se 7o pfeninga litar.
 
Na vrh