Rezervni kotač

Mirage

Well-known member
Pitanje prilikom narudžbe auta kao dodatnu opremu sam uzeo rezervni kotač "standardnih dimenzija" dva dana nakon što sam preuzeo automobil malo zagledao ispod ono nije rezervni kotač dimenzija istih kao što su i gume na automobilu.


Riječ je o Berlingu na njemu su Michelin Primacy 215/55 16, a rezervnu sam dobio kleber 195/65 15.

Ja sam u čudu zvao sam autokuću u kojoj sam uzeo auto i oni me uvjeravaju da to treba biti tako, ja im ne vjeruje zvao sam citroen hrvatska oni se u najmanju ruku prave ludi, a ja više ne znam gdje bi mogao naći podatak da li je to stvarno tako jer ja ne mogu vjerovati da to može biti istina.

Da napomenem da mi je otac identičnog peugeota partnera kupio prije 5 godina i dobio je identičnu rezervnu kao i što su bile na autu sve 16 cola.

Najjači odgovor vlasnika autokuće je da je to zbog spremnika adblu-e što naravno nije istina spremnik je na totalno drugom mjestu i stala bi guma i od 19 cola.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Sve je OK.
Postoje rezervne gume smanjenih dimenzija, one su obično oko 135 širine, ograničene su na 50-80kmh brzine i služe do prvog vulkanizera.

Ova tvoja je stvarno u potpunosti standarne veličine. U smislu - nać ćeš ju na automobilima, u normalnoj prodaji i najbitnije - s njom možeš komotno dovršit put vozeći normalnim brzinama.

Rezervna guma standardnih dimenzija u pravilu odgovara najmanjoj dimenziji gume koji se na određeni model ugrađivala. U tvom slučaju te 15ice.
Pošto si uzeo višu opremu, dobio si i veće kotače.
Isto ti je i kod mene na C3 (i kod mnogih drugih)... na autu su došle 185/15ice zbog više opreme, a rezervna je (standardna dimenzija) - 175/14 cola.

Razlog tome su tzv. beancounteri, iliti moje kolege ekonomisti. Vele da se više isplati ugrađivat u svih istu dimenziju rezervnih guma, nego mijenjati ovisno o opremi.

No istina je da postoje i automobili koji dolaze sa identičnom rezervnom, ne samo po dimenziji nego komplet alu felga. Al to je već priča za odlikaše...
 
Posljednje uređivanje:

Mirage

Well-known member
Hvala na informaciji.

Meni najviše brine što će reći policija kada me zaustavi s tom gumom na automobilu ako budem u situaciji da je moram staviti, jer svakakvih sam situacija imao.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ništa neće reć. Rezervna guma, sve po zakonu... Pokažeš probušenu gumu u gepeku ako je baš büdala i vozi dalje.
 

diegos

Well-known member
Isto ti je i kod mene na C3 (i kod mnogih drugih)... na autu su došle 185/15ice zbog više opreme, a rezervna je (standardna dimenzija) - 175/14 cola.
Zanimljivo, kod mene je i rezervna 185/60/15 :)

@Mirage
Ne vjerujem da ce ti zamijeniti za 16, ali ako uspijes - super... Inace i ova od 15 je daleko bolja opcija od onih smanjenih kotaca
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Bome :cool:
Al baš čudno, praktički su nam isti auti drugo godište... po vin-u mi izbacuje baš 14ice meni :D
 

Mirage

Well-known member
Evo nisam stigao prije javiti na stupu kod vrata gdje su dimenzije guma stoji mi podatak da je rezervni kotač ipak drugačijih dimenzija nego ostali kotači.
 
Na vrh