Reparacija alnasera

Pèelyca

New member
Ljudi, bok!

Opet sam imala problema sa svojim Saxićem. I - zamijenila remenicu radilice i natezač kanalnog remena. Ok. E, onda sam zamijenila i zupčasti reme, vodnu pumpu, antifriz, ulje. Rekoh, sad bu malac TIP TOP!
E, pa nije. Nije baš htio paliti. Pa smo skužili da je problem ne u akumulatoru (bio je na testiranju i ok je) već u alnaseru. Zamijenjene su četkice i elektromotor. Ona neka pločica po kojoj idu četkice - e, nju je majstor malo pošmirglal, kao očistio... I sev 5!!!
No, nakon par dana dva puta je normalno upalio, no treći puta ne. Mukte je! Dečki su ga pogurali i upalili nakon 20-30 m.
I opet je normalno palio dva dana. I onda opet mukte. Došao je majstor, provjerio jer je sve ok spojeno kaj se tiče napajanja i kaj ti ja znam.. Malo je prodrmao alnaser i auto je upalio. Kaže da treba još malo pošmirglati tu pločicu.

E, sad, pitam ja vas - jel je moguće da je u tome problem??

Taman sam se poveselila da je sve ok!

Pliz, dajte savjete!

Hvala!
bbbzzzzzzzzzzz :)
 

AX-ja

èudo jedno
prsten-kolektor po cemu "struzu" cetkice.
je moguce da je do njega.
iako ga nekad zna pojest do kraja pa mu nema pomoci.
al to je majstor valjda vidio kad je skidao pa zna dal ima jos "mesa"

nek skine dole i jos malo poravna da cetke bolje legnu.
 

Krky

Lakerski profesionalac
bolje da zvadi rotor i odneseš da ti netko na tokarski malo počisti kaj bu to lepo ravno, a sa šmirglom nije baš nekaj, more bit za kratko veijeme, a tokar te nebu odro, možda 30kn
 

Automatic

Well-known member
Ma ne meštar misli na pločicu u automatu koja spaja kontakt kad automat izbaci da struja dođe do četkica,je ona se da pošmirglat ako nije izgorila prejako , ali ju najbolje promjenit.
 

deda

New member
Ja vas ne kužim,kaj petljate,kakvo šmirgljanje,odeš recimo kod Kajfeša na Samorskoj ,prava električarska radiona,dečki pošteni,strućni i kaj oni slože bolje je nego tvorničko,a ne da vam neki Suljo šmirgla,ta su vremena prošla.
 

Automatic

Well-known member
da, po toj pločici stružu četkice...
TO nije pločica već je okrugli prsten i zove se kolektor , ne šmirgla se nek se potokari ak se ima kaj ,kad je potrošen promjeni se.Ono kaj se izbaci zove se bendiks i njega izbacuje automat koji istovremeno šalje struju na ostali dio anlasera.Znači jedina pločica u svoj toj priči nalazi se u automatu i ona se da pošmirglat ali to je kratkog trajanja.
 

Mrèela

New member
TO nije pločica već je okrugli prsten i zove se kolektor , ne šmirgla se nek se potokari ak se ima kaj
Evo i delova:





stator
namotaji pola
jezgro pola
osovina rotora
rotor sa podužnim žl:cenzura::cenzura::cenzura:eek:vima
kolektor
četkice
pogonski zupčanik
zupčanik na zamajcu

Mogući kvarovi alnasera:

Elektropokretač ostaje uključen posle pokretanja motor - Neispravan mehanizam za vraćanje pogonskog zupčanika
Elektropokretač se ne okreće ili nema snagu - Akumulator neispravan, labavi priključci ili korozija
Prekidač elektropokretača neispravan (elektromagnetni) - Zameniti elektromagnetni pokretač
Èetkice neispravne ili polomljene - Obrada kolektora i zamena četkica
Neispravan rotor ili navoji statora - Zameniti neispravne delove
 

Pèelyca

New member
E, ovak je situacija. Bio je električar. Stare četkice su oštetile, skurile neku žičicu na onom dijelu po kojem stružu. Kad dođe na tu skurenu žučicu, ne pali. Taj dio se danas mijenja...
 
Na vrh