Promjene cijene goriva

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Od ponoći jeftiniji benzini, a skuplji dizeli

Motorni benzini od ponoći će u Hrvatskoj biti jeftiniji za tri, odnosno četiri lipe po litri, dok će dizeli i lož ulja poskupiti za 14, odnosno 15 lipa po litri, pokazuju podaci Ministarstva gospodarstva koje je poslijepodne objavilo najviše razine maloprodajnih cijena naftnih derivata u razdoblju od 1. do 14. studenoga.

Ministarstvo je najvišu maloprodajnu cijenu najprodavanijeg motornog benzina, eurosupera BS 95 utvrdilo na 9,72 kune po litri, što je četiri lipe manje od dosadašnjih 9,76 kuna.

Primijene li naftne kompanije najviše cijene koje utvrdi Ministarstvo, a u pravilu to čine, za četiri lipe po litri pojeftinit će i motorni benzin sa 98 oktana, a benzin sa sto oktana pojeftinit će za tri lipe.

U iduća dva tjedna najviša maloprodajna cijena eurosupera BS 98 može biti 10,02 kune (do sada 10,06 kuna), a eurosuper BS 100 može koštati najviše 10,22 kune (do sada 10,25 kuna).

Od ponoći se pak može očekivati poskupljenje dizelskih goriva i lož ulja, pri čemu će eurodizel, dizel, plavi dizel i obično lož ulje poskupiti za 14 lipa po litri, a lož ulje s oznakom euro za 15 lipa.

Naime, Ministarstvo gospodarstva najvišu maloprodajnu cijenu eurodizela BS utvrdilo je na 9,43 kune po litri (do sada 9,29 kuna), običnog dizela na 9,00 kuna (do sada 8,86 kuna), a plavog dizela na 5,80 kuna (do sada 5,66 kuna).

Najviša cijena plinskog (loživog) ulja s oznakom euro od ponoći je 6,80 kuna po litri (do sada 6,65 kuna), a običnog loživog ulja 6,58 kuna (do sada 6,44 kune).

Prema Pravilniku o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata, cijene naftnih derivata mogu se mijenjati svaka dva tjedna, a korekcija ponajviše ovisi o kretanju cijena naftnih derivata na mediteranskom tržištu te tečaju američkog dolara.

Ministarstvo gospodarstva svaki drugi ponedjeljak obračunava i objavljuje najviše maloprodajne cijene pojedinih naftnih derivata koje će vrijediti idućih 14 dana, a tijekom tog razdoblja naftne kompanije mogu mijenjati cijene, ali one ne smiju biti veće od maksimalnih koje je objavilo Ministarstvo.

Od tog pravila izuzete su benzinske postaje na autocestama i postaje na morskoj obali koje imaju mogućnost izravne opskrbe plovila gorivom za koje naftne kompanije slobodno određuju cijene derivata, osim za plavi dizel koji je izuzet od slobodnog formiranja cijene.

Većina naftnih kompanija već neko vrijeme koristi mogućnost tih diferenciranih cijena i na svojim postajama na autocestama ima nešto više cijene nego na ostalim postajama.
 

deda

New member
Ajmo što više nastojat da strani ulagači ulože pare u HR,da sve pokupuju,pa da nas jebu sa cijenama svega,goriva,vode ,struje i zraka pa da oni ljepo isplate svoje investicije koje su jeftino uložili u naše resurse i da nas ljepo ižmiću do kraja,a nakon toga bić u ruke i da nas tjeraju da radimo dan i noć za komad starog kruha kojeg su uvezli preko Kine i da nam daju odpadne naše bivše vode za piti.A na njihovim TV stanicama da nam prodaju fore o demokraciji,globalizaciji,privatnog poduzetništva i slobodnog tržišta i konkurencije,idemo napred,idemo dalje.Treba zaustaviti "crvenu opasnost i zlo".
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Ajmo što više nastojat da strani ulagači ulože pare u HR,da sve pokupuju,pa da nas jebu sa cijenama svega,goriva,vode ,struje i zraka pa da oni ljepo isplate svoje investicije koje su jeftino uložili u naše resurse i da nas ljepo ižmiću do kraja
Jel ti to impliciraš da trebamo biti protiv EU? :) Èini mi se da je neovisnost bila uvjetovana privatizacijom i da to nema previše s EU. :) Ostim toga, tko bi trebao kupovati, ako nes stranci? Ti i je da stavimo lovu na hrpu, pa otkupimo INA-u natrag? :D :D
 

deda

New member
Zakaj bi netko nekaj trebal otkupljivat i tko bu od toga dobil novce i kam budu ti novci otišli.Nemreš prodat ono kaj nije nićije,možeš samo otet na razne fore,kak se i radi.Naši starci a djelom i moja generacija sve smo to stekli krvavo,jer da nismo onda se nebi imal kaj prodavat,a sad to neki nadri biznismeni švercaju i kupuju za bagatelu i ljude hiću na ulicu.A sva ta odricanja su bili za buduće generacuje ,a sad imaju od toga drek.A to je tek poćetak,bute vidli kad vam poćnu oduzimat svu privatnu imovinu ,jer će vam nasrat tolike račune da će vam sve poćet pljenit,a vi nećete moći to podmirivat,jer su vas i budu ostavili bez posla i prihoda.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Zakaj bi netko nekaj trebal otkupljivat i tko bu od toga dobil novce i kam budu ti novci otišli.Nemreš prodat ono kaj nije nićije,možeš samo otet na razne fore,kak se i radi.Naši starci a djelom i moja generacija sve smo to stekli krvavo,jer da nismo onda se nebi imal kaj prodavat,a sad to neki nadri biznismeni švercaju i kupuju za bagatelu i ljude hiću na ulicu.
O, da. Vidimo kako su "uspješne" firme u državnom vlasništvu. INA dok je bila u vlansištvu države je poslovala s gubitcima, danas imaju 2 mlrd. kuna dobiti.

Pogledaj vodoprivredu... 50 posto pitke vode propada, zbog dotrajale infrastrukture i kroničnog neulaganja zbog nedostatka plana, motivacije i vizije. Misliš da je to u privatnom vasništvu da bi propadalo? Da bi gubitke vode sanirali kroz cijenu vode?

Pogledaj što je bilo s hotelima u državnom vlasništvu...

To što je "stvorio" socijalizam je zapravo stvoreno na plećima tržišne ekonomije Zapada u obliku kredita koje je Maršal dobio zahvaljujući tobožnjoj "nesvrstanosti".

Kolikog je potencijala imao socijalizam najbolje govori razvoj situacije nakon što je Maršal otegnuo, pa je došlo do "simpatičnih" redukcije benzina vožnjom na parne i neparne dane, zatim "redukcija" kave, ulja...
 

Dalibor

Dado Tornado
imam informacija od svoje ekipe iz svjetskih centara moći kako se 2012/2013 planira maknuti dolar kao plaćanje barela nafte.
radi se o tome kako su zemlje arabijskog poluotoka, rusija, francuska, kina i britanija prije pola godine održale tajni sastanak oko loše situacije dolara kao valute, koja proizlazi iz lošeg stanja američke ekonomije.
radi se o tome kako amerika neće ništa bolje proči od grčke ili jugoslavije ranih devedesetih.
pretpostavlja se kako će nastati neredi u americi znatno veći od trenutnih, dolar će devalvirati jer amerika neće moći isplačivati svoj dug.
scenarij će biti sličan situaciji početkom 70tih u engleskoj. koja je nekoliko desetaka posto devalvirala svoju funtu, te je funta nakon više od 150 godina prestala biti oslonica stabilnosti financijskog sektora.

pišem to jer je pitanje kako će se kretti cijena goriva u idučih dvije godine.
naime imam informacije kako će u americi cijena jako poskupiti, a vjerujem kako niti u EU neće biti bolje.
uglavnom, čeka nas opasno razdoblje.
nebi se čudio kako su predviđanja maya kako će 2012. biti kraj svijeta, zapravo biti kraj jednog financijskog sustava.
 

deda

New member
Prvo,ovak Jugoslavija je bila porušena do temelja 1945 godine.A ti hoteli koje spominješ ne da nisu ni postojali,nego se do Dalmacije moglo jedino na magarcu,drugo HR je nasljedila 1991 god dug od 4 milijarde dolara,a danas ima 50 milijardi €. Tolko o Titovim kreditima.To što su javne firme u gubicima i što sve propada je stvar što se sve pokralo umjesto da se ulagalo,pitaj znaš već koga.Treće namjerno se sve upropaštava,ali nekad su svi imala posla,Hrvatska je bila najveću industrijski centar južne i srednje Europe,po znanju i kapacitetu,a danas svi ti strućnjaci u koje je sav narod ulagao nemaju kaj radit i kruha su gladni.Nestala je sva ta industrija i poljoprivreda,samo vlada šverc i niš koristi,a od toga se ne živi,okreni se oko sebe.Nažalost moju ovo što sam prije spomenuo dokačiće i mene,a tek što će biti sa svima vama,vidjećeš pa ćeš se ovoga sjetit,jedino ako se nešto ne preokrene i pljune u šake i počne radit i stvarat,a ne samo trošit.Samo se najdate da će vam kapitalisti i to još strani nešto pomoć i dat,pa ćete ostat bez gača na kraju.Da sam ja jedan od njih bio bi lud kada nebi iscrpio sve oko sbe i boli me briga što će bit sa drugima.Uostalom sve to uopće nema veze s kapitalizmom ili socijalizmom,nego sa bezkrupuloznim moralom.Ima kapitalističkih država koje itekako vode računa da svi imaju,upravo zato jer su im na čelu pametni,kulturni ljudi,koji znaju da ne smiju rezati granu na kojoj sjede,a ne ovo gdje su na vlast došli sami čobani,primitivci i lopovi.Jer ovo nije kapitalističko uređenje,ovo je uređenje kriminala,a zna se kakav kodeks u kriminalu vlada.
 

Marko

Well-known member
Prvo,ovak Jugoslavija je bila porušena
Deda, stisnul bi gumb "Hvala" ali ga nema...

Ima ljudi koji su svjesni ovoga gore kaj ste napisali (i to je istina, dokazi vam budu došli uskoro), a ima i onih koji maštaju o ljubičicama i tratinčicama kao efekt kapitalizma u HR i koje tvrde da ovo gore nije istina da mi i nismo toliko loši... Ne znači mi puno to kaj budu u skorije vrijeme sve pokazali kak je i koliko tko ukral - brine me to kaj se te miljarde eura nikad ne budu vratile u državnu kasu - i da onda država bude normalno funkcionirala i brinula o svojim građanima (običnim, poštenim, radu sklonim građanima). Kad se osvrnem oko sebe vidim da ima jako, jako puno sanjara u ovoj državi, a dobro se zna tko se okoristio time...
 

deda

New member
Kaj se goriva,odnosno energenata tiće,dolazi do sranja,jer oni koji ga imaju,drže za jaja sve ostale i ucjenjuju.Teško se vratit unazad.Najprije je sve postavljeno tako da se energija troši sve više,samo da bi moćnici koji ju imaju u rukama više zgrnuli bogatsva.E sada kada je sve tako,kako se odreći sveg toga,nemoguće,za energiju će se plačat kolko god se traži.Alternativa tome se max koči i pod prijetnjom naftnog kartela drži u ladicama i neće izaći na svjetlo dana dog god ima nafte i sva se ne iscrpi i naplati.A to je uz sve vezano,ogromna auto industrija,ogromna proizvodnja transportnih sredstava svih oblika,naoružanje,sve je postavljeno na temeljima fosilnih goriva.Treba to sve još unovčit pa kada neće biti izlaza onda će tek izaći na vidjelo sve što se do sada postiglo u iskorištavanju drugih energija.Postignuto je puno,a koliko bi tek bilo da nema ovog naftnog lobija.Danas svako domaćinstvo ima po nekoliko auata,grijanje,kuhanje i ostalo na plin,naravno da ti likovi trljaju ruke,jer lova curi sama od sebe.Amerika će isto stagnirat jer im je nestalo otvorenih fronti,nemaju kamo trošit silnu ratnu industriju,a već im pomalo i fali mjesta sa kojih mogu otimati naftu.Ostala je još jedino prebogata Rusija,ali to je ipak preveliki zalogaj za napast,a možda i na kraju budu,jel kod njih ima ionako prevelikih i gramzivih luđaka. Sve u svemu,ne preostaje nam drugo nego se pomala odvikavat od automobila da nas previše ne šokira kada do kolapsa dođe,jer prijevoz kao takav izumire,biće bolno.,
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
14. studenog 2011. - Motorni benzini od ponoći će u Hrvatskoj biti jeftiniji dok će dizeli i lož ulja poskupjeti, pokazuju podaci Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva koje je poslijepodne objavilo najviše razine maloprodajnih cijena naftnih derivata u razdoblju od 15. do 28. studenoga.

Ministarstvo je najvišu maloprodajnu cijenu najprodavanijeg motornog benzina, eurosupera BS 95, utvrdilo na 9,60 kuna po litri što je 12 lipa manje od dosadašnjih 9,72 kune.

Primijene li naftne kompanije najviše cijene koje utvrdi Ministarstvo, a u pravilu to čine, za 13 lipa po litri pojeftinit će motorni benzin sa 98 oktana, a benzin sa sto oktana pojeftinit će za 14 lipa.

U iduća dva tjedna najviša maloprodajna cijena eurosupera BS 98 može biti 9,89 kuna (do sada 10,02 kune), a eurosuper BS 100 može koštati najviše 10,08 kuna (do sada 10,22 kune).

Od ponoći se može očekivati poskupljenje dizelskih goriva i lož ulja, pri čemu će eurodizel poskupjeti za sedam lipa, dizel za 11 lipa, a plavi dizel, obično lož ulje i lož ulje s oznakom euro za 10 lipa po litri.

Ministarstvo gospodarstva najvišu maloprodajnu cijenu eurodizela BS utvrdilo je na 9,50 kuna po litri (do sada 9,43 kune), običnog dizela na 9,11 kuna (do sada devet kuna), a plavog dizela na 5,90 kuna (do sada 5,80 kuna).
 

deda

New member
Ajmo pojeftinit bagere,valjke za asfalt,tak da se more ubacit u prosjek sa ostalim poskupljenjima i na kraju ispadne da dolazi jeftinoća,sad to kaj bagere nitko više netreba,država bu opet pobrala novce i niš nebu zgubila,samo dobila.
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Èitam da ode dizel gore i da je prešišao cijenom eurosuper : eurodizel 9.56 kn a eurosuper95 9.47 :shock::eek::wtf:
 

1587 VTS

New member
U, mamu im lopovsku :doh: To sad kad sam i ja presa na dizlo :D
Al nema veze, ionako skoro zaboravim kad sam bia na pumpi pa mi tih par lipa nece unistit misecni proracun :grin: A tebe tek ne treba zamarat, ti bice uz sve to tankas jednom misecno, ako i toliko? :D
 

Dalibor

Dado Tornado
tak je, a najžalosnije je kako umjesto da budemo država koja kontrolira kompanije, upravljačka prava istih prodajemo za svoje privatne ili stranačke interese.

zemlja konobara i trgovaca. kako kaže andrija hebrang da je plan HDZa.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Motorni benzini od ponoći će u Hrvatskoj biti jeftiniji za 13 ili 14 lipa po litri, dok će dizeli i lož ulja poskupjeti od 6 do 16 lipa po litri, a s poskupljenjem za 15 lipa plavi bi dizel premašio cijenu od šest kuna i koštao 6,05 kuna, pokazuju podaci Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva koje je objavilo najviše razine maloprodajnih cijena naftnih derivata u razdoblju od 29. studenoga do 12. prosinca.

http://www.business.hr/ekonomija/od-ponoci-jeftiniji-benzini-do-14-lipa-skuplji-dizeli
 
Na vrh