Promjene cijene goriva

deda

New member
Kak stvari stoje,složil budem kotel i vozil auto na plin koji se stvara izgaranjem drva,šumu imam,kaj je žena dobila od punice(moje punice).
 

fullcool

New member
Kak stvari stoje,složil budem kotel i vozil auto na plin koji se stvara izgaranjem drva,šumu imam,kaj je žena dobila od punice(moje punice).
to su švabe radili za vrijeme rata kad nisu imali goriva, stvar funkcionira samo treba potpalit vatru pola sata prije vožnje i malo poštelati karburator za tu vrstu plina.
 

Sale123

New member
Fullcool daj mi reci, ti si blizu bosne, jel točiš gorivo kod njih ili kod nas? kolika je cijena po litri kod njih? :confused:

mislim s obzirom da je kod njih gorivo jeftinije ja sam razmišljao da se zaletim do bosne na čevape, šoping i usput natočim auto do vrha. :hm:
 

deda

New member
Kolko mi pričaju ljudi koji žive blizu granice,giljaju preko tankat,veliju da se isplati,još usput kupe pljuge i cugu,koja jeduplo jeftinija i kaj ja znam još svašta.
Naprosto nevjerojatno,na blagajni te pitaju ćime plačaš imaju u kasi sve tri valute,kune.eure,marke,samo kliknu i raćun ispdane u željenoj valuti.****te ja neki dan na ZG obilaznici htio promjenit dvadeset erua po deset i nisam mogel.
 

ledolomac

New member
Preporuka je ne točiti gorivo pogotovo uz granicu s BiH.To je gorivi lošije kvalitete.Tako se bar može pročitati po forumima kao i o problemima koje su pojedinci imali s autima nakon ulivanja toga goriva. Pogotovo je kritično gorivo uz granicu, jer čak i stručnjaci koji se bave tom problematikom na to upozoravaju.
 

fullcool

New member
ne točim tamo jer sam lijen ići preko granice, ali kad mi je usput natočim.
znam da ljudi toče i dizel i benzin i plin, ali ne znam da je neko imo ikakvih problema. znam samo da je za obični dizel motor bolje obično dizel gorivo a njega nema više nego samo euro dizel, e sad jel bolje u bosni točiti obični dizel koji je namijenjen za moj motor ili kod nas euro dizel koji je namijenjen novijim motorima.:confused:

Fullcool daj mi reci, ti si blizu bosne, jel točiš gorivo kod njih ili kod nas? kolika je cijena po litri kod njih? :confused:

mislim s obzirom da je kod njih gorivo jeftinije ja sam razmišljao da se zaletim do bosne na čevape, šoping i usput natočim auto do vrha. :hm:
ako već ideš u šoping onda idi u vitez, tamo ima svega, i tamo se ide autobusima u šoping ko nekad u mađu ili trst:grin:

Kolko mi pričaju ljudi koji žive blizu granice,giljaju preko tankat,veliju da se isplati,još usput kupe pljuge i cugu,koja jeduplo jeftinija i kaj ja znam još svašta.
Naprosto nevjerojatno,na blagajni te pitaju ćime plačaš imaju u kasi sve tri valute,kune.eure,marke,samo kliknu i raćun ispdane u željenoj valuti.****te ja neki dan na ZG obilaznici htio promjenit dvadeset erua po deset i nisam mogel.
primaju kune ali računaju 4 kn za marku, bolje ponijeti eure(kod nas mjenjačnice prodaju i marke) ili plaćati karticama, jer onda banka obračuna po tečaju.
marka je fiksno vezana uz euro, pa tako u odnosu na kunu se mijenja tečaj kako se mijenja tečaj eura.
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Dok benzin poskupljuje, dizel je sve jeftiniji

Najviše maloprodajne cijene motornih benzina od ponoći će biti više za pet odnosno šest lipa po litri, dok će dizelska goriva pojeftiniti za osam do deset lipa po litri, pokazuju podaci Ministarstva gospodarstva koje je poslijepodne objavilo najviše razine maloprodajnih cijena naftnih derivata u razdoblju od 12. do 25. srpnja
Po podacima Ministarstva, naftne kompanije od sutra mogu imati najvišu cijenu eurosupera BS 95 od 9,66 kuna po litri, što je pet lipa više od dosadašnjih 9,61 kunu.


Za šest lipa po litri mogu poskupiti benzini sa 98 i 100 oktana, jer je Ministarstvo najvišu cijenu eurosupera BS 98 utvrdilo na 9,96 kuna po litri (do sada 9,90 kuna), a eurosupera BS 100 na 10,15 kuna (do sada 10,09 kuna).

Za razliku od benzina cijene dizelskih goriva od ponoći će biti niže za osam do deset lipa po litri, pa će i cijena eurodizela BS biti nešto niža od devet kuna po litri.

Naime, Ministarstvo je najvišu cijenu eurodizela BS utvrdilo na 8,97 kuna po litri, što je deset lipa manje od dosadašnjih 9,07 kuna.

Najviša maloprodajna cijena običnog dizela od ponoći može biti 8,61 kunu, što je osam lipa manje od sadašnjih 8,69 kuna.

Za devet lipa po litri trebaju pak pojeftiniti loživa ulja i plavi dizel, pa najviša cijena plavog dizela može biti 5,40 kuna po litri (do sada 5,49 kuna).

Plinsko ulje s oznakom euro može koštati najviše 6,38 kuna (do sada 6,47 kuna), a obično loživo ulje 6,18 kuna (do sada 6,27 kuna).

Prema Pravilniku, čija je primjena počela 4. travnja, Ministarstvo gospodarstva svaki drugi ponedjeljak obračunava i objavljuje najviše maloprodajne cijene pojedinih naftnih derivata koje će vrijediti idućih 14 dana, a tijekom ta dva tjedna naftne kompanije mogu mijenjati cijene, ali one ne smiju biti veće od maksimalnih koje je objavilo Ministarstvo.

Od tog pravila izuzete su benzinske postaje na autocestama i postaje na morskoj obali koje imaju mogućnost izravne opskrbe plovila gorivom za koje naftne kompanije slobodno određuju cijene derivata, osim za plavi dizel koji je izuzet od slobodnog formiranja cijene.

Prema Pravilniku, korekcija cijena naftnih derivata ponajviše ovisi o kretanju cijena naftnih derivata na mediteranskom tržištu te tečaju dolara.

Najveća dopuštena promjena najviše maloprodajne cijene pojedinog naftnog derivata naviše ili naniže na dan obračuna u odnosu na važeću najvišu maloprodajnu cijenu iznosi 3 posto.

http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/137977/Dok-benzin-poskupljuje-dizel-je-sve-jeftiniji.html
 

Marko

Well-known member
Špica turističke sezone...

Državna kasa se treba napuniti, posljedice inteligentnog rukovođenja od strane političara učinile su to da je ista dosad bila suha ko moja zemlja na vrtu - ipak se (složit ćete se samnom) puno ulagalo u gospodarstvo i uvelike se pridonosilu boljitku građana. Hehehe...
Uz to, treba skupit pare i za izbore i za referendum kad turisti odu!
 

ZVAJ

Skoro zreo
Pozdrav društvu!
Nego nitko više ne spominje onog izumitelja što tjera auto na vodu. Negdje kod Virovitice je taj maher. Ima li tko kakve informacije o tome? Bilo je jednom ili dvaput na TV....
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Benzin opet poskupljuje, dizel ide na 9,3 kune

Primijene li naftne kompanije najviše cijene koje utvrdi Ministarstvo, a u pravilu to čine, najviše će, za 20 lipa po litri, poskupiti eurodizel BS


ZAGREB – Sve vrste naftnih derivata od ponoći će se u Hrvatskoj prodavati po višim cijenama, pri čemu će motorni benzini poskupiti za šest ili sedam lipa po litri, dok će više poskupiti dizelska goriva, za 14 do 20 lipa po litri, pokazuju podaci Ministarstva gospodarstva koje je poslijepodne objavilo najviše razine maloprodajnih cijena naftnih derivata u razdoblju od 20. rujna do 3. listopada.
Najvišu maloprodajnu cijenu najprodavanijeg motornog benzina, eurosupera BS 95 Ministarstvo je utvrdilo na 9,93 kune, što je šest lipa više od dosadašnjih 9,87 kuna.

Uz porast za 7 lipa po litri, najviša maloprodajna cijena eurosupera BS 98 od ponoći će biti 10,24 kune (do sada 10,17 kuna), a najviša cijena eurosupera BS 100 može biti 10,45 kuna (do sada 10,38 kuna).
Primijene li naftne kompanije najviše cijene koje utvrdi Ministarstvo, a u pravilu to čine, najviše će, za 20 lipa po litri, poskupiti eurodizel BS kojemu je nova najviša cijena 9,30 kuna po litri (do sada 9,10 kuna).
Ostala dizelska goriva poskupiti će za 14 lipa, a za 15 lipa će poskupiti loživo ulje s oznakom euro.

Najviša cijena običnog dizela od ponoći može biti 8,92 kune (do sada 8,78 kuna), a plavog dizela 5,72 kune (do sada 5,58 kuna).
Plinska (loživa) ulja od sutra će se prodavati po 14, odnosno 15 lipa višoj cijeni od dosadašnje, jer je Ministarstvo najvišu cijenu plinskog (loživog) ulja s oznakom euro utvrdilo na 6,71 kunu (do sada 6,56 kuna), a običnog loživog ulja na 6,50 kuna (do sada 6,36 kuna).
Prema Pravilniku o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata, cijene naftnih derivata mogu se mijenjati svaka dva tjedna, a korekcija ponajviše ovisi o kretanju cijena naftnih derivata na mediteranskom tržištu te tečaju američkog dolara.

U protekla dva tjedna, kako je poslijepodne priopćeno iz Ine, kotacije svih naftnih derivata na mediteranskom tržištu su se smanjile do 2,36 posto, no tečaj dolara u odnosu na kunu je znatno ojačao, za 3,8 posto.
Prema Pravilniku, Ministarstvo gospodarstva svaki drugi ponedjeljak obračunava i objavljuje najviše maloprodajne cijene pojedinih naftnih derivata koje će vrijediti idućih 14 dana, a tijekom ta dva tjedna naftne kompanije mogu mijenjati cijene, ali one ne smiju biti veće od maksimalnih koje je objavilo Ministarstvo.
Od tog pravila izuzete su benzinske postaje na autocestama i postaje na morskoj obali koje imaju mogućnost izravne opskrbe plovila gorivom za koje naftne kompanije slobodno određuju cijene derivata, osim za plavi dizel koji je izuzet od slobodnog formiranja cijene.

Većina naftnih kompanija već neko vrijeme koristi mogućnost tih diferenciranih cijena i na svojim postajama na autocestama ima nešto više cijene nego na ostalim postajama.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Benzin-opet-poskupljuje-dizel-ide-na-9-3-kune
 
Na vrh