Povremeno proklizavanje remenice?

Milosh

Test
Nešto čudno mi se dešava (barem je meni čudno)..

Prvi put sam to primjetio par dana nakon servisa lanca.

Skretao sam na parking (druga brzina, možda sam ga malo i ''držao'' na kvačilu), kad se začulo jako piskutavo škripanje remena.

Zvuk je isti kao kad na starijim autima zimi nakon paljenja škripi remen, zapravo onako cvili glasno. Ja sam to najčešće čuo na Golfovima I i II, valjda se dešava zbog lošeg remena i praznog akumulatora.

Zvuk je kao na ovom videu:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=iQFjuAfusWk[/ame]

E, kod mene se to do sada 5-6 puta začulo ali traje samo 1 sekundu.

Prva dva puta kad se desilo skretao sam na parking, i oba puta u desno, ne znam ima li to kakve veze. Toliko brzo i nenadano se desi da ne stignem ni obratiti pažnju u kojem je položaju kvačilo.

Poslednja 3-4 puta mi se desilo na istom mjestu, i imam osjećaj da sam povezao šta bi mogao biti uzrok.

Kad idem na posao, pri skretanju iz jedne male ulice, uvijek tu na ćošku bude malo veća lokva sa vodom. Kako prođem kroz tu lokvu i izađem na ravan put, ubrzam, druga pa treća, 50-100 m nakon te lokve, dok još ubrzavam trećom, javi se to škripanje. Traje bukvalno sekund, možda i manje.

Prvo sam mislio da mi nije majstor malo zamastio remenicu ili remen kad je radio servis, ali sad mi pada na pamet da nije do vode koja možda zapljusne remenicu pa zbog toga prokliže. Pokušaću to snimiti za koji dan a pogledaću malo i remenicu/remen, možda se vidi nešto.
 

Cutac

Prèkaroš
Ako je nakon lokve, onda je do toga. Burazu škripi remen kada prođe kroz veću lokvu, voda nađe put do njega.
A remen(ica) proklizuje kada je trenje smanjeno, ili da je loša napetost, star remen, onečišćeni remen ili remenica...

Jedino ne kužim kakve bi veze imao prazan akumulator :confused:
 

Milosh

Test
Jedino ne kužim kakve bi veze imao prazan akumulator :confused:
Prazan/star akumulator nakon paljenja vuče više struje nego ispravan/nov akumulator, zbog čega je teže vrtiti alternator, zbog čega onda dolazi do proklizavanja.
 

Cutac

Prèkaroš
Ima smisla, ali zar ne bi trebao u današnjim autima postojati modul koji pazi da se alternator ne preoptereti?
 

Milosh

Test
Evo uspio sam ga snimiti, ponovo na istom mjestu, nakon prolaska kroz lokvu. Cviljenje se čuje u 16. i 17. sekundi, dosta je tiho.

[ame]https://youtu.be/8rQAXYMSOqA[/ame]
 

Milosh

Test
Jutros sam se vraćao s posla a kiša je baš lila i prošao sam kroz 2-3 ogromne lokve (preko cijele ceste), i nekih 100-ak m nakon toga začulo se cviljenje, ovaj put malo duže, možda je trajalo 2 sekunde. Onda nekih 500 m nakon toga još jednom, onako kratko.

Kad sam došao u garažu podigao sam haubu i vidio da je unutra dosta mokro, baš sa te strane motora. Nije sam motor ali ona zaštitna plastika ispod njega je bila mokra sa unutrašnje (gornje) strane. Na remenu nisam ništa mogao primjetiti.

A taj out kad je cvililo malo duže, imao sam neki čudan osjećaj u vezi motora i vuče, baš kao da se nešto vrti u mjestu ili da tokom te dvije sekunde nekako slabije vuče. Koliko sam vidio, obrtaji se nisu mijenjali tokom toga. Ne znam da li umišljam ni kako da bolje opišem, ali imao sam neki čudan osjećaj.
 

Cutac

Prèkaroš
Pa, nekako bi mi bilo logicnije da lakse vuce. Recimo proklizu remenica alternatora i klime - manji napor na motor, vise snage na kotace.
Mozda je podsvjesno. Ja sam danas mislio da je grana skroz pukla jer sam stao na WC kraj ceste, a auto je radio. Kada sam sjeo i krenuo, osjetio sam smrad benzina i ispuha, pomislio sam da nesto gadno ne valja. Na kraju auto ispred mene smrdio... :D
A da ne znam da nesto(mozda) postoji, ne boh niti pomislio da je do mog auta.

A da zamjenis remen, mozda je dovoljno rastegbut da malo vode uzrokuje prokliizavanje?
Za remen je normalno da cvili kada ga se smoci, ali mislimda nije normalno da voda ulazi kroz "splash" shield.
 

Milosh

Test
Pričao o ovome sa dva mehaničara, oba sa velikim iskustvom, obojica kažu da je sasvim moguće da se to dešava zbog vode, naročito ako je alternator u tom trenutku (ili inače) opterećen, te da to ne znači da je ni remen ni remenica pri kraju. Po njihovim riječima, ne treba ništa dirati, i tako će i biti, ako ne bude nekih drugih naznaka većih problema.
 

poginaldo

Active member
kod mene zacvili remen stavljen prije 10 dana, ali samo kad je hladno ujutro

mislim da kod tebe nesto nije u redu kako treba a da je kod mene sve u redu
 
Na vrh