Poliranje plastični farova

Franz

Well-known member
Pozdrav,

imam neku boshovu polirku, 180 mm je promjer. Svi nastavci su unutra za poliranje laka. Treba li za plastiku poseban nastavak ili mogu lagano s ovim što je dostupno? Koje sredstvo je najbolje koristiti za poliranje?

Za zaštitu sam našao ovo što je ivan222 ivan222 preporučio ovdje: Poliranje farova?
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Imas kod mene u temi, bas sam juče polirao.
Stim da ja koristim obicnu aku busilicu sa adapterom. Koristio sam vunu i K2 ultra cut koji je odlično ispolirao na kraju. Pre toga smirgla 600,800,1000,1500,2000. Na 1300/1500 obrtaja ce ti i obican ravni sundjer na polirci raditi posao
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Najbolje je obrusiti kako je Apokalipto rekao, a onda prelakirati far dvokomponentnim bezbojnim. To onda traje skoro kao original.
To mi nije palo na pamet, no vidim da imam uzeti 2k providan u spreju. To cu sledeci put uraditi
Znači ništa paste i kreme, samo voda i šmrigl-papir? Pravac Bauhaus?
Pa treba ti nesto posle smirglanja da otkloni zamucenost. Ako si dobro uradio pripremu (smirglanje) far ce skoro biti proziran, ali ne i dovoljno. Ja sam za to koristio K2 ultra cut, abrazivniji je od recimo W5 polir paste. Znaci treba ti cut ili polir pasta, nikako vosak(wax). Kad to završis treba ti nesto da zastitis far od žutenja. Ili kako je Cutac rekao 2K sprej(dvokomponentni) ili recimo Sonax keramika za far. Prodaje se u kesicama i traje oko godinu dana na faru. Necim treba zastititi svakako.
Smirgla, vodena smirgla ti treba. Od 600 kao najkrupnija. Do 2000 ili čak 3000 ako zelis bas bas profi. Mada meni je i 2000 smirgla dala bas bas glatak far, neverovatna promena u odnosu na ranije. 600-800-1000-1500-2000 po meni dovoljno. Najvise 600 i 800 smirglaj, sa ostalima samo fino ravnas
 
Posljednje uređivanje:

Franz

Well-known member
Pa treba ti nesto posle smirglanja da otkloni zamucenost. Ako si dobro uradio pripremu (smirglanje) far ce skoro biti proziran, ali ne i dovoljno. Ja sam za to koristio K2 ultra cut, abrazivniji je od recimo W5 polir paste. Znaci treba ti cut ili polir pasta, nikako vosak(wax). Kad to završis treba ti nesto da zastitis far od žutenja. Ili kako je Cutac rekao 2K sprej(dvokomponentni) ili recimo Sonax keramika za far. Prodaje se u kesicama i traje oko godinu dana na faru. Necim treba zastititi svakako.
Ok, hvala!
Gledam malo recenzije K2, mnogi pišu da je to zaprvo obična pasta za poliranje. Mogu li s bilo kojom ili su obične preabrazivne?
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
K2 ultra cut je malo jaca, nije tečna onako. Bilo koja koja sluzi za ogrebotine, koju nadjes. Iskreno, u mom slučaju medium sundjer na 800 obrtaja i W5 polir pasta nisu bas puno uradili. Imas i Turtle polir pastu. Neko koristi i pastu za zube, naročito one sa sodom bikarbonom u sebi, jer su abrazivne.
 

zdraja

Active member
Auto je prodan (od sina)
nisu prikazane sve slike, to na slici koju si replay je polir pasta, nije bilo potrebe s grubljim.
Kasnije je jos premazan s Meguiars Headlight Protectant, radjeno 2022, prodan 2024 i sve još bistro.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Profiler07 Profiler07 To si sam iša raditi? Ja negdi imam taj komplet s Alija, ali nikako neki pošten filter za disanje uzeti. Mada vidim kako i bez njega neki rade. Zato pitam. Što si ti koristija?
 

Profiler07

Well-known member
Profiler07 Profiler07 To si sam iša raditi? Ja negdi imam taj komplet s Alija, ali nikako neki pošten filter za disanje uzeti. Mada vidim kako i bez njega neki rade. Zato pitam. Što si ti koristija?
Ma sta ce ti jarane filter?ja sam radio u garazi, bez icega samo laganice i sjedi na stolicu kad budes radio polimerizaciju jer.Sto se tice bruseva isao sam sa 400,600,800,1000,1500,2000 rucno sve jer niti imam masinu niti dodatke za aku da bih mogao raditi masinski.Vrijeme racunaj 1h po faru.Nakon svake granulacije pregledaj far da nisi neki dio preskocio jer neces moci odraditi polimerizaciju ako be odradis dobru pripremu.
Polimerizacija je mama, samo raditi napolju, ima da se uzme sa adapterom za upaljac auta.
Mora ti onda kontakt biti ukljucen dok radis,ja sam dobio oba adaptera ali ipak radim na struju jer mi je dosta lakse.Sto se tice polimerizacije rezultati su nevjerovatni,ja sam ovo prvi puta uzeo u ruke i evo vidite rezultate.Ovo je radjeno u decembru i jos uvijek nema nikakvih promjena na farovima,klasicno poliranje mi se nikad nije svidjelo jer em se ostane isto vremena em to traje godinu dana ako nisi lakirao farove dok za polimerizaciju kazu da traje 3g
 
Na vrh