Neobavezni razgovori 💬

Franz

Well-known member
dva sata nakon onog 6,2 potresa dok se zemlja trese, Mile Fontana organizira paradu specijalnih vozila na jelačićevom trgu?!

wtf

https://www.index.hr/vijesti/clanak/petek-bandic-par-sati-nakon-potresa-organizirao-paradu-250-vozila-na-glavnom-trgu/2242553.aspx
Nema tu ništa čudno dok ekipa danas cijelu večer u Dugavama roka iz svih vrsta raspoložive pirotehnike. Svako malo rafal, pa topovski udar. Nemreš vjerovat kakvih sve smradova i kretena ima. Valjda ih čeka poseban krug pakla.
 

Pavel

Lepi™
S vatrogascima išao u Petrinju danas, maloprije se vratili. Tamo nema ništa. Baš ništa. HGSS traži zatrpane psima, stalno podrhtava a vojska buldožerima sve cisti. Hrpa šute.

Doma su svi dobro, kuća je dobro, unutra je pak sve polupano. No popravit će se. U Sisku je dosta kuća stradalo, Stari most je ostao bez zida.

Jako ružne scene.. Glina je navodno još gora
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
S vatrogascima išao u Petrinju danas, maloprije se vratili. Tamo nema ništa. Baš ništa
Znaš kaj mi je najtužnije i najbolnije? Kaj bu tak verovatno i ostalo. Nakon kaj euforija herojstva splasne i neko vreme prođe, to bu ostal dokrajčen grad. Rat, pa iseljavanje, pa siromaštvo i sad potres. Nažalost, to se ne bu nikad obnovilo ni oporavilo. Dajbog da grešim!

Ovog rujna smo žena i ja bili u Sisku. Prav za prav prvi put u svoje 53 godine. Baš smo prošli tim mostom i popili kavu tam nedaleko u onom jednom bircu kaj ima terasu pod stablima di pa je ono veliko srce za fotkanje. Prošli smo tam i di je Cubano bar i one kuće poluruševne od cigle. Baš smo komentirali kak bu to nedajbog potresa sve palo, al to je zdržalo koliko vidim po fotkama z neta.

Šteta i baš mi je strašno žal kaj se ta tragedija dogodila.
Sisak mi je baš lep gradić, al zapušten teško.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Evo nešto suvislo i konkretno...

Prenijet ću cijeli post, jer obično s FB postovi znaju nestati.

C/p:

Josip Stipčević
3 hrs ·

Dok s strepnjom gledamo napore spasioca u Petrinji i okolici pokušat ću objasniti ponešto o potresima koji su se dogodili na tom području.
Današnji potres dogodio se na rasjedu koji se otprilike pruža u smjeru sjeverozapad-jugoistok i prolazi Pokupljem u blizini Petrinje i Gline (slika 1). Ovaj rasjed je granični rasjed između dva vrlo različita tektonska bloka, Dinarida i Panonskog bazena. Stoga se može reći da se preko ovog rasjeda kompenziraju različita naprezanja i pomaci u tim blokovima. Glavni uzrok današnjih i jučerašnjih potresa nalazi se daleko od same lokacije potresa, točnije na području Jadrana. Područje Jadrana je naime mala tektonska ploča koja je nekad bila dio velike Afričke ploče od koje se odvojila prije više milijuna godina. Ova "naša" mala ploča naziva se Adrija i njezino kretanje te međudjelovanje s Europom uzrok je potresima u Hrvatskoj, Italiji, Bosni i Hercegovinim, Sloveniji i svim okolnim područjima. Utjecaj ove interakcije najvidljiviji je u područjima uz obalu Jadrana gdje planinski lanci jasno naznačuju granice Adrije u odnosu na druge tektonske ploče. Također, najjači potresi događaju se upravo na područjima u blizini dodira različitih ploča, ali taj utjecaj nije ograničen samo na te uske zone već se djelomice prenosi i na širu regiju.
Ako pobliže pogledamo rasjedni sustav na kojem se današnji potres dogodio, vidi se da je pomak rasjednih krila kod ovog potresa bio lateralni tj. pomak je bio horizontalan i dogodio se na plohi okomitoj na površinu (slika 2). Ovakav mehanizam potresa vrlo je neobičan za područje Hrvatske gdje većina potresa zbog pritiska Adrije ima kompresijski režim u kojem se jedno krilo rasjeda podiže po drugom. Prve procjene govore da se potres dogodio na rasjedu koji se pruža sjeverozapad-jugoistok te da je dužina puknuća rasjeda oko 25 km. Ovakav potresni mehanizam te pružanje rasjeda upućuju da je došlo do pomaka sjevernog dijela rasjeda prema istoku. Posljednji jaki potres na ovom području dogodio se 1909. god. kad je Pokuplje zatresao razoran potres magnitude 5.8. Nakon tog događaja, kad se oslobodila elastička energija zaključana u stijenskoj masi oko rasjeda, započeo je novi ciklus naprezanja rasjednih ploha uslijed djelovanja tektonskih sila. Od tada pa do današnjeg potresa tektonske sile naprezale su stijene na tom području dok nije došlo do granice pucanja i sloma koji je uzrokovao današnju katastrofalnu trešnju na području Gline i Petrinje.
Važno se osvrnuti i na neubičajen slijed događaja kod ove potresne serije. Iako smo se nadali da je jučerašnja trešnja bila glavni potres, ispostavilo se da je to nažalost bio samo prethodni potres te se jači potres dogodio danas. Naravno, nije isključeno da će se možda dogoditi i još jači udar sljedećih dana iako je to vrlo malo vjerojatno. Ono što je zasad sigurno jest da će biti još zaista mnogo naknadnih potresa od kojih će neki biti poprilično jaki te će možda uzrokovati dodatna oštećenja. Današnji potres i njegove katastrofalne posljedice ipak će nečemu koristiti. Iz ovih dosadašnjih i onih potresa koji će se dogoditi u sljedećim danima i tjednima naučit ćemo mnogo i to će omogućiti spriječavanje razornih posljedica budućih potresa u Hrvatskoj.

134149609_1609736979199316_4788559058157984641_o.jpeg

Slika 1. Na gornoj slici je prikaz nekih od glavnih rasjeda u Hrvatskoj i okolici. Rasjedi su označeni kao sive plohe, njihova širina govori o tome kuda i koliko se u dubinu rasjed pruža. Na donjoj slici je prikaz rasjeda na kojem se dogodila serija potresa u blizini Petrinje i Gline. Epicentir potresa označeni su crvenim krugovima čija veličina označava magnitudu.

134352908_1609738615865819_2576923677046495204_n.jpeg
 

Pavel

Lepi™
Znaš kaj mi je najtužnije i najbolnije? Kaj bu tak verovatno i ostalo. Nakon kaj euforija herojstva splasne i neko vreme prođe, to bu ostal dokrajčen grad. Rat, pa iseljavanje, pa siromaštvo i sad potres. Nažalost, to se ne bu nikad obnovilo ni oporavilo. Dajbog da grešim!
Ja sam skeptičan oko obnove Petrinje. Glina već godinama mi izgleda kao grad duhova. Na more idem starom cestom i uvijek je ista, tužna. Nešto se obnovilo po Jukincu i tim selima ali sam grad nije.

Sreo sam uplakana čovjeka iz Petrinje na izvlačenju. 80-ih mu je pijavica razorila pola kuće, 91 spalili četnici, sad ju je uništio potres. Misli da se neće vratiti jer nema čemu. Cijela Banija se nije oporavila kak treba od rata, nakon ovoga mislim da neće nikako. Kao što si rekao, daj Bože da sam u krivu.


Pavel Pavel Cutac Cutac, čitan na FB da ima i ekipa šta je došla pljačkat napuštene kuće i da policija ne može pokrit cilo područje. Da takve marve ima u ovoj tragediji..... Baš to čitan i to me tako ražestilo da bi ja TO na mistu ukoka.
Ima ih dosta, po Sisku i Petrinji. Ljudi ne žele napustiti kuće koje su teško oštećene baš zato. Jednog su navodno BBBovci uhvatili i pretukli pa ga dali policiji. Policija je isto na terenu i ne mogu patrolirati pa onda tko god vidi nešto sumnjivo reagira. Tužno ali ima takvih, kao i ovih što svu silu pirotehnike pucaju.
 

zulufer

Active member
Kaže Milanović i ministri da će se sve obnoviti, para će biti, EU će se isprsiti za takve situacije... što bespovratna sredstva što beskamatni krediti. Žalosno je što nema posla, nema industrije, nema mladosti, a očito nemamo ni sustav koji bi reagirao u kriznim situacijama... RH nije samo Zagreb, na tome treba raditi... Što se tiče daljnjih podrhtavanja nadam se da je najgore prošlo. Udarat će još dok se sve ne smiri samo treba izvući zaključke iz svega...
 

Zlatan

New member
Neće se izvući nikakvi zaključci, ako nisu do sada. Govorit će se o svemu neko vrijeme i onda će sve zamrijeti kao i svaki put do sada. Ne znam je li itko primjetio od tih vladajućih, da nema niti jedne bolnice u tko zna koliko kilometara južno od Save. Znači da iz nekog razloga dođe do veće kataklizme i da se mostovi u Zagrebu poruše (što ne bi bio baš nikakav problem u kakvom su stanju) cijeli južni dio Zagreba, velika Gorica i sve dalje nema ništa...Sisačka bolnica je bila jedina i vidi sad u kakvom je stanju. Znači, govorimo o bolnici u koju bi mogao doći u nekih 45-60 minuta.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Koji je onaj kreten koji je na yt stavio da se očekuje potres? Ima netko kontakt telefon da mu se mile majke najebem?
Ima jedan retard na YT s korisničkim imenom dutchsinse. Tip ima sljedbu od skoro pola milijuna debila koji vjeruju da on doista može predvidjeti potrese. S druge strane tu je i hrpa rulje koja plaća da ih Braco sa Srebrnjaka liječi pogledom. :) Malo toga me može iznenaditi.

 
Na vrh