Ne Koristim Klimu

track

Active member
Nikada nisi doživio ili čuo za ljetne sparine u Slavoniji, čudno. Jer kada sunce priprži na vlažnu zemlju ne možeš disati od sparine, isto je i prije ljetnog pljuska.
Cuo jesam al dozivio nisam, rodom sam iz Dalmacije. Slavoniju sam posjecivao uglavnom zimi pa me, izgleda, zaobislo to iskustvo.

Dozivio sam oko 40 sutpnjeva sa izmedu 80% i 90% vlaznosti mislim. To je katastrofa bila.
Dozivio sam jednom 47 stupnjeva jednom sa relativno malom vlaznosti (nemam tocan podatak) i to je bilo "podnosljivo".
 

Damaj

Active member
Posljednje uređivanje:

Doomsday

U prolazu...
Ajme... :whistling:

Svaka klima ne grije, što zbog položaja isparivača, što zbog popratne elektronike, ali definitivno postoje modeli samo za hlađenje koji ne griju...

Istina, split modeli najčešće i hlade i griju jer je radi odvojenih isparivača (i vani i unutra) lakše uredno implementirat i grijanje...

Ali, popriličan broj klima uređaja bez vanjske jedinice samo hladi, radi povećih problema u izvedbi korisne toplinske pumpe unutar samog prostora kojeg treba grijat...

Na brzinu, samo hlađenje, bez vanjske jedinice, OLIMPIA SPLENDID UNICO INVERTER 9 SF...

https://www.klimakoncept.hr/hr/olimpia_splendid_unico_inverter_9_sf__samo_hladenje-unico_inverter__klima_uredaj_koji_radi_bez_vanjske_jedinice/1248/84

I samo hlađenje, mono-split sistem, malo stariji, Fujitsu ASG17ASHW/AOG17AN...

https://klimauredjaji.com/klime/fujitsu/fujitsu-klima-uredjaj-asg17ashwaog17an-samo-hladjenje

A auto klima uzima topao zrak motora, isušuje ga i dodatno grije toplinom rashladnog plina koji odlazi zagrijan u hladnjak klime da rashladi plin (medij).
Jel ti čitaš što pišeš, ili samo sipaš pa brišeš, kao recimo da JA ne znam što je to kondenzacija...? :grin:

Klima uređaj radi na principu toplinske pumpe, i sustav klime ne uzima topao zrak motora, zrak cirkulira sustavom ventilacije, u tom sustavu se nalazi mali 'kiler' rashladne tekućine motora koji služi za grijanje kabine, i isparivač klima uređaja koji služi za hlađenje kabine...

Obzirom na količinu otpadne topline samog motora, jednostavno se NE ISPLATI klima sustavu auta podržavati funkciju grijanja, obzirom da komplicira i poskupljuje sami sustav, a nikad neće doći niti blizu snagom grijanju otpadnom toplinom motora...

Pa jesi li se ikad upiitao, ako SVAKA klima i grije, čemu električni predgrijači zraka u kabini, ili razni Webasto i slični dodatni sustavi grijanja u autu...? Ako je tako jednostavno odmah dobit grijanje od SVAKE autoklime, čemu ti dodatni brzi sustavi predgrijanja, dok se motor ne ugrije...?

Neću više, stvarno, majke mi, ne da mi se...

Valjda...

:D

P.S. vidim opet editiraš, pa moram dodat... Ti definitivno ne razumiješ princip rada toplinske pumpe i klima uređaja... A definitivno ne razumiješ jednostavnu činjenicu, da brzinsko isušivanje zraka klima može radit samo dok HLADI, jer samo tada KONDENZIRA vlagu iz zraka kojeg hladi...

Ma neću više, sad stvarno sa moje strane EOD...

:angel:
 

Damaj

Active member
:confused:
Pod topao zrak motora i mislio sam na zrak ugrijan malim kilerom, ovo da postoje kućne klime koje ne griju iskreno niti nisam znao, po mom bolja opcija prenosiva klima.
 

Zvone

New member
klima

Pozdrav
Imam C3 2006.g (kupio polovni)sa 150000km.Kada sam uključio motor(automatska klima)iz otvora za ventilaciju osječao se miris po plijesni ili nešto slično.Prvo što sam učinio sam promjenio filter kabine to je malo poboljšalo, te sam kupio sprej za čišćenje klima uređaja i kanala za zrak. Sprej dođe oko 35kn, uključio motor temperaturu sam podesio na najmanj što se može(na ekranu je pisalo Lo)ventilacija je radila na maximumu ,uključim da zrak cirkulira samo u kabini, otvorio sprej i čekao da se isprazni do kraja i motor je radio još oko 10min. I od toga dana nemam nikakve mirise u autu(sem kada konzumiram grah salatu sa lukom:grin:).
A što se tiče odmagljivanja stakla to mi radi automatsko, kada uključim tipku sam si podesi parametre koje treba, mislim da se automatski program isključi i rade samo ventilatori i to velikom brzinom, jako malo koristim to pa nisam siguran.Sada po zimi čim upalim auto, klima se sama podesi na automatsko i grije mi kabinu, temperatura mi je podešena na 20. C i to radi i grije kabinu.Kada idem na krače relacije onda isključim klimu ,samo što se onda kabina sagrije sporije nego sa automatskom regulacijom.
 

DS9

Active member
Netko mi rece da bi bilo dobro povremeno koristiti jer moze doc do lisajeva, gljivica, smrada i zaraze u autu.

Je li to istina i ako je, koliko cesto moram paliti klimu?

Auto je Cactus al pretpostavljam da isto vrijedi za sva auta
Istina je, uglavnom.

Ključna reč za guglanje ako te zanimaju detalji su recimo "legionarska bolest" ili legionella. Možeš to da kombinuješ sa npr. klima u autu.

Inače, pošto se klima izvan letnjeg perioda u mojoj c3ojci koja se maltretira u kratkim vožnjama po Beogradu koristi često kada je vlažno radi razmagljivanja - koliko sam primetio dovoljno je da se koji minut nakon završetka puta ona isključi, pa nema godinama nekog posebnog smrada (koji nastaje usled organskog raspada tj. metabolizma bakterija).
 
Na vrh