Nešto lupa u prednjem kraju

C.R.Doctor

Common-rail doctor
Radi se o saxo 1996g 1.1 44kW 3 vrata.
Dakle, nešto lupa na saxu u prednjem kraju, posebno kad se koči, volan se trza lijevo desno i nepodnošljiv zvuk se javlja, kao kad odu štange stabilizatori na autima. Gume i felge nisu jer sa drugim setom se događa isto. Promijenio sam letvu volana, jer je imala lufta, i jedan od zvukova lupkanja je nestao.

Kugle nemaju lufta, krajnici su promijenjeni. Amortizere sam na tehničkom provjerio dobri su 70%

Što može lupat? dali one središnje kugle, što su na sredini od krajnika do krajnika

Ima li ležaj na vrhu amortizera??
 

marko1109

New member
Lijep pozdrav, ako može i odgovor na slično pitanje da ne otvaram posebno topic. Dakle, radi se o citroen saxo-u 1.5 d 1998, 5-vrata. Uglavnom problem je s lupanjem u prednjem desnom kotaču, ali prilikom skretanja. Dok se vozim ravno je ok ne čuje se ništa, međutim prilikom skretanja lijevi zavoj ili desni zavoj čuje se lupanje, tupi zvuk. Dal se tu radi samo o gumicama stabilizatora ili je posrijedi nešto drugo?
 

marko1109

New member
U mom slučaju ležaj kotača ne bi smio biti jer je baš desni promijenjen u studenom prošle godine, a kaj se tiče ležaja amortizera onda bi se čulo više kod prelaska preko graba ili nije?
 

C.R.Doctor

Common-rail doctor
Marko imanjače, možda ti je homokinetički zglob vrisno i lupeta u zavoju.

Reci deda ležajevi amortizera su gore na muldama?? ili....što i gdje su odstojne gume?

Bavim se Bosch pumpama, klasična mehanika mi nije primarna, posebno kod novog člana frenč femili :D
 

deda

New member
Lupa ako su ležajevi amortizera izglodani,nalaze se iznad federa na šalici mulde.Odstojne gume koje štite amortizer kao graničnik,ako su se rascvale,lupa po amortizeru kod prelaska preko rupa.Nalaze se na cilindru amortizera unutar federa.
 

igor

New member
Provjeriti selene na vilicama prednji manji i zadnji veči, možda se na kojem raspala guma pa lupa kad nema gume unutar selena.
 

marko1109

New member
A moguće da je i homokinetički... kak pa se kreće njihova cijena? uglavnom provjerit ću i selene, al bumo prvo gumice na stabilizator štangama promjenili jer su pojedene dosta...
 

robizza

New member
I meni je počelo lupkati prije par tjedana u prvom lijevom kraju. Na C3 iz 2006. Ali na prelasku preko neravnina, nije veze imalo sa skretanjem. U pitanju je bila balans štangica.
 

Milky

New member
Počelo je i meni lupati od prije dva tjedna, ali koliko sam čuo, samo kad motam volan! Rekao bih da je kugla, ali ipak će majstor to provjeriti!
 

igor

New member
Počelo je i meni lupati od prije dva tjedna, ali koliko sam čuo, samo kad motam volan! Rekao bih da je kugla, ali ipak će majstor to provjeriti!
Kugla bi lupala stalno a ne samo kad se mota, prije bih sumnjao na krajnik ako kažeš da se čuje samo kad se mota.
 

Milky

New member
Kaže majstor da se najvjerojatnije malo zglob čuje! Za sada to nije stalno i ne čuje se jako! To se onda mora mijenjati cijela poluosovina? jel vrijedi masti staviti u zglob??
 

igor

New member
Kaže majstor da se najvjerojatnije malo zglob čuje! Za sada to nije stalno i ne čuje se jako! To se onda mora mijenjati cijela poluosovina? jel vrijedi masti staviti u zglob??
Ako je manžeta puknuta onda fali i masti, nebi bilo loše zamjeniti ju i nakrkati masti pa če se malo i produžiti vijek kinetičkom zglobu na neko vrijeme ;)
Ako je u pitanju vanjski homokinetički zglob onda da mijenja se cijela poluosovina.
 

C.R.Doctor

Common-rail doctor
Evo da se javim. Izmjenio sam na saxu slijeće, desni homo sa poluosovinom, gornje ležajeve na amortizerima...kod mulde... Središnji "krajnik", krajnike L+D, desni i lijevi ležaj kotača prednjih.

Stvar je ovakva..kad se koči na oko 50km/h više volan ne drhti i ne lupeta.

Lupetanje uzrokovano prelazom preko graba se stišao za 50% ali je još prisutna (prije bi na svaki kamenčić lupilo)

I stvar koja me brine, kad idem u desni zavoj, dam gas opet čujem rafal,kako ubrzavam rafal je gušći. Stari homokinetički je imao lufta strahota, novi sam gledao nema ništa lufta. A problem je ostao isti.....UPOMOÆ.....kad idem u lijevi zavoj rafala NEMA !!!

Amortizeri su ovakvi, stisnem štangu ide lagano unutra, a za van ide....malo teže, znam po hondi svojoj da van mora ić jaaaaako teško.

Molio bih Vas da mi pomognete što može bit još uzrok....

Kugle na vilicama su super, ona 2 selena su isto super. Zadnji nosač motora je čitav.

Ali vidio sam da je gornji desni nosač motora netko bio prije kemijao i da se drži na samo jednom šarafu. Što mi je činiti, motor popustit odmaknut u stranu i zabušit puknuti šaraf...

Ali sumnjam da nosač može raditi navede probleme....

Svaki savjet/mišljenje je dobro došao/lo
 

C.R.Doctor

Common-rail doctor
Ha...jedan je 700kn....jedan je morao bit prvi :D budem drugog i rješeno.

Još nešto...pukao mi je mostić aluminijski na desnoj strani balans štange što drži selnečić na vilici. Dali ima netko viška ????
 
Na vrh