My name is X7.... C5 X7. 1,8

Rexi

New member
Evo bilo bi vrijeme i da ja svoj prvi citroen prezentiram



kupljen od prvog vlasnika sa 114000 km, sada sam na cca 120000. Moja prva limuzina i moj prvi citroen.
znao sam za njegove nedostatke te prilikom kupovine, racunao da trebam uloziti dodatno za rijesiti neke sitnice.
Ovaj nema hidro ovjes nego obicne amortizere :cool: i vjerojatno je jedan od rijetkih benzinca sa 1,8 :cool:

Pros:
Vrlo ugodan auto koji ne naganja vozaca da stisne papucicu do kraja jer je sam po sebi veci, tezi, tromiji, ali krajnja brzina mu je bas fino ugodna. Voli autoput i tempomat.
Bezvremenska linija koja ne stari i stalno mami smjesak i poglede, kako vlasnika tako i prolaznika :D
Potrosnja mi je, bez glume i skrivanja, oko 8L mješovite voznje. Ako vozim 70-80, onda je to oko 5L. Po meni je to cisto realna potrosnja, nit previse nit premalo.


Cons:
Servis je malo problematican jer kolicina elektronike izistkuje vicne servisere, a kao sto sam i iskusio, label "ovlasteni" nista ne znaci, barem po pitanju citroena.
Osim toga, vrlo me zacudilo kada sam saznao da sluzbeni servisi nisu umreženi :wtf: :disgusted:
Koliko sam cuo, plin stvara problem senzora pa se stalno pali lampica motora. Dakle.. preosjetljiva elektronika.
Display multifunkcija je lose kvalitete, od topline uglavnom rikavaju.

Sto sam napravio na autu?

Ukratko cu jer ima vec tema o tome pa da se ne ponavljam.
- Izrada novog kljuca sa daljinskim
- Promjena bobine i svjecica
- Promjena posude sa tekucinom za stakla
- Promjena kontrola stakla na vozackoj strani
- Rjesavanje podizaca stakla na vozacevoj strani
- Nove gume NOKIAN 225/60 R16 WR D4 102V XL
- Rjesavanje curenje struje
- Poliranje u Blackpearlu :cool:
- Ugradnja Alpine​ CDE-193BT​ i adapter za kontrole volana
- Stražnji zvučni senzori

Sto jos trebam napraviti po defaultu?

- Iza kotaca mi je lak malo otpao
- Na zadnjem spojleru imam jednu malu paukovu mrezu sa ispucanim lakom
- Vozacev sic ima ostecenu spuzvu od ulaska/izlaska
- Zamjeniti prednju zaruljicu od pozicije, neznam kako se to otvara :rolleyes:
- Podesiti mlaz pranja stakla, zna netko kako se to regulira?

Fancy dodaci:

- Narucen je Joying 8" koji cu montirati sa narucenim magnetima :cool:
na mjesto gornjeg displaya. Moram viditi jos tocno kako cu i sto cu izvaditi a sto cu zadrzati (pretinac ili display). Trebam struju dovest sa osiguraca.
- Ugraditi bezicno punjenje mobitela. Naruceno i cekam da stigne. Preferiram na magnet ali uzeo sam gumeno rjesenje bez magneta za pocetak (ako ne bude ok, koristit cu na poslu na stolu). Trebam struju dovest sa osiguraca.
- Ljetne neke alu felge... volio bi uzet one sto se okrecu same/inercijom. Ali nisam ih nigdje vidio u HR
- Dodati stražnju wifi kameru (zna netko neku koja se stavlja umjesto jednog svjetla od tablice?)

Toliko od mene za sada. Ako netko ima neki prijedlog ili savijet za ove To do stvari, slobodno savjetujte :)
 
Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Sviđa mi se, baš zato šta je tako neki rijedak model. Zanimljiva kombinacija motora i opreme.

Sa senzorima se nebi zahebavao, išao bih odmah na kameru.

A spinneri :D Krivo vrijeme i krivi kontinent. Te felge su vrlo skupe i praktički se nemože tu nabaviti. Upitna je i legalnost.
Za zayebanciju si možeš nabaviti ratkape sa rotirajućim dijelom... tog sam već viđao, vjerovatno ima za kupiti negdje...
 

Rexi

New member
@markan1000
ne,nije na plin :)

to je inicijalno bila ideja ali s obzirom da ne mislim da previse trosi + elektronika bas ne voli plin, odustao sam.

auto nije uvoz.

@ivan222
cim sam ga uzeo, ugradio sam straznje senzore jer je to poprilicna mrga od auta, a nisam vozio nista slicno prije... tocnije, vozio sam twinga :D
pa mi je bio problem parking u rikverc. tada nisam imao previse iskustva sa kamerama pa me nije privlacilo.. ali sada nakon nekog vremena si mislim da bi to moglo biti dobro uz joying :whistling:

eh da.. spinneri :rolleyes:
vidio sam jednom u zg pa mi bilo bas fora, ali nisam nikad vidio nista slicno u zg.
ako nije legalno, onda nemam sta mislit :meh:

@toma
to kosta cca 2-3000 kn. ja sam si uzeo odmah i dab+ adapter, da ga uguram unutra. Navodno ZG vec emitira doduse testno, ali bude to sad uskoro i kod nas...
Kupio sam preko ebay-a, ali prodavac je origigi kinez, vidi se po govoru i pisanju :D
 

Blaster

New member
To je limuzina i tako se treba doživjeti. Felge neka budu originalne, a lovu daj na servise (ako bude nepredviđenih). Super je, posebno ako si zadovoljan sa 1.8 benzincem.

Neka te dugo služi. Kada stigneš daj nam još fotografija...
 

Rexi

New member
Danas sam isprobao i ja Joying.

Izvadio sam Alpine i stavio joying... super bi pasao fizicki, ovih 8" taman sjedne.
Međutim ima toliko mana da sam se odlucio zadrzati Alpine i i gore staviti Joying.
Na zalost jos cekam djelove da stignu, pa ne mogu jos ekran ucvrstiti kako zelim, ali uspio sam sve smisliti.

Alpine mi ima ovaj konektor (klikni)
, mozda bi se na njega dalo zakaciti RCA (chinch) kabel i onda na Joying FL RL RCA?



kako se zove ovaj adapter? Onaj ISO koji ima joing sam usvojio, ali ovaj nije taj, pa cisto da znam za ubuduce



Ovo je moj problem kod Joyinga. Youtube nije predinstaliran, kada sam ga skinuo kroz Google store, umjesto crne boje prikaze ovu neku smeđu:thinking:
Ali izgleda da nije cista crna nego određeni ton. Koliko vidim kolega Milosh nema taj problem,srecom za njega:D





Dali netko zna ime ovog konektora s jedne i druge strane? Ovo je antena... jedan od njih je Fakra, a drugi bi bio standardni koji se zove? Malo je nezgodni jer relativno lagano ispadne, ali ok... funkcionira.






Pokušavao sam vratiti orginal masku sa uguranim Joyingom.. i ide bez problema. Tu u ovu rupu gornjeg ekrana/display-a prođe kabel i ima vrlo puno lufta. Bilo je kasno pa ga nisam probao jos dalje negdje smjestiti pa mozda i vratiti orginal display.
Uglavnom, ovaj pretinac dolje se ne mora micati. Jedino sto ovisno o smjestaju display-a, moze smetati sam display





Dali ove zice od displaya mogu iskoristiti za napajanje HU-a? Znači samo struja.
S obzirom da se pali kad i okrenem kljuc... pretpostavljam da je jedna plus, druga minus?






I za kraj moj osvrt na sam Joying..

Tipican kineski proizvod.

CONS:
Ne mogu reci da sam pre-odusevljen.
- multitasking mi po defaultu ne radi u smislu da youtube nastavlja svirati minimiziranog prozora. S obzirom da to reklamiraju, ocekujem da radi out-of-box. Ali ne radi.
- ovaj problem sa bojom je nonsense...
- lijevi gumbici koji su touch button, ne radi dovoljno dobro i u praksi to bude izgledalo tako da u voznji stisnem 2-3x dok ne prihvati komandu, ukoliko umeđuvremenu ne pritisnem krivi.
- na istoj lijevoj traci tipka "back" nije isto sto i u android display-u back. Tipican primjer je neka forma gdje iskoci tipkovnica i zelim je spustiti/maknuti. Ukoliko stisnem na lijevim kontrolama back - nista se ne događa. Dok na ekranu se uredno spusti tipkovnica kako bog zapovjeda.
- zvuk je uzasan... mislim. zvuk je. cuje se... dovoljno je jak... ali nikako mi nije dovoljno dobar.
- Aplikacija za spajanje bluetooth mobitela je nedovoljno dobra. Manualna sinkronizacija kontakta, nesinkronizacija odlaznih, dolaznih... to je tako radilo prije 10 godina bluetooth na v1 standardu. Razocaran sam. Sva sreca da imam Alpine koji po tom pitanju radi ohoho daleko bolje. Nadalje ne podrzava internet sharing kroz bluetooth (bljah)
- Promjena loga mi ne radi, ne mogu nac tu opciju da se ubijem :D


PROS:
- DS Audio, kojeg i koristim sa androidom za slusanje/gledanje muzike preko Synology NAS-a, radi perfektno. odlicno! Također podrzava rad u pozadini.
- Navigacija preko Google mapsa radi super. Sinkronizacija google accounta, sve pet.
- Paljenje je extra brzo, kao i kod standardnog radija.

Sve u svemu, za ono za sto sam htio - sam zadovoljan. Navigacija i DS Audio. A za ostalo je osrednji Androidnih sposobnosti. Viđao sam i gore kod tvornickih androida :D

evo da se sam nadovezem na ovu prvu stavku, to je

Vehicle Display Interface Connector
mini-DIN-like
10pin plug
- Found on many Alpine units. Either directly on the unit, on an external box included with the unit.

http://babcuvpisecek.com/diy/alpine-minidin-pinouts/
 

Rexi

New member
Danas sam se jos malo igrao sa Joyingom. na moju zalost opet nisam bas odusevljen.

- provukao sam struju sa Alpine HU, tako da se pale skupa na kontakt
- Joy nema funkciju uopce da se on zakaci ili netko na bluetooth - osim smartphone-a. dakle u settingsima nema bluetooth jedino kroz sugavu aplikaciju za cell phone koji pak ima sugavu sinkronizaciju.. tako da ne mogu skinuti neki drugi app, niti mi ima smisla koristiti bluetooth sa ovime. Teski downgrade uređaja :(

- USB male to USB (alpine) HU ne radi, dakle ostaje mi jos jedino konekcija RCA LF RF to 3,5mm AUX

aj bar sam prethodni problem slike i crne boje rjesio tako da sam sve kabele promrdao i napravio reboot joyinga.

Smjestaj Joy HU je ipak najbolje staviti ili u koso ili kao sto je Milosh gore skroz, ali to mi se bas ne sviđa zbog temperature. Nije problem kada auto vozi, onda klima radi, ali je problem kada stoji na suncu.

Sutra je nedjelja pa se planiram jos malo pozabaviti svime
 

Milosh

Test
Ja sam svoj baš danas uglavio gore u predviđeno mjesto, ali gledacu u budućnosti da ga premjestim dole gdje je RD4.

Èek, ti si ono htio raditi BT streaming sa telefona na Joying, ako se dobro sjećam?
 

Rexi

New member
ne, htio sam dvije stvari
- obrnuto, sa Joyinga na Alpine HU, ali to otpada
- sa telefona pozivi i internet - preko BT, i ovo otpada jer Joy ne podrzava net preko BT. jedino pozivi.. ali tu nisam odusevljen kako radi. jos moram isprobati u praksi

znas mozda kako promjeniti izgled ikona? mislim da sam to vidio na nekom videu da se moze
 

Milosh

Test
Iskreno, mene uopšte ne čudi što on ne podržava BT streaming na taj način, da sa Joyinga strimujes na drugi uređaj.

Zašto ne koristiš mobilni hotspot za net, baterija ili nešto drugo?

Ne znam da je moguće promijeniti ikone bez instaliranja i korištenja nekog drugog launchera. Ja sam instalirao Nova Launcher koji inače uvijek koristim na telefonu i onda iz njega možeš pristupiti meniju za izbor default launchera (kojem inače ne možeš ovako pristupiti, koliko sam vidio), i kod mene postoje instalirana tri fabricka launchera. A za custom lounchere kao što je Nova možeš skinuti hiljade icon pack-ova, po želji.
 

Rexi

New member
ja moram reci da mene cudi, jer je to android koji po defaultu to ima. a upravo prednosti androida su sto sve te sitnice ima i rade (zato ne koristimo iOS :D )

ako nekome zatreba pass za ulazak u dodatne menije Joyinga, to je 3368

Hotspot je rjesenje, da. Ali zar nije jednostavnije da se mob. sam kaci na joy preko BTa i potegne internet, bez dodatnih klikanja.
Tako mi sad recimo radi muzika preko BTa na Alpine (DSAudio). sam se zakaci i pocne pustat pjesmu di je stao kada sam izasao iz auta... odlicna stvar.
 

Milosh

Test
Meni ima logike. Tacno je da Android ima razne opcije, ali nije tacno da to ima kao funkciju "po defaultu".

BT je specifičan po tome što svaka funkcija koja se može obavljati s njim ima svoj tzv. servis. Koje BT servise neki uređaj podržava zavisi od vrste uređaja i od namjene. Podrška za neki servis je implementirana i na nivou hardvera i softvera (i ROM-a i aplikativnog softvera). Napraviti da neki uređaj podržava sve servise i da ih može koristiti u svim "smjerovima", bi vjerovatno bilo komplikovano i nepouzdano (a BT je inače poznat po nepouzdanosti).

Evo ti primjer, zašto ni jedan Android telefon ne može raditi kao BT risiver i plejer (da sa jednog telefona strimujes muziku i da ona svira na drugom telefonu)? Tvojom logikom to bi trebalo biti moguće, telefon ima sve preduslove (BT i audio izlaz).

Što se tiče neta i načina konekcije, meni je to slično. Da bi to radilo kako ti želiš, mora ti BT biti stalno uključen, zar ne? Ja ne želim ni BT ni Hotspot da mi je stalno uključen.

To riješiš pomoću NFC taga. Na telefonu napraviš profil tako da ti pri očitavanju taga upali hotspot. A zatim namjestis da se hotspot sam ugasi ako ni jedan uređaj nije konektovan x minuta. To je ljepota Androida. :D
 

Rexi

New member
Evo danas sam odradio sve. Montirano je.
Magneti jos nisu dosli pa sam ga stavio na plastiku vezicama iz displaya koje se ne vide.
Ostavio sam ovaj ispod pretinac jer kada stignu magneti, moci ce se koristiti za neke duze voznje ili neke papire od auta i sl. sto ne koristim cesto.




Dok sam montirao palo mi je u oko jedna stvar...
Tablet bi stao u ove rubove i stoji bez problema, samo ga malo treba ucvrstiti, cak ne ni previse.



Na ovoj fotki se vidi u pozadini display joyinga, gledamo desnu stranu joya, znaci dolazi taman do ovog ruba di su sva 4 zmigavca. Ako se po toj duzini odsjece finom obradom i lijevi skroz dio plastike se ostavi kao rub...moglo bi izgledat odlicno.
Moram nabaviti ovu masku negdje sa otpada da probam to. Sada se nisam usudio da ne zeznem pa da ostanem bez svega :D
Ima tko 3D printer? :cool:



Paljenje i gasenje auta (ako je mutno, povisi kvalitetu videa):

[ame]https://youtu.be/0KYSyDAiPIk[/ame]

Kako to izgleda u zivo:

[ame]https://youtu.be/nvDxrOsSI2M[/ame]

opcije u joyingu:

[ame]https://youtu.be/_9-FvZxqdnM[/ame]

Zvuk je spojen sa RCA na 3,5 AUX od Alpine, i ovako je zvuk dobar, puno bolji nego direktno sa Joya.

Još mi je ostalo kupit neku antenicu da zakacim na joying jer ima zgodniji tuner od ovog dolje, a uzeo sam i dvb+ antenu i neku parking kameru
 
Posljednje uređivanje:

Rexi

New member
postavio sam ga slicno kao i ti. ti si ga fiksirao i gurnuo do kraja, ja sam ga naslonio na pretinac i nakosio a iza gurnuo kabele. tako da toplina ide gore.
ove antene i đinđe sam proveo na desnu stranu ispred suvozaca ispod klima otvore, i jedan usb sam proveo u pretinac dole kod suvozaca
 

Rexi

New member
Imam dva pitanja ako netko zna.

moram promjeniti citave farove (ne pitajte), pa vidim da ima ove obicne orginal koji su bili i xenon, koji su puno skuplji, koliko sam skuzio xenon su od novijeg godista ali po izgledu bi pasali.

sad me zanima, dali mogu samo tako staviti xenon i sto bi dobio s njima?

drugo pitanje, na vozacevoj strani sjedala je vec malo spuzva dobila svoje.. kakav sic mogu zamjeniti, nesto tipa koža.. nesto fency i kvalitetnije.
 

Milosh

Test
sad me zanima, dali mogu samo tako staviti xenon i sto bi dobio s njima?
To ti malo ko zna odgovoriti jer je to jako mali broj ljudi radio. Ima tu puno pitanja. Prvo, da li je isti konektor od halogenog i xenon fara, vjerovatno jeste. Drugo, da li je isto ožičenje unutar konektora (da li će xenon far raditi ispravno sa plug&play metodom). Treće, da li je signal za niveliranje isti kod xenon i halogenog fara (na primjeru C4 VTS od Cutac-a smo vidjeli da kod C4 I jeste, ali ne mora značiti da je i kod C5).

To je što se tiče praktične strane, a sa pravne strane, da bi ti xenoni bili legalni, trebaš imati pranje farova i automatsku nivelaciju. Da imaš hidrauliku već bi imao automatsku nivelaciju, ali kod tebe su klasične opruge, tako da ti je to otežavajući faktor. Pranje farova se može ugraditi sa drugog C5 koji je imao xenone, ali treba to naći i ugraditi.

Sve ove praktične stvari bi mogao vidjeti na licu mjesta tako što prije kupovine isprobaš xenon farove tako što ćeš ih priključiti umjesto svojih.
 

Brruno

Well-known member
Automatska nivelacija od hidro ovjesa nije dovoljna za xenon. C5 s xenonom ima odvojenu nivelaciju od ovjesa. Probavali su i drugi stavljati xenon ali jako skupo. Kompletna elektronika,farovi ,pranje itd jako skupo osim ako imas volje j rezervni c5 s xenonom pa da skines s njega i sam radis.

Sto se spuzve tice, ako ti je skroz otisla nema druge osim original druge. Ako nemas kozu i pola pola,nadjes drugo sjesiste na svakom otpadu jeftino.
 
Na vrh