Minimalni broj navoja na šrafu?

Kano

New member
Bok momci!

Dajte mi recite koliko minimalno broja navoja mora biti zašrafano u glavčinu da šrafi drže felgu kak spada i da je to sigurno za vožnju?

Hvala!
 

Dalibor

Dado Tornado
postoji tablica odnosa metričkog navoja i dužine kojom vijak ulazi u provrt,
za navoj M6 uzima se za standardni provrt navojne dužine 18 mm, za svaki slijedeći veći metrički navoj produži se za 4 mm dio s navojem u "rupi",
ali to može i varirati, ovo se u grubo odnosi na pričvršćivanje nečeg na glavinu,
ali dubina može biti i kraća ako se radi o finom navoju kao što je slučaj sa vijcima za felge, jer su fini navoji samokočniji od standardnog metričkog navoja odnosno teže se sami odšarfljuju
 

Kano

New member
Hm... da.... Ali to mi baš i nema previše smisla pošto su originalni šrafi na Saxu na čeličnim felgama i kad se stavi šraf kroz felgu onda šraf strši nekih 25 mm s druge strane van a drži cca 17mm navoja(zbog debljine diska od 8mm)

Pitao sam frenda koji zna mehaničara i veli da mora držati minimalno 5 punih navoja da bi bilo sigurno za vožnju te da su su ljudi znali dolaziti s s felgama di drze samo 3 navoja i tak se vozili godinama :D
 

Dalibor

Dado Tornado
5 punih navoja sa korakom od 1,25 ili 1,5 je dužina navoja vijka oko 7 mm,
to ti je otišao jedan vijak na kotaču, više njih, ne kužim čemu se tako voziti?

za jedan puknut vijak na zadnjem kotaču nije toliko niti važno, bitno da primi kako se ne bi odšarafio, ali na prednjim kotačima ne bi se usudio voziti sa vijcima ušarafljenim 7 mm, ajde ako se radi o jednom ušarafljenom "5 navoja"
 

Kano

New member
Ma pitam iz razloga jer sam nabavio alu felge i one su logično deblje.
Kad sam bio na montaži tih felgi onda su mi rekli da ima dosta navoja da to drži ali sam htio čuti i vaša mišljena tu na forumu.
 

Dalibor

Dado Tornado
odi u zeljezariju s uzorkom i kupi dulji, komad takvih vecih vijaka je 5-10 kuna, cvrsci brunirani su po 10 kn,

Kranjec vijci na tresnjevci sigurno imaju odgovarajuce slicne, ili imbus kod karting staze u preckom
 

AX-ja

èudo jedno
mora bit toliko navoja da kad gledas glavcinu s unutarnje strane (kod saxa se lijepo vidi) vijak bude barem poravnat
ili bar mrvicu da izlazi van. to znaci da vijak drzi cijelom duzinom navoja glavcine.
koliko je to mm,nisam nikad mjerio
 

Kano

New member
Da,da... Ovo sa glavčinom i drugom stranom je super ideja. Pogledao danas i šraf je ravan sa glavčinom ko blanka vlašić :twisted: , tak da i da je duži nebi imalo smisla.
Očito su onda stavili duže šrafe za čelične felge. Njušili su da se budu stavljale alu felge pa su rekli "nek im bude!" :D
Hvala svima na pomoći!

Lp
 

szahtila

Well-known member
Staro nepisano strojarsko pravilo je da vijak izlazi iz matice ili glavčine za 2-3 navoja. Koliko mora navoja biti kad je vijak u rupi ne znam, ali po nekoj logici to bi bila visina odgovarajuće matice za taj navoj+2 do 3 navoja
 
Na vrh