Miješanje dizela i benzina

Pozdrav svima,

prije svega molim da se ovo premjesti na odgovarajuće mjesto ukoliko sam promašio pod-forum. (novi sam na forumu i nisam uočio bolje mjesto).
Isto tako, ako je već bila diskusija na ovu temu.... sorry :angel: nisam našao.

Anivejz, svake godine kada dodju hladniji dani imam priliku čuti od raznoraznih "znalaca" da je zgodno dodati koju litru benzina na inače pun tank dizela. Navodno, neki od tih znalaca tvrde, da u nekim manualima, nekih proizvođaća, piše da je dozvoljen omjer čak do 1:3!!! (1litre benzina, 3 litre dizela).

E sad, meni laiku baš i nema smisla to miješanje, no opet isto tako, laički, mogu sebi dočarati da se dizel "razrijedi" u smislu gustoće i da to nekako pospješuje rad motora i omogućava lakše paljenje kad je ono friking minus.
Ipak, nekako sam skeptičan u tu priču oko miješanja goriva. ( Ziheraš :p )

Ja osobno nikada nisam to napravio niti planiram. No možda ne bi bilo loše razjasniti ovo tako da svi u buduće znamo malo više o ovoj temi.
 

AX-ja

èudo jedno
ne smije se stavljati benzin u dizel u nove sisteme nikako,jedino ako hoces napravit problem.
to se nekad radilo na starim sistemima,pogotovo kamioni.

to sto "razrijedis" dizel nece pomoci paljenju motora,jer dizel i benza se pale na razlicite nacine.
benza u dizelu sluzi da se dizel ne ledi po zimi i to ti je caka benze u dizelu.
 

Mrèela

New member
omogućava lakše paljenje kad je ono friking minus.
Ipak, nekako sam skeptičan u tu priču oko miješanja goriva. (
Kolega ne znam, šta ti voziš,ali sada imaju svi aditivi u dizelu i moj,ti je drugarski savet da se ne opterećuješ tim glupostima,jedino ,,ako nisi ,negde u Sibiru .Samo opušteno!:D
 
Kolega ne znam, šta ti voziš,ali sada imaju svi aditivi u dizelu i moj,ti je drugarski savet da se ne opterećuješ tim glupostima,jedino ,,ako nisi ,negde u Sibiru .Samo opušteno!:D
Drugar, ne opterecujem se time, dapace. No nekako mislim da se na forumima trebaju "potegnuti" raznorazne teme a neke od tih da budu i edukativnog tipa.
Uostalo, napisah da ne planiram mijesati gorivo. Ali cesto u zimsko doba ljudi svasta rade, ono sto treba i jos cesce, ono sto ne treba :) . Tak' da ono, bar da mi ovdje cujemo misljenje strucnjaka cisto da netko ne bi sebi napravio nepotreban problem.

Inace, vozim svasta, najcesce sluzbena vozila, a do sada sam imao privatno talijana dizela 150KS, (i nikada nisam mjesao gorivo, 'ko sto ne mijesam pivo ni vino :D) a uskoro mi dolazi C5 u kojeg ce ici uvijek i samo dizel.
 

Dalibor

Dado Tornado
u nekim predjelima sibira auti se ne gase :D

ali manje je opasno u dizelaša uliti benzin, nego obratno.
pa tako ako zabunom recimo na pumpi uliješ benzina u svog dizelaša, možeš to ispraviti tako da uliješ dizel ostatak rezervoara, normalno ako nisi skroz ispunio rezu sa bengom :)

ako zabunom u benzinca uliješ dizel, onda je to opasnije, i auto je spreman za ispumpavanje kao tinejdžer na eksurziji u karlovcu na putu za umag :palacgore:
 

AX-ja

èudo jedno
u nekim predjelima sibira auti se gase :D

ali manje je opasno u dizelaša uliti benzin, nego obratno.
pa tako ako zabunom recimo na pumpi uliješ benzina u svog dizelaša, možeš to ispraviti tako da uliješ dizel ostatak rezervoara, normalno ako nisi skroz ispunio rezu sa bengom :)

ako zabunom u benzinca uliješ dizel, onda je to opasnije, i auto je spreman za ispumpavanje kao tinejdžer na eksurziji u karlovcu na putu za umag :palacgore:
to nije istina,nalij u dizel benzin pa kad te za jednu brizgaljku opali po dzepu past ce ti mrak na oci.
i tko god ulije benzu u dizel i ne isisa to van igra se gadno. govorim o direkt ubrizgavanju.
lako za stare bosch pumpe sto gutaju sta im das.

dok kod benzinca samo isisas van i ulijes cisti benzin i gas. cak i ako auto vozi i stane zbog toga.pa ti vidi sta je bolje
 

Nono

Èlan
ali manje je opasno u dizelaša uliti benzin, nego obratno.
pa tako ako zabunom recimo na pumpi uliješ benzina u svog dizelaša, možeš to ispraviti tako da uliješ dizel ostatak rezervoara, normalno ako nisi skroz ispunio rezu sa bengom
Ne znam da li ovaj smajlić na kraju znači da se šališ?
Koliko ja znam, najgora moguća kombinacija je: natočiti benzin u auto s dizelskim motorom novije generacije i onda ga upaliti. Ni jedna druga kombinacija ne košta više od toga.
 

deda

New member
Ne za:cenzura::cenzura::cenzura:avajte se s glupostima i slušate babska sranja,kakvo razređivanje,vozim i jedne i druge sto godina i nikada mi se nije dogodilo da dizel po zimi stane ili se nemre zapalit zbog zime,a pogotovo svi noviji dizeli imaju grijanje koje sprečava bilo kakvo zamrzavanje.Druga je stvar ako netko nikada ne mjenja filter goriva pa mu nataložena voda smrzne.Oni nekadašnji stari traktori su išli na sve kaj gori,a na te aute zaboravite,tak da ak nekaj krivo natočite,tu je HAK.
 

Automatic

Well-known member
Stari sipao 10 litara u mercedesa cdi (rezervar ima 60) i samo nadotočio naftu ,nije bilo nikakvih promjena ni u zvuku ni u radu ,bilo ok.
Tast sipao bengu 30 litara(rezervar ima 44) u corsu dti i nasuo naftu ali auto radio ko da preskočio zup. remen ali se dovezo iz zagreba do zeline.Auto ide već 5 godina od tog slučaja i sve ok.Izvadio sam mešung i kupio jiš 30 litara benzina te sam stavio u ladu nivu ,auto radio ali nije imao snage ni sam sebe da vuće.Dao ujaku njegova niva isto tak pa mi vratio.Sve skupa stavio u svog forda taurusa koji se nije nimalo bunio već je radio savršeno ,ni cukao ,ni dimio a išo ko da nema diesela .Mislio sam da će niva to moći ali nive nisu išle .Mislim da sve ovisi od auta.Mom frendu BMW zablokirala pumpa te se razletio motor nakon 200 metara od benzinske .Znaj ga sad???
 

Automatic

Well-known member
Da je dobro nije.Barem danas imaju aditivi koji se stavi pa zakaj kemijati sa benzinom protiv smrzavanja.Po meni ,nekad kad su stavljali benzin da se nafta ne smrzne bi bio bolji petrolej jer nije toliko agresivan.
Ne vidim razlog stavljat bilo šta, već promjenit filter goriva ,provjerit grijaće, dobar akumulator,toćit eurodiesel bolje kvalitete ,po potrebi ako je baš oko -15 do -20 stavit aditiv protiv smrzavanja i ne smije biti problema.
 

La Marche

Iskreni optimist
Meni je auto malo preskupa roba da bih radio kemijske pokuse. Pročitam kad me što zanima u uputstvima za korištenje. Za nijedan auto nisam našao da treba ikakve aditive i nikad u životu nisam ništa dodavao u gorivo i nikad nisam imao problema. A znam ostaviti auto na skijanju, nekad i na jako hladnom vremenu po sedam dana.
 

Nono

Èlan
Pročitam kad me što zanima u uputstvima za korištenje. Za nijedan auto nisam našao da treba ikakve aditive i nikad u životu nisam ništa dodavao u gorivo i nikad nisam imao problema
Pa ne može u manualu auta pisati da treba aditive za gorivo. Kvaliteta goriva nije ista u Njemačkoj, Italiji itd.i kod nas. Tu je problem, a normalno da se tako nešto ne može prejudicirati u uputstvu.
 

deda

New member
Sve su to bakrači i priče, samo da se trži.Naljevaj gorivo kakvo treba i bez kemijanja i slušanja babskih priča ko sa tržnice grincega,ili tkz stručnjaka,bilo gdje i auto će te služiti bez problema.
 
Na vrh