MAF senzor

ZumZum

New member
Zdravo,

Da li mi neko moze reci koji je originalni MAF senzor kod Citroena C5 2.2 HDI (2011 godina).
Posto je kod mene Hitachi, pa me samo interesuje da li je to fabricki, ili je neko prije mene stavio neki aftermarket.

Hvala unaprijed.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Bilo je sigurno više dobavljača, pošto je isti maf u brdo automobila i motora... ali po rezultatima na netu rekao bih da je orginal VDO. A i nisam viđao u francuzima baš puno japanskih dijelova. No možda i griješim... probaj pitat u ovlaštenom ako tu ne dobiješ konkretni odgovor.
 

nemo26

C5 X7 2.0 HDI 140 FAP
To ti nitko ne moze tocno rec jer se kao prva ugradnja svasta moze zateci. Ako je los ugradi bilo koji dio prve klase i neces pogrijesit.
 

ZumZum

New member
I meni je poprilicno cudno da je Hitachi u pitanju.
Vise sam ocekivao da ce biti mozda Bosch ili VDO, ali svakako cu pitati u ovlastenom.
 

ZumZum

New member
Imam problem sto mi se cesto javlja greska P0113, vezana za senzor temperature usisa zraka.
Pa sam na netu citao, i nasao negdje da moze biti do loseg MAF senzora.
Pa sam gledao, i vidjeo da je Hitachi, i malo mi cudno bilo pa sam htjeo da znam da li je originalni ili je neko vec mijenjao.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Očisti ga ako ti nije problem... dovoljan ti je i neki brake cleaner sprej da ne tražiš baš namjenske
 

vborovic

C5 modifikator
@ Hrvoje - Nemoj ... :D ... još se sjećam one teme od prije godinu dana kada se čovjek žalio što je pod haubom našao Vartin akumulator, a ne prvu ugradnju ... LOL
 

ZumZum

New member
Za sada me samo interesovalo da znam da li je originalni, zato nisam spominjao nista o problemu :D

A sto se tice ciscenja, cisio sam ga vec nekim posebnim sprejom za ciscenje MAF senzora, a konektor sam ocistio contact cleanerom.
 

ZumZum

New member
Znam, ali taj senzor je zamijenjen nedavno, a u oficijelnom servisu su mi izlistali grešku kao:
Senzor temperature u protokomjeru zraka, a na netu sam nasao da zbog loseg MAF senzora moze ova greska da se desi (ne znam da li je istina ili ne).

U servisu su naravno rekli da treba zamijeniti senzor, a glupo mi je pare davati na novi senzor ako ce se opet desavati isto.
 

vborovic

C5 modifikator
Kažeš da ti se često javlja greška, dakle, ili imaš Bluetooth OBD čitač ili čak i dijagnostiku ... ako auto normalno radi, nema veze ako se ona i pojavi ... ako imaš dijagnostiku, imaš testove pokretača pa provjeriš sve relevantno za usis zraka ...
 

ZumZum

New member
Imam WiFi ODB čitač, ali mi on ne ocitava ovu gresku. Greska je otkrivena u oficijelnom servisu vec 3 puta.

Auto radi OK, nema nekih vecih problema, osim sto nekada obrtaji padaju pri jacem gasu (jednostavno padne kazaljka obrtomjera), i malo mi se cini da je lijen u nizim obrtajima.
U servisu nisu mogli da otkriju sta je, i buduci da su nasli ovu gresku, rekli su da je moguce da je zbog tog senzora temperature , i da kosta oko 350KM (oko 1400 kuna).
 

nemo26

C5 X7 2.0 HDI 140 FAP
Otidi nekom nek ti spoji taj maf na osciloskop i onda ces znat jeli za zamjenu, ili kao sto Vborovic kaze preko dijagnostike pogledaj graf, vrijednost mora rast prilikom ubrzanja i obratno. Ako je zapeo na jednoj vrijednosti onda je neispravan.
 

vborovic

C5 modifikator
Ajde, KONAÈNO da smo nakon 18 poruka došli do tvog pravog "problema" ... :surprised:

Auto radi OK, nema nekih vecih problema, osim sto nekada obrtaji padaju pri jacem gasu (jednostavno padne kazaljka obrtomjera), i malo mi se cini da je lijen u nizim obrtajima.
U servisu nisu mogli da otkriju sta je, i buduci da su nasli ovu gresku, rekli su da je moguce da je zbog tog senzora temperature
Da si to napisao u prvoj poruci, već bi imao dijagnozu, cijene i ostalo ... LOL
 
Na vrh