Ljetne gume - iskustva i preporuke

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nexen SU4... od ugradnje na C3 prošle skoro 8tkm.
I dalje ih u glavi uspoređujem s prethodnim BS re002, makar nebih trebao... nemaju tu preciznost i hebaj ga.
No općenito govoreći, po meni je to dobra, sigurna guma. Ne žale se kad ih se pogura do ruba, trošenje gazne površine u normali, a na kiši tek moram doživjeti da popuste.
Svakako ostaju gore i za sljedeću sezonu, ako ju ostatak Citraća doživi :D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nexen SU4 vs Sava Intensa UHP2, borba srednje cjenovne klase.

Oba seta su 16ice, 195 vs 205, sa jednom sezonom u nogama, vozio ih paralelno neko vrijeme. Nisu bile na istim autima, ali svejedno napraviti malu usporedbu.

Što se suhoga tiče, nisam primjetio veliku razliku, što se hendlinga tiče skoro identične. Nisu sportske, ali su svakako sigurne gume, drže, koče bez pogovora. Sava je djelovala mrvicu tvrđa, bučnija, no ništa da bi mi smetalo. Jedan manje bitan detalj, pošto sam prao aute istovremeno... Sava se lakše prala i bolje je primala namaz za gume, lipše su izgledale nakon. Neznam do čega je, možda je glađa ili masnija tekstura Savine smjese, bo...

I onda dolazimo na mokro + benchmark test na uzbrdici ispod kuće.
Nexen je mokro odrađivao solidno, ganeralno sam bio zadovoljan, na razini skupljih guma. Nisam se ni sekunde sekirao dok se draga vozila na njima.
A Sava... očekivao sam bolje, neznam zašto. Nije dramatična kao Eskimo, ali... veli i draga da joj malo gubi filing po pljusku. A kad žena nešto primjeti, znači da je solidna razlika. Neće zaplivati prerano, barem sad dok imaju profila, ali ne uljevaju osjećaj sigurnosti.
Presudila im je benchmark uzbrdica, jer nema smisla vozit na gumama koje nemogu doći do kuće. Nexen ju je gazio mokru bez pardona, a Sava hehe vrti li ga vrti. Popele su se uz nešto muke, ali nije to to.

Uglavnom, uz Nexenke imam na prodaju i Savu 205/55R16 :D

PS

Èini mi se da ljudi podcijenjuju korejske gume, potpuno pogrešno ih izjednačuju s kinezima... Rađe bi ''provjerenu'' poznatu marku tipa Save, Uniroyala...
I Hankook i Nexen (s kojima imam iskustva) su zasebne specijalizirane kompanije, koje nemaju raditi što drugo nego se truditi da im gume budu što bolje. Kapitalistička su zemlja i sve im o tome ovisi.

Dok recimo Sava neće nikada težiti da bude najbolja. U svojoj grupaciji je 4, 5 rupa na svirali?
Glavešine neće nikada dozvoliti da jedna Intensa prismrdi Goodyearu, kao što niti jedna Uniroyalka neće biti na razini Michelina.

Koreanci su po tome pitanju slobodni i teže biti u klasi Goodyeara i Miše, žele biti dio ''premium'' ekipe, što se po meni već dosta i osjeti na samim gumama. I sve je to krasno dok su jeftiniji, solidne gume za manje para, no ako se zalete s cijenama za koju godinu...

Uglavnom nemam pojma što ću dragoj montirati za sljedeće ljeto :)
 

Memphis

Active member
Dok recimo Sava neće nikada težiti da bude najbolja. U svojoj grupaciji je 4, 5 rupa na svirali?
Glavešine neće nikada dozvoliti da jedna Intensa prismrdi Goodyearu, kao što niti jedna Uniroyalka neće biti na razini Michelina.

Koreanci su po tome pitanju slobodni i teže biti u klasi Goodyeara i Miše, žele biti dio ''premium'' ekipe, što se po meni već dosta i osjeti na samim gumama. I sve je to krasno dok su jeftiniji, solidne gume za manje para, no ako se zalete s cijenama za koju godinu...
Neće niti jedna od njih biti premium. Da hoće već bi bile, odnosno takva bi im bila cijena a i shodno tome performanse. To su gume istog cjenovnog razreda (hankook, nexen, fulda, falken i sl) i sličnih karakteristika. Zajedničko im je jendo da su loše na mokrom što ih izdvaja iz premium igrača ali opravdava povoljnijom cijenom.

Postoje već 70 godina tak da ne znam di je granica kad se prelazi u premium :)
 

Mirage

Well-known member
Sava je uvjek bila dobra guma, ne odlična ali dobra guma, a ono što je kod nje + je omjer cijene i kvalitete .

Recimo mene zanimalo pa pitao svog gumara i on kaže ako hoćeš premium onda michelin pa tek ostali e sad ja smatram da on ipak zna bolje od mene. Ali ovdje na forumu michelin ne kotira visoko.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Postoje već 70 godina tak da ne znam di je granica kad se prelazi u premium
Nakon svjesne odluke vodećih, bar 10-15 godina, dok se ne ugradi ljudima ideja u glavi, valjda :)

U zadnjih pet godina se dosta guraju, prva ugradnja na S klasu i 7icu, sponzoriraju Real Madrid... svakako su na putu.
A kroz višegodišnje druženje mogu potvrditi rast kvalitete, po meni su bliže premium grupi neko srednjoj klasi. Èak i kod zimskih, što je malo veći pothvat.

Da hoće već bi bile, odnosno takva bi im bila cijena a i shodno tome performanse.
I raste, probili su se pa si to dozvoljavaju, nisu više best buy ko nekada... pa ih ja već u par navrata preskačem. Nexen je tu otprilike gdje je Hankook bio prije cca 10 godina... skoro pa damping cijene s obzirom na kvalitetu.

PS

Gore u usporedbi sam napravio grešku, u pitanju je Sava Intensa HP, ne UHP2

Recimo mene zanimalo pa pitao svog gumara i on kaže ako hoćeš premium onda michelin pa tek ostali e sad ja smatram da on ipak zna bolje od mene. Ali ovdje na forumu michelin ne kotira visoko.
Kako koji model, pošto imaju u ponudi sve od Energy smeća do PS4 (i boljih) koje su među najboljim gumama u klasi.
Njihov problem je redovno najviša cijena, što ne pravdaju usporedivim performansama nego trajnošću...
 

Memphis

Active member
Nakon svjesne odluke vodećih, bar 10-15 godina, dok se ne ugradi ljudima ideja u glavi, valjda

U zadnjih pet godina se dosta guraju, prva ugradnja na S klasu i 7icu, sponzoriraju Real Madrid... svakako su na putu.
A kroz višegodišnje druženje mogu potvrditi rast kvalitete, po meni su bliže premium grupi neko srednjoj klasi. Èak i kod zimskih, što je malo veći pothvat.
Ako se dosad nisu na svijetskom tržištu pozicionirali kao Premium igrači onda neće ni kod nas.

Sponzorstva i prve ugradnje ne znače kvalitetu. Prve ugradnje danas predstavljaju ono što je najjeftinije a dovoljno dobro da zadovolji neke minimalne zahtjeve. Isto kao što je Hisense sponznor svijetskog i sad će bit EU prvenstva ne znači da je kvalitetan TV baš naprotiv zaostaje za "premium" igračima u svim segmentima osim ponude i cijene. I to je njegov glavni adut. Tako ti je u svemu pa i sa gumama.

Recimo mene zanimalo pa pitao svog gumara i on kaže ako hoćeš premium onda michelin pa tek ostali e sad ja smatram da on ipak zna bolje od mene. Ali ovdje na forumu michelin ne kotira visoko.
Zna se kaj je premium (Michelin, GY/Dunlop, Bridgestone, Pirelli, Continetal) ujedno i najveći proizvođači guma na svijetu, ostalo su sve kompromisi.
 

Cutac

Prèkaroš
Jel se ventili bez TPMS-a mogu mijenjati bez da se skidaju gume?
Mjerio tlak na VTS-u jer je zahladilo i neravnomjerno su se spustili.
 

dinko1981

Well-known member
Po onome sto sam do sada vidjao kod vulkanizera mora se skidat guma jer ventil ima zadebljani/prosireni dio sa unutrasnje strane felge sto je i logicno pa ne vidim nacin da se to progura s vanjske strane jer bio onda pod tlakom izletio van kako je i usao
 

markan1000

Well-known member
Ima li netko iskustva sa stranicom Gumelider.com.hr?
Naime, gledam ljetne gume za Picassa, 205/55/17, i gume su im u prosjeku 100-150 kn po komadu jeftinije nego bilo gdje drugdje. Pa mi to malo sumnjivo djeluje :D
a i našao sam par čudnih komentara o njima gdje ljudima nije isporučena roba.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Ne znam ništa o njima. Koliko vidim, to je firma iz Španjolske. Èak nisu uzeli ni .hr domenu (uobičajenu) nego .com.hr koja košta 30-ak kuna. Možda to znači nešto, možda ne znači ništa. Oćureć, da je domaća firma, ja bih riskirao. Domaćima se možeš pojaviti na vratima i iskamčiti lovu u slučaju da ti ne isporuče ili odugovlače, a što će kod ovih? Ić u Španjolsku po novce? ;)
 

markan1000

Well-known member
ok, čim nitko ništa ne zna o njima, odnosno niti je kupovao od njih, to mi je dovoljan signal da odhebem dalje od toga i zavrnem vratom toj zmiji u džepu... :D
a lipo mi žena govorila, šta će ti velike gume :grin::grin:
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Je li netko razumije što priča ovaj Èeh o gumama dok ih strastveno miluje? :)

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=aC4WbKou6hU[/ame]

Ovo je već konkretniji review.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=NcGkoflP1ts[/ame]
 

Brruno

Well-known member
Ovaj prvi kaze da su mu dobre na mokrom, ali bucnije u odnosu na michelin. Dolje u komentarima je dodao da su michelinke stare 5 godina. Vjerojatno rasturaju usi na vecim velicinama.
Sto se tice donjeg reviewa ,buka pada u vodu jer A4 ima odlicnu izolaciju buke kotaca.
Rođen sam u Rovinju,dvojezicnom gradu i jos uvijek me nasmiju talijani kad izgovaraju neku riječ koja pocinje sa slovom H [emoji16]
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Cutac, onaj vijugavi utor je Brigestone čak i zaštitio pod nazivom Pulse Groove.

Navodno su prednosti sljedeće:
-Using a curved groove wall results in strengthened lateral rigidity to offer precise cornering performance.
-The main groove uses wave-like design technology that has been proven in the development of motorsport tyres for wet conditions. This innovation has been adopted for better drainage and anti hydroplaning performance.
 
Na vrh