Koliko dugo benzin moze stajati u autu?

Cutac

Prèkaroš
Pozdrav!
VTS-a sam natankao krajem 11. Mjeseca i sada je tek na 3/4 tanka. Pretpostavljam da jos bar mjesec i pol necu imati sljedece tankanje pa me zanima jel bih trebao usuti nesto u rezervar.
Stoji u garazi, ali je propuh da se c4 susi jer ga vozim stalno pa je onda u garazi hladno kao vani.
Gorivo je INA 100.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
A gorivo se sigurno mijenja s protokom vremena, na gore naravno. Ali mislim da se nema šta ekstremno desiti u tom roku. Stajao je meni jedan tank i dulje kad je glava bila probila na Citraću. Normalno je radio poslije na taj tank.

Nego.. ako te muči, pocuclaj gorivo van i prebaci u C4 ;)
 

visaluteju

Well-known member
Jel se brines da gorivu ne bude nesto od "starosti" ili da ne zaledi ?

Ako se brines za starost ne brini gorivo moze stajati zatvoreno 2-3 godine prije nego pocne gubiti (nešto šta god) :)

Ako se brinez zbog zime onda uli ono cudo protiv zamrzavanja u rezervoar ako ce temperature ici preko minus 5-10 stepeni. nekad sam citao da se tesko ledi ali da se parafin kristalizuje i zaceplja filter dok je hladno...
 

Milosh

Test
Jel se brines da gorivu ne bude nesto od "starosti" ili da ne zaledi ?

Ako se brines za starost ne brini gorivo moze stajati zatvoreno 2-3 godine prije nego pocne gubiti (nešto šta god) :)

Ako se brinez zbog zime onda uli ono cudo protiv zamrzavanja u rezervoar ako ce temperature ici preko minus 5-10 stepeni. nekad sam citao da se tesko ledi ali da se parafin kristalizuje i zaceplja filter dok je hladno...
Mislim da to što si čuo/čitao vrijedi samo za dizel, on tako zna zimi zalediti. A beMzin mislim da ne može zalediti. Gledao sam prije neki dokumentarac kako u Rusiji na -40 pale dizel buldozer. Prvo upale normalno mali motor na benzin a onda s njim verglaju dizela. :)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Gledao i ja nešto slično, ali ovi ''moji'' Sibirci niti ne gase kamione. Rade u cijelu noć u leru :D
Jedino imaju punu kutiju kvaka spremnih, pošto redovno ostanu u ruci.

Evo zguglao sam freezing poing benzina, -60c :) Nema šanse da ikada smrzne kod nas
 

Cutac

Prèkaroš
Ne brine me benzin kao tekućina nego pumpa, injektori, crijeva, jel bi njima trebala kakva zaštita?

Hvala na odgovorima :)
 

zacko

Member
Eto mene kao primjera, 3 godine je auto stajao. Upalio je bez greske i potrosio gorivo, nakon cca 200 km radio sam servis i promijenio filter goriva koji je bio koma. Tako je isao jos kojih 15 tkm kad je pumpa goriva otisla, nju sam zamjenio i tjeram ju dalje. Za sada sam napravio s njom cca 35 tkm
 

zacko

Member
Pumpa goriva najcesce rikne ako ima malo benzina pa se pregrije (benzin ju malo hladi dok radi) i naravno od naseg dobrog i kvalitetnog goriva s vodom pa pumpe zahrdaju a na injektorima se stvori plak.
 

La Marche

Iskreni optimist
Ne brine me benzin kao tekućina
Možda i ovo nije sasvim bezazleno, motor 125 4T mi je nakon četiri mjeseca stajanja jedva upalio i nije baš radio kako treba, novo gorivo sve riješilo. Automobilski motor sigurno nije toliko osjetljiv, ali ipak imaj na umu i to.
 

dekiiii

Active member
Da si puno bliže riješio bih te svih problema:) odn. stvorio ti sve probleme ali ti to ne bi znao:shock: Èak i u uputstvu od vozila piše da u zimskim uvjetima je preporučljivo imati tank pun goriva između ostalog zbog izbjegavanja kondenziranja vode iz zraka u rezervoaru. U 90´im su ljudi često imali problem s pucanjima A/C pumpi (membranske na bloku motora) zbog smrzavanja vode u njima i krivili lošu kvalitetu benzina, mada je u najvećoj mjeri bio kriv kondenzat i besparica, pa su tankovi bili više prazni nego puni (tankali 10-15 l). Naravno da se dužim nekorišćenjem vozila izgubi dio lakohlapljivih komponenti benzina, ipak je to mješavina različitih ugljikovodika, ali ne ide to tako brzo. Zato :whistling:
 
Na vrh