km sat i obrtomjer; skidanje kilometar sata

twister76

Mario
imam jos jedan problem
km sat mi ne radi tačno!dođe do 60kmh i tu ostane,a obrtomer jedino na pun gas se podigne do 2000 i to je to
ima li neko predstavu sta moze da bude
pozz
 

Lakii

Well-known member
Re: km sat i obtomer

Kako ti znas koliko ides??
Ako je kilometar sat mehanicki, treba vidjeti u kakvom je stanju sam instrument, sajla.
Si probao izvaditi tablu?
Ti je tako oduvijek ili je nedavno pocelo?
 

pajo

elektriker
Prilikom paljenja xantia2 1.6i skoče kmsat i obrtaljka do maximuma i vrate se te dalje normalno rade. Kako to riješiti?
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: skidanje km-sata

klikni ovdje: KLIKNI

i skini si haynes workshop manual za xantiu. imaš tada sve živo što se tiče xantijine tehnike, i može popravljati.
fajl ima oko 170mb.
 

Lakii

Well-known member
Ti imas Xantiu S1? Onda ti je kilometar sat analogni, sa sajlom. Sajla na Xantiji je jednodjelna. E sad, kao sto sam pisao, moze ti biti ili da je sajla otisla, ili da je lose spojena na jednom kraju. Jos jedna stvar koja odlazi na BE3 mjenjacima je plasticni zupcanik koji pokrece sajlu preko diferencijala. Ali to kad ode, samo uzrokuje da kazaljka "titra", ali radi ispravno, znaci to nebi smjelo biti.

Brojac okretaja je preko TDC senzora, taho senzora na kucistu mjenjaca. Neki kazu da se to zna pokvariti, neznam, prije bi mogao biti slabi kontakt, ili kod motora, ili kod same instrument table.

Sama instrument tabla se moze pokvariti na nacin da puknu lemljeni kontakti na njoj, to ti je malo bolje pojasnjeno na onom linku za blog koji sam stavio. Ili da ti se pokvari ili zaprlja mehanizam kilometar sata.
 

jurapz

New member
Ti imas Xantiu S1?Jos jedna stvar koja odlazi na BE3 mjenjacima je plasticni zupcanik koji pokrece sajlu preko diferencijala. Ali to kad ode, samo uzrokuje da kazaljka "titra", ali radi ispravno, znaci to nebi smjelo biti.
Obično kada kazaljka titra to dolazi zbog loše sajele, ako možete vjerovati u Švicarskoj auto nije mogao proči na tehničkom zbog toga, pričao mi čovjek od kojega sam kupio xm.
 

twister76

Mario
kolko sam video nemam sajlu koja ide do km sata.ima mala sajla koja ide od menjaca do nekog džeka(koji stoji na menjaču)a od sajle jedino kvačilo i za haubu.xantia je 97god ima vešanje od S2 pa može li da se desi da je sat od novije?
a da skidam km sat treba mi ihhhaahaaa vremena
 

Lakii

Well-known member
Znaci da imas ovako nesto:

http://www.schaalbouw.nl/citroen/blog090810.htm

Nalazi se na onom malom kucistu duge poluosovine na diferencijalu.

Opet, morao bis prvo pogledati konektore na tome i TDC senzoru dali su dobro spojeni. Onda bi bilo dobro pogledati instrument tablu. Usput si ju malo ocistis i zamjenis pregorjele lampice.
Ako ni to ne upali, moras poceti mjenjati dijelove: jednu ili obe sonde, kilometar sat...
 
Na vrh