Klima ne radi na većim brzinama

mali_BB

Active member
Problem mi se pojavio sa C4. Dakle slabo mi je počela hladiti klima i mislim si da nije napunjena. Odem na punjenje i kaže majstor: "da bilo je malo plina" i mislim si problem riješen. Jučer vozim i pri brzinama do oko 100kmh još nekako i hladi ali nije to to. Pri 120 i više prestane hladiti. Kad ugasim klimi i ponovno upalim na možda minutu krene hladan zrak i onda stane. A i kad hladi nije to to kako bi trebalo biti. Nemam pojma šta bi to moglo biti.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Blizu je ventilator motora, i od toga stradaju. Ima 4 godine kako sam zamenio kod sebe. Kad se izvadi stari hladnjak, vidi se tačno trag gde je ventilator
 

Machi89bg

Member
takodje imam slican problem, hladi, ali ne tako jako kao prije. Prije 2 god su mi mjenjali hladnjak klime jer je pustao, poslije par mjeseci jednostavno se izgubila snaga hladjenja. Isao sam u jedan servis - oni su rekli da je falilo freona, ne puno, mozda 20-30% je falilo, napunili su - i stvarno je hladilo kao prije. ALi naravno opet kratko - poslije 3-4 nedelje opet na staro. Ono hladi non stop (nebitno koja brzina i td) ali jednostavno vazduh nije hladan kao prije. Moj osjecaj je kao da negdje pusta, pa kad dodje do odredjenog pritiska u sistemu stane i to je to, kao da neki ventil ne moze da podnese taj pritisak, ili neko crijevo, i dok se pritisak ne smanji ono curi.
 

Cutac

Prèkaroš
Ako fali plina, čut ćete da šuška.
Klima u dvojci nije neka sreća sama po sebi, plus ako ste duže vremena vozili sa niskim tlakom u sustavu, podmazivanje kompresora nije bilo idealno pa možda jednostavno on ne može nabiti kompresiju dovoljnu.
 

Machi89bg

Member
Ako fali plina, čut ćete da šuška.
Klima u dvojci nije neka sreća sama po sebi, plus ako ste duže vremena vozili sa niskim tlakom u sustavu, podmazivanje kompresora nije bilo idealno pa možda jednostavno on ne može nabiti kompresiju dovoljnu.
ovo da suska - jel mislis kao da huci? :D
ja ono sto sam primjetio - kao da se glasnije cuje, kada stojim u mjestu krecem, tj dajem gas, cujem da huci, ne znam jel se to smatra kao da suska, kada se obrtaji povecaju, onda je sve ok. Tako mi je bilo uvjek, sada kao da je glasnije, opet, to je samo kada se krece iz mjesta i ubrzava, onda taj zvuk nestane ili se manje cuje. Naravno da je povezano sa klimom, cim nije upaljena nema tvoj zvuka. Pretpostavljam da je to kompresor...
 

Cutac

Prèkaroš
ovo da suska - jel mislis kao da huci?
Ne, nego baš šuškanje, hshshshshshshs

Pretpostavljam da je to kompresor..
Da, lako moguće da je kompresor. Jel sam po sebi glasan ili odlazi ležaj, ne bih znao.
Trebaš naći servis za klime koji može snifferom sve provjeriti. Isprazne sustav, stave neki plin koji je jako niskog viskoziteta i onda prolaze svuda sa sondom dok ne otikriju gdje pušta.
 

Mrki5

Well-known member
Trebaš naći servis za klime koji može snifferom sve provjeriti. Isprazne sustav, stave neki plin koji je jako niskog viskoziteta i onda prolaze svuda sa sondom dok ne otikriju gdje pušta.
To majstorima ne pada na pamet da rade, barem je moje iskustvo sa tim bitangama takvo.
 

Machi89bg

Member
To majstorima ne pada na pamet da rade, barem je moje iskustvo sa tim bitangama takvo.
nazalost da, bio sam vec kod dva razlicita servisa, samo mi napuni i kao dobro je to, cak kazu kao gledali su nisu mogli da nadju gdje pusta (boja je svaki put stavljana)... ovaj drugi je rekao cak najbolje je pred sezonu doci i napuniti klimu, tj jednom godisnje :D

na ljeto cu ici u treci servis, da ako budu imali volje da nadju uzrok....
 

Cutac

Prèkaroš
Meni je Frigoom tako tražio gdje pušta.

Mislim, kad vozimo 300 godina stare izvožene krame, nije ni loša opcija jednom godišnje puniti jer je dobra šansa da kad promijeniš najslabiju kariku da će brzo isplivati nova.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
To majstorima ne pada na pamet da rade, barem je moje iskustvo sa tim bitangama takvo.
Mrki svaku priliku koristi da napomene kakve su to bitange :D
Meni je na oba auta puštala na hladnjaku. Čak na drugom nisam ni proveravao, samo sam kupio hladnjak, majstor zamenio, napunili mašinom. Od onda hladi ubija.
 

Machi89bg

Member
meni su vec mjenjali hladnjak klime, krajem jula 2022, vec na pocetak ljeta 2023 (kada je pocela sezona da se pali klima) je slabile hladila. Nazalost to sam radio u klima servisu u Sarajevu, za reklamaciju je kasno... Analiza, zamjena, punjenje klime je izaslo oko 120 evra. Sumnjao sam da nisu los hladnjak stavili, ili nisu neko crijevo vratili kako treba... Drugi servis je rekao da je hladnjak OK, kao gledali su naocarima i nisu mogli nista da nadju pa samo napunili... sada cu ici u treci servis pa sta bude...
 

Mrki5

Well-known member
Mrki svaku priliku koristi da napomene kakve su to bitange
Imam bogato iskustvo sa tim bitangama pa ih tako i nazivam. 🙂
gledali su nisu mogli da nadju gdje pusta
Za one koji ne znaju , oviti čep na ventilu i pažljivo gledati, ako izbacuje mehuriće eto gde je problem . Ovo ne košta ništa a možeš sam da proveriš. Da ponovim, gade mi se te bitange da ih očima ne mogu da vidim !
 
Posljednje uređivanje:

Machi89bg

Member
Imam bogato iskustvo sa tim bitangama pa ih tako i nazivam. 🙂

Za one koji ne znaju , oviti čep na ventilu i pažljivo gledati, ako izbacuje mehuriće eto gde je problem . Ovo ne košta ništa a možeš sam da proveriš. Da ponovim, gade mi se te bitange da ih očima ne mogu da vidim !
Ventil na koji se stavlja da se puni klima?
 
Na vrh