Kako izvaditi el. vozačevo sjedalo u DS5?

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Izmorilo me to sjedalo danas! Toliko da jedva uspijevam tipkati... :cool:
Ukratko: imam jedan novi projekt u glavi (naknadna ugradnja tvorničkog AFILa), pa želim provjeriti koje žice ispod sjedala imam (i nemam).

Vozačevo sjedalo je "električno". Pomaknuo sam ga skroz naprijed i bez problema oslobodio dva T40 na tračnicama otraga.
Onda sam sjedalo pomaknuo skroz unazad, kako bih oslobodio prednja dva T40, no tu sam zapeo...

Naime, ova matica u sredini (u koju ulazi osovina privremeno uklonjenog elektro-motora koji pomiče sjedalo naprijed-nazad) priječi pristup donjem T40 i nikako je ne mogu pomaknuti još malo unazad! A dok je ne pomaknem - ne mogu do tog donjeg T40, tj. ne mogu osloboditi tračnicu i izvaditi sjedalo!

Ne znam jesu li el. sjedala na nekom drugom Citroenu / DSu slična ovima tj. je li mehanizam i montaža slična?
Pretpostavljam da normalni ljudi to mogu nekako izvaditi? Počinjem misliti da nešto nije u redu sa mnom... 🙃

Dobio sam i upute iz ServiceBoxa (hvala DE!), ali ne pomažu mi. Nigdje ne mogu naći tu "teflonsku oblogu na beskonačnom vijku" da bih je oslobodio.
Za razliku od slike iz tih uputa, ovo što ja trebam maknuti je unutar tračnice i ne mogu tome pristupiti jer je zatvoreno sa svih strana i ne ide više nazad (a fali mi pol centimetra)...
 

Prilozi

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Zači ova matica koja ti smeta je točno ispod broja “3” koji označava tu teflonsku oblogu.
Znači da je ona na osovini par centimetara iza.
Tu maticu nemozes skinu?
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Pa, da...
Mislim; ja ne vidim što je iza te matice u sredini koja mi smeta, jer je ona zatvorena u tračnici i niti vidim što je iza nje, niti imam čime/kako pristupiti toj "teflonskoj oblozi" iza nje s bilo koje strane. Ako je fantomska obloga uopće tamo...
:cool:
 

Prilozi

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Da, ona se vrti (i stoji na mjestu, a sjedalo se miče) kad el. motor pokreće osovinu za pomicanje sjedala naprijed - nazad.
Nisam ju ni probao odvidati...
Evo sad sam probao i nula bodova! ide 2-3mm lijevo ili desno i onda stane.
☹
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Ako vratilo iz motora ide kroz maticu, ona se ne bi smjela okretati.
Nisam dobro objasnio...
Ne ide kroz maticu nego malo iza nje. Kad se vrti vratilo - vrti se i matica. A jer je fiksirana u mjestu - pomiče se sjedalo (a ne ona).

Nikako da skužim kako ju još malo pomaknuti unazad da bih mogao prići onom T40 ispod!
A bez toga ne mogu maknuti sjedalo kako bih mu dodao vibro-motore i ožičenje za AFIL...
 

Prilozi

Cutac

Prèkaroš
Ne ide kroz maticu nego malo iza nje. Kad se vrti vratilo - vrti se i matica. A jer je fiksirana u mjestu - pomiče se sjedalo (a ne ona).
Pa to kažem, ako se ona vrti, vratilo se ne može "šarafiti" u nju i tako ju privlačiti k sebi i samim time i cijelo sjedalo.

Jesi siguran da sjedalo nema servisni položaj u kojem je pomaknuto više nego što inače može biti?
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Nisam siguran, tj. ne znam.
Nikako ne mogu naći kakvu informaciju o tome.
Ali, ako bi postojao takav “servisni položaj” onda bi ServiceBox to spomenuo, umjesto famozne “teflonske obloge”. No u onim uputama se to ne spominje, a ono što se spominje mi ne koristi (ili ne kužim)!
😳
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Pokušaj drugu verziju ServiceBox-a, ili neki drugi ali sličan model. Očigledno je da imaju više verzija tog "sistema"
Nemam pristup ServiceBoxu. Ova tri ScreenShota sam dobio od čovjeka koji ima pristup. Sjedalo izgleda kao moje. Ne vjerujem da postoje dva različita modela…
 

bono

Active member
nisam siguran.. da držiš tu maticu s ključem ili gedorama (koja ti smeta pristup do vijka T40) i probaš pomicati sjedalo (gumbom za naprijed nazad naravno ak je spojemo "napajanjom")ubiti tu "navojnu osovinu" ak se okreće prilikom namještanja sjedala da ispadne matica sama dole. tak sam dobio dojam da bi možda laufalo..

ili T40 kljuć pobrusiti u obliku "kratkog imbusa L-oblika" možda ima toliko lufta za pristup.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
nisam siguran.. da držiš tu maticu s ključem ili gedorama (koja ti smeta pristup do vijka T40) i probaš pomicati sjedalo (gumbom za naprijed nazad naravno ak je spojemo "napajanjom")ubiti tu "navojnu osovinu" ak se okreće prilikom namještanja sjedala da ispadne matica sama dole. tak sam dobio dojam da bi možda laufalo..

ili T40 kljuć pobrusiti u obliku "kratkog imbusa L-oblika" možda ima toliko lufta za pristup.
Ono prvo neće ići.
Na ovo drugo sam pomišljao. Probat ću napraviti skraćeni T40 s kosom rupom u sredini (prema gore) u koji bih ubacio malu polugici za odvijanje…
 

Prilozi

bono

Active member
20220223_113826.jpg

mali BIT nastavak za T40, polugica i iskusni TIG-zavarivač da se dobije taj MIN. luft da sjedne u vijak.
20220223_114914.jpg
tak nekak
 
Posljednje uređivanje:

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Pogledajte privitak 5347

mali BIT nastavak za T40, polugica i iskusni TIG-zavarivač da se dobije taj MIN. luft da sjedne u vijak.
Pogledajte privitak 5348
tak nekak
Da, to je ideja… Samo nema mjesta za to "koljeno" nego mora poluga ići izravno iz skraćenog T40.
Imam kratki T40 (2,5 cm) kojeg treba još skratiti nekih 7-8mm.
Onda sam ga mislio probušiti (ako bit nije od nekog titana…) jer ne znam nikoga sa TIG zavarivačem (tj. ne znam ni što je to)…
💜😎
 
Posljednje uređivanje:

bono

Active member
je čvrst i "elastičan" materijal al kad pukne pukne.

btw evo jedne moje ideje a dečki vare ko da im je 20. tak da ovo tvoje bi bio mačji kašalj 😎

20220223_123847.jpg
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
OK. To bi bilo dobro, samo moram naći nekoga tko će mi to zavariti!

Inače, javio mi se Yuriiextrim s Drive2.ru foruma. Ona je jedan od nekoliko njih koji su naknadno ugradili AFIL. Evo što kaže, iako Google translate s ruskog nije baš jasan...
:cool:

Там нужно снять пластиковую втулку. На шпиле который двигает кресло взад вперёд т.е сдвигаешь кресло почти максимально назад . И вот там где не можешь открутить наклоняется и смотришь на дно сидения почти на против бола . Белая втулка если видишь просто трубку белую прокрути ее . У нее часть как срезанна . И вот крючком или шилом просто стаскивает ее вниз . А после кресло спокойно двигаешь ещё назад.
 

Prilozi

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Al kad se sjetim da s jedne strane ljudi plaćaju da ugase AFIL, a drugi pak prolaze ovakvu muku da ga stave :ROFLMAO:
Eh?? Pa ugasi se jednostavnim pritiskom na gumb!
Barem ovaj AFIL1 (da ga tako nazovem).
Ne znam je li tako jednostavno kod novijih sustava s CVM2 i CVM3 kamerama. Te prepoznaju znakove ograničenja i svašta nešto i lako je moguće da ih se ne može ovako na tipku isključiti…
 

Prilozi

szahtila

Well-known member
Da, to je ideja… Samo nema mjesta za to "koljeno" nego mora poluga ići izravno iz skraćenog T40.
Imam kratki T40 (2,5 cm) kojeg treba još skratiti nekih 7-8mm.
Onda sam ga mislio probušiti (ako bit nije od nekog titana…) jer ne znam nikoga sa TIG zavarivačem (tj. ne znam ni što je to)…
💜😎
Varenje dodavanjem materijala taljenjem električnim lukom u zaštitnom plinu, donekle usporedivo sa autogenim varenjem acetilenom i kusikom
 
Na vrh