Jeftino programsko uklanjanje EGR-a i DPF-a?

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Tehnički pregled nije inspekcijski nadzor zakonitosti poslovanje trgovačkog društva ili fizičke osobe (obrtnika), i s tim programom inspektor ne ulazi u sadržaj nego samo iščita programe i potegne ključ licence softvera. Ovo spajanje na OBD je puno zeznutija stvar. Osim toga, djelatnici u STP nemaju niti zakonske ovlasti koje ima inspektor npr. ministarstva.

Edit: Oni su donjeli svoj Pravilnik i dalje se u stavku pet, kad je interna odluka u pitanju, što ulazi i priča sa spajanjem na OBD, referiraju na Zakon. ;) Stavak dva je vrlo bitan.

Èlanak 32.
(1) Za vrijeme obavljanja tehničkog pregleda vozila koje je opremljeno dijelovima i uređajima koji
nisu obavezni na voz
ilu, ali isti utječu na sigurnost prometa na cesti, nadzornik je dužan provjeriti
ispravno funkcioniranje i takvih uređaja.
(2) Tehnički pregled se obavlja bez bitnoga mehaničarskog rastavljanja dijelova vozila.
(3) Tehnički pregled također uključuje provj
eru o tome odgovaraju li pojedini dijelovi i komponente
tog vozila sigurnosnim i okolišnim značajkama koje su bile na snazi u trenutku odobravanja vozila ili,
prema potrebi, u trenutku naknadnih preinaka vozila.
(4) Za potrebe provjere brojača kilometara k
od tehničkog pregleda, u slučaju da je brojač kilometara
ugrađen, nadzornicima se kroz jedinstveno programsko rješenje dostavlja informacija o stanju brojača
kilometara zabilježenom na prethodnom tehničkom pregledu.
(5) Detaljniju tehnologiju postupka tehn
ičkih pregleda, upute za pregled pojedinih vozila ovisno o
njihovim tehničkim karakteristikama, kao i upute za kategoriziranje nedostataka utvrđenih tijekom
tehničkog pregleda propisat će stručna organizacija iz članka 273. Zakona
 

Damaj

Active member
Racunalo u autu je intelektualno vlasnistvo citroena. Na njemu nema privatnih podataka vlasnka.
Ne bih rekao, isto ti je i sa PC-jem, u njemu je Microsoft-ov softver ali računalo je moje, softver - intelektualno vlasništvo sam ja platio. A za skidanje podataka sa toga računala policija mora imati nalog, po ovoj logici što će policiji nalog za moj PC ?!

Da se nadovežem na ovo, jednom su mi prilikom na tehničkom počeli raditi eko test a u autu sam imao ugrađen plin. Pitam ja baju na tehničkom što to on radi, da li je svjestan da je ovo plinaš a on meni odgovori da se ja ništa ne brinem da oni imaju nekakvu akciju unutar CVH čime dokazuju da i plinaši zagađuju okolinu, pa eto prikupljaju podatke. Iz ovoga slučaja vidimo da nemaju zakonsku osnovu za eko testom ali eto oni ipak provode neka svoja istraživanja u "sivoj zoni" po principu sve i da nešto nije uredu, ne brinite se ali da se iza brda nešto valja to sigurno. Vjerojatno će oni uspjeti dokazati da i plinaši zagađuju sa NOx plinovima, te će i za plin uvesti ekotest, naravno na naš račun a iza toga i porez na zagađenje.. Pretpostavljam da je i ova situacija sa OBD ista..
 
Na vrh