Iskustva s webasto grijanjem

fullcool

New member
Re: Webasto

Webasto je uređaj koji isto ponekad treba servisirati.
Kod nekih auta, najčešće kod monovulumena, je ugrađen webasto kao dodatni grijač, njime upravlja BSI, služi da dogrijava vodu u motoru dok se motor ne zagrije dovoljno i radi boljeg grijanja, ali i radi toga da se skrati vrijeme vožnje sa hladnim motorom.
Uključuje se automatski kad se starta motor i kad su temp. motora i vanjska temp. ispod zadanih u BSI. Za vanjsku temp mislim da je +10, a ne -10 kao št je napisano.
Za provjeru statusa uređaja treba spojiti dijagnostiku jer uređaj radi preko BSI, ako ga BSI ne vidi ne može ni radit.
Uređaji koji su naknadno ugrađeni imaju svoje komande i rade neovisno o motoru.
 

Automatic

Well-known member
Re: Webasto

Mislim da svaki webasto bi trebao imat komande za upravljanje bez uključivanja preko dijagnostike.Kod mene je original i treba samo da ga dijagnostika spoji sa kompom.Pošto ona radi bez kontakta i ima svoje uključivanje i isključivanje treba da ima neke komande u autu pomoču kojih se može iskopčat ili regulirat temperatura.Kod mene je to u ladici u armaturi sa desne strane.Možda postoje webasta koja reagiraju na climatronic i pomažu dignut temperaturu koja je na climatronic displayu.Svaki pravi webasto mora imat vrijeme uključivanja i isključivanja te zadanu temperaturu,isto kao i trenutni rad punom snagom.Tak sam imao u kamionu.Ko bi stalno išao na dijagnostiku da ga porihtava jer nekad vrijeme uključivanja nije i vrijeme vožnje a bez veze troši gorivo i akumulator.
Moram priznat da nisam imao iskustva sa webastima koja su ugrađena preko kompa ,ali sigurno onda imaju negdje funkciju štelanja ,kao tipke za radio na volanu ili nešto slično u opciji grijanja preko displaya climatronica.Ja čak imam i daljinski da ga mogu uključit iz kuče da ne ulazim u hladni auto.
Nadam se da će na se javiti neko sa više iskustva
 

Krky

Lakerski profesionalac
Re: Webasto

Kad je riječ o webastu, kakva je procedura da si ga ja ugradim u c3 hdi, volim ribolov pa zadremam koji put u autu, pa da mi motor ne radi ko pandurski satima na mijestu,
Kolike su mu cijene? i ugradnja?
 

fullcool

New member
Re: Webasto

Ne pali se vebasto preko dijagnostike nego se samo vidi status uređaja i moguće greške.
Uključivanje i isključivanje vrši BSI kad su parametri zadovoljeni i naravno kad je potrebno grijanje, znači radi automatski isto kao i klima.
Uređaji koji nisu integrirani u auto imaju svoj poseban kontrolni modul koji upravlja njima, a na taj njihov modul se spaja kontrolna jedinica preko koje se programira vrijeme uključivanja, ili se uklhučuje preko daljinskog, a može i preko mobitela telefona itd.
Novi mislim da nema ispod 800 eura, polovni oko 200, ali ovisi dali je zračni ili vodeni i koje dodatke ima, snaga itd.
 

Automatic

Well-known member
Re: Webasto

To kužim da se ne pali preko dijagnostike već se samo spaja sa grijanjem u cijelinu ,tak mi ima frend na golfu i taj vrši odma grijanje vode u malom kileru kad se auto zapali .Moj je isto preko vode ali ja imam za narihtat u koje vrijeme hoću da se ukljući i u koje vrijeme da se iskljući ako nisam u autu,isto tak mi je na daljinskom .Znači ne moram palit auto već samo daljinski upalim webasto da zagrije auto tako da uđem u topli auto ak je vani hladno, ali isto mora onda negdje biti preko nekog modula povezan sa klimatronicom radi uključivanja ventilatora.Ne znam moral bum to isprobat sad dok je zima ali se bojim jer je benzinac a ko zna da li je to ikad paljeno i u kakvom je stanju.Mislim da je radio kad mi je plastika gdje dolazi auspuh malo okolo otopljena.
 

fullcool

New member
Probaj uključiti pa vidi šta se zbiva, sam uređaj je zaštićen od pregrijavanja, i ograničen je broj pokušaja paljenja. Ako se ne upali od prvi put, neće ubrizgavati gorivo, nego stane, pa pokrene ciklus paljenja izpočetka, moj npr. nakon drugog pokušaja se isključi sam, i onda ga moram na prekidaču isključiti skroz pa ponovo uključiti, onda opet odradi dva ciklusa i ako se ne upali stane.
Inače je jako koristan jer ti zagrije i motor, pa je motor pošteđen starta sa zgusnutim uljem i lošeg sagorijevanja dok se ne zagrije. Sve ukupno ti štedi i gorivo, produljuje vijek trajanja mnogih komponenti na autu, anlasera,akumulatora, svjećica, samog motora. Kažu da svaki hladni start skraćuje vijek trajanja motora za 500km, sa zagrijanim motorom od webasta sigurno dobijaš puno dodatnih km trajnosti motora.
 

Automatic

Well-known member
Danas mi ga frend startao i radi odmah.Pošto je to noviji tip i odma uključuje ventilaciju ,te ima tri tajminga i daljinski sa dve tipke i 100 funkcija odlučio sam otić u servis u auto hrvatsku ili kod žugčića da mi pojasni sve kak treba jer u uputama je toliko komplicirano da zaboli glava.Uglavnom radi.
 

Automatic

Well-known member
Evo kak došla zima i ja uključio webasto.Pošto smo razglabali o tome a nisam bio upoznat(još uvijek pol toga ne kužim),htio sam samo reći da ovaj moj webasto je valjda spojen sa kompletnim sistemom grijanja ,jer piše da prije uključivanja webasta stavim ventilator na 0 i samo ostavim zadanu temperaturu na klimatronicu .Kad ga upalim on sam pali klimatronic i mjeri prema njemu isto tko se i iskopčava.Uglavnom sve radi čak i daljinski ali na ta dva gumba ima puno funkcija pa nemam pojma kaj stisnem ,moram u neki servis da pojasne da kaj ne pripalim
 

Automatic

Well-known member
E ma imam uputstva i još mi frnd preveo .Ali to su tak komplicirano objasnili ili sam glup ko k...c pa nikak da shvatim.Trebam nači nekog u servisu pa da mi objasni na onom daljinskom i tam gdje se tipka u autu.Ono kak su oni objasnili je katastofa,bum pogledal ovo kaj si mi napisal.
 

charllie

Active member
Bok decki,imal sam na vektri to grijanje u mjestu(webasto-mi to tak zovemo po njemacki firmi) al od Eberharta ili tak nekak.Nesam mel na daljinski vec v autu vremensko ukljucivanje s opcijom tri vremena dnevno i posebno svaki dan v tjednu.Da napomenem potrebno ga nekad i ljeti ukljucit da nebi zastekalo,na mojem je bilo spojeno da grije i tekucinu u motoru tj.ne samo kiler kabine a bila je jos jedna mogucnost treca al se nebrem zmisliti.Da vas zmislim nesmete ga vuzgati v garazi zbog plinovi,automatsku klimu u funkciji grijanja stavljenoj na najvecu temperaturu je sam vuzigal jer jje spojeno na njezin relej a pomocu webasta s jednim ekstra prekidacom spojenim na minus morete programirati ventilator kabine da se upali ljeti radi provjetravanja auta.
Automatic je istina da je malo nejasno opisano al kaj:confused: mores ak ti inzinjeri ziviju v drugi ili neksi stoti dimenziji.
 

Automatic

Well-known member
Da i meni je spojeno da grije i tekućinu u motoru i sve povezano sa kompjuterom od auta da bude usklađeno.Ja ga upalim na gump pa radi 20 minuta pa ga ugasim .TA memoriranja mi nisu njasna ali bum se snašel.
 
Na vrh