Hladnjak (ventilatori) problem

kgmax

New member
Pozdrav,
imam malo nezgodan problem sa ventilatorima na hladnjaku. Naime ostaju mi uključeni i kad ugasim auto i isprazne mi akumulator ako ne pripazim na to. To mi se dogodilo dva-tri puta pa me već zabrinjava. Pretpostavljam da je termoprekidač na hladnjaku problem, ali mi treba potvrda.
Da li mogu i ona tri relea između ventilatora to prouzročiti?
Još jedna napomena...
Primijetio sam da mi se lampice od upozorenja pregrijavanja znaju na koji trenutak upaliti, možda max. 1 sec. Tu i tamo. Ali se to ne događa kad radi klima, znaći ventilator koji se pali uz klimu dodatno ohladi. Temperatura se nikada ne diže više od 90.
Xantia 2.0 sa klimom
Vodena pumpa nova, ne gubi vodu, sva crijeva u redu.

Hvala
 

Lakii

Well-known member
Tebi bi mogao biti problem u Bitron senzoru. On je zaduzen za ocitanje temperature motora. On ti se nalazi sa zadnje strane kucista termostata. Nemas termoprekidac na hladnjaku.
Stvar je u tome sto, kada on izgubi kontakt elektronika automatski pali max. brzinu ventilatora bez obzira na temperaturu motora. Moze ti se i STOP upaliti.
Probaj malo otkopcati te dve sonde, ocistiti kontakte i vratiti.
Ima ti negdje tema na forumu o ovome.

Jedan mali tip: ako ti ventilatori ostanu raditi nakon sto ugasis auto, nakon pol minute-minutu probaj opet dati kontakt na autu, trebali bi se ugasiti.
 

kgmax

New member
Hvala. Nego jos jedna bedastoča koju sam primijetio. Ventilatori se znaju upaliti i sami od sebe. Ugasim auto a ventilatori rade još jedno vrijeme. Odem na kavu l kavu i vratim se a ono ventilatori rade. Malo mi je to čudno.
Gledao sam malo po Haynesu. Tamo je navedeno da postoji termo prekidač na hladnjaku. Ja ga ne vidim na svome sa strane motora kako ga imaju recimo bx-i.
Može li možda zrak u sistemu zezati? Kao zračni mjehur dođe do senzora pa ga zblesira jer ga voda ne hladi.
Èekam da mi se akumulator napuni pa ću ići provjeriti senzore. Javim stanje.
 

fullcool

New member
Ventilatori ne bi trebali raditi kad nije dat kontakt, termoprekidač nemaš jer je sa klimom, umjesto njega je senzor temperature. Tamo kod akumulatora imaš osigurače, skini plastiku da ih vidiš, ovi od ventilatora su u još jednoj plastici zatvoreni, dva su svaki posebno, otvoriš plastiku i izvadiš osigurač kad stoji auto da ti ne toši struju dok ne riješiš problem.

Problem bi trebao biti u releju koji se zalijepi pa ostane uključen, skini prednju masku između farova, vidjećeš između ventilatora trokutasti plastični dekl gdje su releji, gornji lijevi izvadiš da vidiš šta će se desit.
 

kgmax

New member
Akumulator ti je na izdisaju,mjenjaj ga dok nije sve zbrčkao.
Bosh star 3-4 mjeseca. Ne bih rekao. To mi se do sada dogodilo možda 3-4 puta u par mjeseci. Zbog prvog puta sam i kupio novi.

Nego ja ne vidim te senzore na kućištu termistata. Jedini konektor kaj vidim je ispod njega i žuti je. Smeđi kaj sam našao sa desne strane iznad getribe gasi motor kad odspojim.
 

deda

New member
Nešto ipak ne štima sa strujom,jer kada se ventilatori ukljućuju van pravila upravo je to razlog,baš je prije dva tjedna meni bilo tako na Xsari i nisam mogao prokužit što je zbog čega i otišao sam kod strujića i rekao je da ne valja akumulator u mojem slućaju,evo metnut novi i sve radi kako treba.
 

kgmax

New member
Ventilatori ne bi trebali raditi kad nije dat kontakt
E to mi se baš jučer dogodilo. Idem s posla akumulator prazan. Kleme i pali odmah. Vozim 10 km bez radia, klime, svjetala, ne palim žmigavce... Stanem u Konzumu, gasim auto. Probam paliti, pali. Ugasim, izađem a ono se čuju ventilatori. Probam paliti gasiti kontak ventolatori cijelo vrijeme rade. Tako još nekih 10 minuta i onda su stali ali ne zato kaj su morali već jer su ponovno isisali akumulator. Pa sad ti znaj.
 

deda

New member
Odi kod električara,naći će problem,ne možeš to sam,đoka od oka jedino ako ti sam nisi te struke i imaš sav potreban alat.
 

Dalibor

Dado Tornado
mogo bi tebe zezati senzor s kojeg dobiva očitovanje o temp. motora. zblesira se kada se jako zagrije.

kod mene na zx ako se ne varam dva su senzora, jedan daje na kazaljku, drugi javlja kompjuteru.

i kod mene rade vent kada ga isključim, ali ugase se nakon što temp. padne.

znači senzor koji daje signal za ventilator.
ako ga nemaš na kileru (ne mogu se sjetit imam li ga na zx), onda onaj koji javlja kompjuteru.

kada ga otkriješ skini ga i mjeri otpor kada je hladan, kada ga malo zagriješ, nakon vruće vode.
mora otpor rast ili padat lijepo pravilno.
 

Lakii

Well-known member
Mozda sam trebao napomenuti da ti je sa ZADNJE strane kucista termostata.
Smedi konektor.

Ono sto si ti odspojio je najvjerovatnije ler-gas ventil.

PS. moze akumulator biti nov ali ako je alternator los ili ako su kleme prljave, opet nece valjati.
 

kgmax

New member
Akumulator i kleme i alternator su novi. Nije problem u tome sigurno. Ne dogodi se ovo često. Ovo mi se dogodilo možda 2-3 puta u par mjeseci.
Što mogu kad sam perfekcionista i sve mi mora biti ok.

Hvala na savjetima. Nabavit ću senzor i promijeniti ga. Neće om mene u mojoj kuruzi.....
 

darkoooo

Limunofil :-)
Ventilatori ne bi trebali raditi kad nije dat kontakt, termoprekidač nemaš jer je sa klimom, umjesto njega je senzor temperature. Tamo kod akumulatora imaš osigurače, skini plastiku da ih vidiš, ovi od ventilatora su u još jednoj plastici zatvoreni, dva su svaki posebno, otvoriš plastiku i izvadiš osigurač kad stoji auto da ti ne toši struju dok ne riješiš problem.

Problem bi trebao biti u releju koji se zalijepi pa ostane uključen, skini prednju masku između farova, vidjećeš između ventilatora trokutasti plastični dekl gdje su releji, gornji lijevi izvadiš da vidiš šta će se desit.
da, mene to isto asocira na zaljepljene kontakte releja...
 

kgmax

New member
Re: Hladnjak (ventilatori) vjerojatno riješen

Evo nakon par dana jučer mi opet ispraznio akumulator. Kod spajanja na kleme ventilatori su odmah poćeli raditi. Kad se auto ugasi rade i dalje. Otišao kod svog mehanićara. Senzor nije, jer se isto ponaša i sa novim. Ustanovio je da je jedan relej (zeleni 601 desni) radio problem. Èim ga je stavio venitlatori rade po PS-u. Vidjet ćemo da li je to bio problem.

Evo tek toliko, možda nekom pomogne.
 

zlatkodd

New member
I ja sam imao sličan problem, privremeno sam ga rješavao odvajanjem osigurača ventilatora, no kad sam zamijenio oba termo senzora, termostat i relej ventilatora, stvar se popravila i ne radi mi više probleme. Meni nikad nije ispraznio akumulator do kraja.
 
Na vrh