Gume i felge za C4 II

ACM1899

New member
Hvala na odgovorima.
Pitao sam u ovlašteni servis, odnosno u ovlaštenog distributera i evo odgovora:

"Potvrđujemo da je sukladno dokumentaciji proizvođača, za vozilo br. šasije 000
predviđena ugradnja i korištenje slijedećih dimenzija pneumatika :

195/65R15 89H 6,5 x 15 (e=27)
205/55R16 89H 7 x 16 (e=29 ou 32)

Ugradnja i korištenje drugih dimenzija osim navedenih ( kao posljedica autonomne odluke korisnika vozila ) ne uključuju odgovornost proizvođača."

Vidio sam negdje da bi bilo dopušteno 17" staviti, odnosno 225/45/17 ali konkretno za moje vozilo su dopuštene samo te dvije dimenzije očito.

P.S. Bio sam na tehničkom i u drugoj smjeni i isto mi je odgovorio :thinking:
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ovako, stari pravilnik CVH je propisao da je dozvoljeno upisivanje svih guma koje su homologiranje za TIP vozila. Znači generalno C4, nebitno jel 1.4vti ili 2.0hdi.

Ovo što su tebi u Citroenu dali je popis za tvoj konkretni model, ne tip vozila.

No, treba uzeti u obzir da je CVH privatna kriminalna organizacija, pa je sve moguće. Jedna od mogućnosti je da su iziginorirali taj pravilnik, jer u tom slučaju imaju pravo naplatiti mali atest za upis (već homologirane dimenzije po TIPU vozila). Novi pravilnik koji bi to potvrdio ne nalazim, ali daleko su oni od transparentnosti, tako da...

Moji slučajevi:
Prošle godine sam upisivao 18ice na drugi auto. Po modelu ih nema, ali su homologirane na taj TIP vozila. Uz predođenje liste dimenzija u uputstvima su mi ih upisali nakon mojeg inzistiranja.
Sa C3 je bila kompliciranija priča, morao sam proći više različitih teh. pregleda da dobijem zeleno svjetlo za atest. Svako svoju priču priča.

Po meni imaš dvije opcije... biti tvrdoglav, ići okolo po teh. pregledima dok ti već netko ne upiše. Al moraš ih malo gnjaviti + imati sa sobom orginalna upustva ili neki sličan dokument gdje je navedena dimenzija. Siguran sam da ćeš negdje to već upisati...
No, ako ti se neda boriti sa njima, možeš im uplatiti 300tinjak kn za mali atest, pa će ti s guštom upisati već homologiranu dimenziju u prometnu ;)
 

Runner

Member
Što se tiče upisa dimenzija ja sam nedavno s drugim autom naišao na zid na svim mogućim stanicama za tehnički pregled...

Htio upisati 225/45/17 za Golfa 7 i jednostavno kažu ne ide... Imam upisano 205/50/17, no kako je ta dimenzija relativno rijetka pa samim tim i skupa računao sam da ću s upisom 225/45/17 riješiti taj problem...

No, eto CVH i njihovi djelatnici su jedna jako čudna institucija i sve vodi ka tome da ću morati na mali atest ako želim tu dimenziju...

Imaju taj neki katalog koji ispiše dimenzije guma za svako pojedino vozilo... Nema veze što u mom primjeru ima puno slabije opremljenih primjeraka istog vozila imaju, a isti ti imaju razne 18" i sve žive 17" opcije upisane, ali eto kod mene ide samo jedna...
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ako se novopostavljena dimenzija guma tvornički postavlja na promatrani tip vozila tada vozilo nije potrebno slati na ispitivanje već uočenu promjenu treba evidentirati u prometnoj dozvoli.
https://www.cvh.hr/sluzbene-obavijesti/2000/i7-broj-1790-12000/

Trebalo bi gospodi pokazati ovaj pravilnik, pa doznati prema kojem pravilniku su on odlučili ignorirati TIP vozila. Jer ja takav pravilnik ne nalazim.
Nadalje, jedna od svježijih obavjesti kaže ovako:

ako se za njih ne može pronaći tražena dimenzija u katalogu unutar CVH.STP, treba koristiti uobičajene izvore podataka o dimenzijama pneumatika, redom:
Potvrda proizvođača ili COC dokument
Izjava ili Potvrda o sukladnosti vozila
Potvrda od generalnog zastupnika s brojem šasije i dozvoljenim dimenzijama
Pločica ili naljepnica s dozvoljenim dimenzijama guma na samom vozilu
Korisničke upute vozila
Model i tip vozila ne spominju, ali je navedeno upisivanje prema korisničkim uputama, kako je i bilo u mom slučaju.
Predočio manual i upisali mi dimenziju 18icu od benzinca. Moj je dizel. Ali TIP auta je isti.

CVH je kriminalna organizacija sa nevjerovatno debelom političkom pozadinom. U skladu sa ostatkom zemlje.
Isto tako su novu pljačku uspijeli upakirati kao veliku uslugu građanima (seljenje i poskupljenje MUPovih usluga njima). Jednim potezom kradu dvostruko, direktno od države (smanjenje prihoda MUPa) i od građana (dizanje cijena usluga).

Kao još jedan prijedlog da se izborite za legalno pravo upisa dimenzije za svoj TIP vozila, palo mi je napamet i da date napraviti naljepnicu sa željenim dimenzijama.
Rađe 100kn obrtniku nego 300kn kriminalcima ;)
 

Runner

Member
Kao još jedan prijedlog da se izborite za legalno pravo upisa dimenzije za svoj TIP vozila, palo mi je napamet i da date napraviti naljepnicu sa željenim dimenzijama.
Rađe 100kn obrtniku nego 300kn kriminalcima
Najbolji prijedlog dosad :cool:

Inače ja se javio generalnom uvozniku za RH, u mom slučaju Porsche Hrvatska, a oni se napravili grbavi i kažu ta dimenzija ne ide...
Zubak i Remix (ovlašteni serviseri) za VW ne izdaju takve potvrde jer oni citiram "nisu ovlašteni"...
Prelistao njemačke i hrvatske upute o vozilu koje nisu iste inače i tamo nisam našao dimenzije...
Na vozilu se nigdje nisu navele dimenzije koje idu..

Tako da mi se ovaj zadnji prijedlog najviše sviđa :grin: Jer nemam baš volje davati CVH novce za mali atest za nešto što je najnormalnija stvar da se žmirečki odradi...
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Potvrde od uvoznika su isto li-la riješenje, jer kad ih i žele isprintati, obično to i naplate parsto kuna, nerijetko i skuplje nego mali atest.

Ako ćeš ići na ovo sa naljepnicom, zapiši si broj obavjesti koji potvrđuje upis po njoj:
III/9, BROJ: 3245-01/2015

Vjerujem da neće stvarati probleme, ali ako budu pozovi se na njihov vlastiti dokument.
 

diegos

Well-known member
Ivan dobro kaže, a ja sam imao istu situaciju kao i on. Za auto koji ima 205/50/17 kao kolega Runner na Golfu, imam uredno upisane 18-ice i 16-ice, koje se na taj konkretan auto (ako gledaš po broju šasije) ne ugrađuju, ali na taj tip/model auta da.
Èak sam mogao i 15-ice upisati, koje uopće ne mogu montirati!
Sumnjivi su mi ovi na tehničkom, jer moraju imati podatke za sve C4. Probaj u drugu STP :)
 

Runner

Member
Kod mene je jos jedna fantastična situacija, a to je da imam upisano 185/65/15, a oni to apsolutno nigdje u tom svom "katalogu" nemaju, i kad ih pitam otkud mi to svi se samo čude... Na tri stanice sam probao, sve imaju istu "online" bazu tako da mislim da nema puno pomoći...
Svi su mi rekli da donesem papir s pečatom ovlaštenog, nađem u katalogu nešto ili da im pokažem na autu gdje piše dimenzija koju hoću i oni će upisat, ali bez toga ne ide...
 

Cutac

Prèkaroš
Već sam pisao, meni su pokazali sve što imaju za "Citroen c4"(a tu idu i piksači i obje generacije) i veli "pokaži koje hoćeš". Upisao sam samo one koje planiram imati, ali mogao sam upisati one koje ni fizički ne idu na auto. Dok su za c4 II upisali koje idu po motoru i opremi(!).
 

ACM1899

New member
Evo, pošto mi je i službeno potvrđeno da je konkretno za moj C4 dopuštena samo dimenzija 205/55/16, odustao sam od daljnjeg traženja jer nakon što sam vidio razlike u cijeni za 17" i neudobniju vožnju u odnosu na 16", bit će dobre i 16" i izgledat će sasvim ok :cool:

Sad uskoro mijenjamo na ljetne gume, a s tim bi trebao uzet i neke alu felge pa me zanima ima li kakvih preporuka gdje se najbolje isplati uzet?

Gledao sam na alufelge.hr i gumeifelge.hr, te neke stranice u Sloveniji pa me zanima ima li kakvih iskustva?
Gledao sam ovako nešto:
http://www.avelg.ee/pood/toode/veljed/16/racingline/c16x65-5x108-et25-651-ze1010-mb-rwr-cit-k1-33692/
http://www.alufelge.hr/felge/alu-felge/platin-pl69-16x7-black-poliert.html

Zanima me ima li možda tko nekaj slično, pa da vidim kak to približno izgleda (moj C4 je crne boje):grin:
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Evo, pošto mi je i službeno potvrđeno da je konkretno za moj C4 dopuštena samo dimenzija 205/55/16
Tko ti to ''službeno'' laže, baš me zanima?

Felge... mislim da je najbolje nešto novo sa akcije, kod nas uzet. Tlaka je s dostavama izvana... rabljeno je lutrija itd. Baci oko svaki slučaj na oglase, al novo je novo

PS, ovaj prvi link sa felgama je neka Estonija u pitanju
 

ACM1899

New member
Tako su mi rekli na tehničkom, CZV i ovlašteni distrubuter za Citroen.
Iskreno iz gore navedenog razloga nisam ni dalje kopao, vjerujem da se da riješiti.

Znam da je link iz Estonije, to sam ovako uzeo s neta jer sam takve našao na gumeifelge.hr al nije radio link :)

Najvjerojatnije ću i uzet nove, možda ima tko već na C4 slično pa da vidim kako izgleda :cool:
 

Doomsday

U prolazu...
Evo ti za onu prvu jer se meni svidila, ona druga i nije baš, par quick'n'drty, otprilike samo... :weeabooface:





Iako, mislim da ovo nisu baš 16-ke... :grin:

Samo, dobro pazi koliki ti mora bit ET, ne znam koliki je za 16-ke od C4 II...

Već će ti netko reći od ekipe ovde...

Valjda...

:D
 

Cutac

Prèkaroš
Po meni, c4-ju stoje tamne guste felge. Ima recimo od Alfe 166 su seksi, OZ SuperTurismo, one sa Alfe GT, ...
Osobno su mi ove što je Dooms fotošopirao ružne jer se sjaje.
 
Na vrh