Greške "Engine Fault" Dijagnostiga P0233 i P1497

gamba

New member
C4, 1.6HDI 68kw
Auto slabije vuče, ne ide preko 150km/h
Potrošnja do 130km/h je normalna

preko 130 troši previše

U servisu bi mijenjali cijeli sklop turbine, veći problem je što im ne vjerujem jer realno nisu ništa pogledali osim dijagnostičkih kodova.


Ono što sam vizualno primjetio da kad se upali auto, polugica koja ide prema turbini pomjeri za pola cm. (valjda pneumatsko upravljanje tlaka turbine)

Je li imao netko slične simptome i koji je najčešći uzrok ovog kvara.
Hvala.
Isprike, krivo sam prepisao kod greške: P0299 i P1497
 

Mrki5

Well-known member
Probaj polugicu ručno da razradiš .P1497 Zatvaranje aktuatora turbopunjača premalo u poređenju sa referentnom vrednošću trajno, najverovatnije el. ventil ako je na vakum. Ovde su ljudi objasnili . Screenshot 2024-04-24 at 11-46-34 turbo.pdf.png https://frenchcarforum.co.uk/forum/viewtopic.php?t=69548
Ako su zaprljana krilca, evo pa probaj ovako da uradiš. Pre toga proveriti el. ventil, vakum crevo. akutator na turbini (ako je turbina na vakumsko upravljanje) .
 
Posljednje uređivanje:

gamba

New member
Elektroventil je bio problematičan. U ovlaštenom su htijeli turbinu mijenjati na što sam se pobunio da je nemoguće da je turbina otišla. Onda su predložili jedan drugi dio da zamjene za 400 eura koji uopće nije bio pokvaren.

Na žalost ovlašteni servisi su se sveli na zamjenu ulja i filtera. Zapravo ništa ne popravljaju.
Više me neće vidjeti.
 
Na vrh