Gdje mogu naći podatke na koliko kilometara se obavljaju razni servisi?

ivannavi

New member
Ovo pitanje ima vise dijelova. Auto je Citroen C5 2.0 hdi (103 kW) iz 2009. godine.

Prvo. Kada sam prvi put zvao ovlasteni servis, rekli su mi da se veliki servis (zupcasti remen i ostalo) mijenja na 160.000 km. Kada sam ih zvao prije neki dan, par mjeseci nakon proslog poziva, rekli su mi da se mijenja na 120.000 radi "losijih uvjeta na nasim cestama". Ima li igdje neki service manual ili neki slican dokumenat gdje mogu vidjeti kolika je sluzbena preporuka? I zasto bi se u europi mijenjalo remenje na 160k, a kod nas na 120k. Meni to nema smisla i cini se kao nacin da ranije od mene izvuku novac.

Drugo. Koje sve filtere ima ovaj C5? Vidim da se ovdje prica i o filteru kabine. Ono sto ja pretpostavljam da bi trebao imati su:
- filter ulja
- filter goriva
- filter klime
Postoji li ih jos?

pozz i hvala na pomoci
 

brezC4

New member
mijenjalo remenje na 160k, a kod nas na 120k. Meni to nema smisla i cini se kao nacin da ranije od mene izvuku novac.
citroen je propisao servisne intervale za normalnu europu i nenormalnu europu. mi spadamo u ovu nenormalnu europu, odnosno u one koji voze sa otežanim uvjetima.
 

deda

New member
Nije kod nas baš najgore,ima nekih država gdje su propisani uvjeti za servise još gorji i krači intervali nego ovdje,tak da tu nismo baš pri dnu.
 

brezC4

New member
A oko intervala redovite izmjene bilo čega ima već nekoliko tema tu na forumu tako da nećeš imati problema. Sa naravno popratnim debatama :) i know-how i DIY rješenjima :)
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
ima nekih država gdje su propisani uvjeti za servise još gorji
Fala bogu. To su npr. Sudan, Etiopija, Alžir, Nigerija, Èad, Maroko, Tunis... Creme de la creme države s kojima se gravitiramo uspoređivati. :D
 

Mrèela

New member
Ovo pitanje ima vise dijelova. Auto je Citroen C5 2.0 hdi (103 kW) iz 2009. godine.

Prvo. Kada sam prvi put zvao ovlasteni servis, rekli su mi da se veliki servis (zupcasti remen i ostalo) mijenja na 160.000 km. Kada sam ih zvao prije neki dan, par mjeseci nakon proslog poziva, rekli su mi da se mijenja na 120.000 radi "losijih uvjeta na nasim cestama". Ima li igdje neki service manual ili neki slican dokumenat gdje mogu vidjeti kolika je sluzbena preporuka? I zasto bi se u europi mijenjalo remenje na 160k, a kod nas na 120k. Meni to nema smisla i cini se kao nacin da ranije od mene izvuku novac.

Drugo. Koje sve filtere ima ovaj C5? Vidim da se ovdje prica i o filteru kabine. Ono sto ja pretpostavljam da bi trebao imati su:
- filter ulja
- filter goriva
- filter klime
Postoji li ih jos?

pozz i hvala na pomoci
Filter kabine je isto što i filter klime.Ima još filtera,a to su : filter koji stoji u posudi za hidraulično ulje i ako ima automatski menjač ima u njemu.:cool:
 

deda

New member
Filter kabine nije filter klime i nema veze jel auto ima klimu ili nema.Filter klime je separator koji se gotovo nikad ne mjenja,samo ako se dogodi neki kvar na njemu i taj filter košta,boli glava i on nema veze sa filtriranjem ulaznog zraka u kabinu.
 

Konrad

New member
zupcasti remen ti ide na 160 000km ali neide klasicni zupcasti i natezac, ide ti i pumpa vode, pa se zamjeni kanalni remen i natezac usput, pa remenica radilice ako je istrosena i razhebana...nakupi se toga...
 

ivannavi

New member
zupcasti remen ti ide na 160 000km ali neide klasicni zupcasti i natezac, ide ti i pumpa vode, pa se zamjeni kanalni remen i natezac usput, pa remenica radilice ako je istrosena i razhebana...nakupi se toga...
Hvala. Znam da veliki servis dodje skoro 4000kn u servisu, zato i pitam.

A znas li slucajno na koliko kilometara se servisiraju prednji amortizeri koji cesce odu nego zadnji?
 

Zmix

New member
Nije kod nas baš najgore,ima nekih država gdje su propisani uvjeti za servise još gorji i krači intervali nego ovdje,tak da tu nismo baš pri dnu.
Rumunija, Bugarska, Makedonija, zemlje ex-SSSR, Albanija...
 

Konrad

New member
Hvala. Znam da veliki servis dodje skoro 4000kn u servisu, zato i pitam.

A znas li slucajno na koliko kilometara se servisiraju prednji amortizeri koji cesce odu nego zadnji?
na C5 i i II se ne sjecam kad smo mijenjali prednje teleskope ili kugle...

vise su se zadnji cilindri mijenjali kad su procurili...
 

ivannavi

New member
na C5 i i II se ne sjecam kad smo mijenjali prednje teleskope ili kugle...

vise su se zadnji cilindri mijenjali kad su procurili...
A sto majstori misle kada kazu "amortizeri" na hidraulickom c5? pretpostavljam da ne misle na same kugle radi cijene servisa, nego mislim da misle na one cijevi ispod kugli koje "lice na amortizere". znas li na koliko kilometara ide servis cijelog tog prednjeg sklopa? ima li sanse da se to treba mijenjati nakon predjenih 100.000 km? nekako mislim da bi i to trebalo izdrzati barem 150.000km (kao i remenje).
 

ivannavi

New member
mislis na teleskope, te se ne dira nego se samo kugle menjaju,odnosno bombe, repariraju i vozis dalje.
Ovako citiram servis: "zamjena prednjeg lijevog i desnog amortizera", cijena cca 1600kn/kom. Uz ovo su naveli i 2L "total lds fluide" ulja od cca 220kn.

Zato sam i rekao da ne mislim da zamjena kugli dodje ovoliko novca pa me zanima na sto oni misle pod ovim?!

Zar ne zna nitko na koliko kilometara se mijenjaju ovi amortizeri?


EDIT:

Mislim da je servis mislio da ovaj dio sa slike treba izmijeniti. nasao sam po oglasima da se prodaju ovako u kompletu. samo je ovo za C5 iz 2002., a mene zanima za C5 iz 2008. naovamo.

 

Konrad

New member
pa zbog cega ih oni zele zamijeniti? to nam objasni? jel to sugava treca serija C5 na kojoj cure prednji amortizeri pa su lokve ispod prednjih kotaca ili sta?

kad dodes u servis neka ti po broju sasije izlistaju predvideni plan odrzavanja i zamjene dijelova jer imas u Citroen service aplikaciji po starosti i kilometrazi sta se treba zamijeniti

meni se cini da ovdje pricamo o zadnjoj liniji C5 tako da krivo gledamo...

prednji amortizer/teleskop ti je komad 2100 kuna
prednja lijeva ili desna kugla ti je komad 2000 kuna...

jel imas kataloske brojeve, jesu ti dali ponudu gdje pisu kataloski brojevi dijelova i vremenski normativi?
 

ivannavi

New member
pa zbog cega ih oni zele zamijeniti? to nam objasni? jel to sugava treca serija C5 na kojoj cure prednji amortizeri pa su lokve ispod prednjih kotaca ili sta?
Da, serija 3 od 01/11/2008 - 31/10/2009. Digli ga na dizalicu, mehanicar prodrmao rukom i rekao da se pod hitno treba mijenjati da auto ne bi propalo na zemlju. Nisam primijetio lokvu.

Inace, ima li ova treba serija jos kakvih mana? PS.Gdje bas mene ta da zadesi :). Reci mi da i druge serija imaju mana da mi bude lakse :thinking:

kad dodes u servis neka ti po broju sasije izlistaju predvideni plan odrzavanja i zamjene dijelova jer imas u Citroen service aplikaciji po starosti i kilometrazi sta se treba zamijeniti
Cek, ja to mogu traziti od njih? Da mi izlistaju plan zamjene? Nisu bas bili pristupacni previse u tom pogledu.

meni se cini da ovdje pricamo o zadnjoj liniji C5 tako da krivo gledamo...

prednji amortizer/teleskop ti je komad 2100 kuna
prednja lijeva ili desna kugla ti je komad 2000 kuna...

jel imas kataloske brojeve, jesu ti dali ponudu gdje pisu kataloski brojevi dijelova i vremenski normativi?
Nisu. Samo predracun na kojem pise "C AMORTIZER PREDNJI LIJEVI/DESNI", komada 1, cijena. A na dnu predracuna ispisali VIN automobila te preko koje banke platiti. Da odem ponovno kod njih i trazim da mi ispisu kataloski broj? Opet kazem, nisu bili preljubazni ni prvi put (mislim nisu bili ni losi, ali nisu pucali od srdacnosti).
 
Na vrh