Dimenzije guma za Citroën C4 Picasso

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Znam što i kako ispituju. Sa manjom gumom nema problema. Nemam ti za ponudit nikakav mehanizam garancije, al evo kunem se svojim Citraćem ako ti što znači :D
 
Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Trebalo je sigurno jedno desetak dana... šalju odgovor poštom, pa se sa njime ide na upis novih podataka.
 

Spallato

Active member
Ovo sa atestom i ostalim je stvarno gadljivo. Nakon obilaska svih STP-a u bližoj okolici i pokušavanja preko raznih poznanstava da se nešto napravi rezultat je 0. Èak mi jedan na STP-u kaže "stavi ti gume, nitko od nas te neće zezat na tehničkom"!

Zovem za napravit atest i kažu mi da tražim od Citroena potvrdu da se gume 205/55/16 mogu stavit na njega i da s tom potvrdom dođem na atest. Nakon šta im objasnim da mi Citroen tu potvrdu neće izdat, tj. da po njima te gume ne idu na njega, djelatnik STP-a mi kaže da zašto onda želim radit atest, jer vjerojatno je da ga neću dobit.

Znači, ja moram kupit gume 205/55/16, stavit ih na auto i tek onda doć napravit atest, i naravno platit ga. Po priči djelatnika STP-a to je unaprijed bačen novac. Gledao sam po raznim stranicama i odstupanja/razlike u tim dimenzijama guma su manja od 2%. To sam rekao i njemu i on se čudi zašto onda Citroen ne želi izdati potvrdu da te gume mogu ići na njega.

Stvarno ne znam više šta napravit??

Da se razumimo, ja jesam za to da se zakoni RH poštuju ali na svim razinama, a ne da nešto ovisi o dobroj volji pojedinca.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ja nikako da skužim... zašto ti uopće želiš nehomologirane aute na auto stavljat? Jel neka velika razlika u cijeni? Jer sigurno nije radi performansi :D

Zovem za napravit atest i kažu mi da tražim od Citroena potvrdu da se gume 205/55/16 mogu stavit na njega i da s tom potvrdom dođem na atest. Nakon šta im objasnim da mi Citroen tu potvrdu neće izdat, tj. da po njima te gume ne idu na njega, djelatnik STP-a mi kaže da zašto onda želim radit atest, jer vjerojatno je da ga neću dobit.
A što se priče tiče... ili su na tehničkim dole debili, ili se neuspijevate sporazumiti.

Pusti sve ostale priče... dođi na blagajnu, reci gospođi da hoćeš napraviti djelomični ATEST za drugu dimenziju guma. Ona će ti vjerovatno odmah naplatit i dat papire s kojima ideš kod ispitivača.

On će ti pregledat auto dok si ti u njemu, i poslikati kotače sa svih strana, s time da ćeš morat okretat volan. I on te slike šalje u CVH na ''analizu'', nakon koje će oni izdat riješenje o upisu nove dimenzije.

Neznam kako se uspilo ovo iskomplicirat. Valjda ova +30 temperatura shebe ljude.
 

Spallato

Active member
Pa razlika je i to osjetna. U dimenziji 205/55/16 za 500-550 kn kupim vrhunsku gumu a 215/55/16 koštaju osjetno više, zato dosta ljudi ide na tu opciju.

Po tebi taj atest izgleda jako jednostavno, a po djelatniku STP-a baš i ne. Također, ti si siguran u prolaz a on nije. :)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
On ili nezna, ili je neki nesporazum. Ti govoriš da on tvrdi da bez potvrde Citroena neće radit atest. To je glupost. Atest se radi upravo tada kad potvrde proizvođača nema.

Možeš probat kontaktirat CVH, telefonom ili bolje da se očituju mailom, o tome na koji način da upišeš nehomologiranu dimenziju.
 

Spallato

Active member
Da, i meni je bilo čudno zašto traži potvrdu jer da imam potvrdu ne bi tražio atest :)

Na kraju smo dogovorili da mu donesem kopiju prometne, da mu dam dan-dva vremena i da će vidit šta se može napravit.

Treba li nakon promjene guma podešavat u kompu zbog esp-a i abs-a? U Citroenu su mi rekli tako nešto, jer, ako u kompu nema tih dimenzija guma postoji mogućnost da ne radi esp.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Dan dva hahaha o yebem ti krv kakve komedije.

Za ovo drugo pitanje sam rekao što sam znao na prošloj stanici. S tim da ja nemam niti esp niti kontrolu tlaka. ABS je nastavio funkcionirati normalno.
 

Spallato

Active member
Ivane, bio si u pravu...

Zvao sam jutros CVH u vezi atesta guma. Kaže, stavite gume na vozilo i dođete na pregled. S obzirom da je mala razlika u dimenzijama guma (manja od 3%), 99.9% da ću dobiti atest. Dobivanje atesta traje oko 5 dana i za to vrijeme ne trebam skidati gume s vozila jer imam potvrdu da je atest u postupku.

Stvarno su nekima ove visoke temperature udrile u glavu pa ne znaju šta pričaju :)
 
Posljednje uređivanje:

Spallato

Active member
Stavio sam gume ali atest nisam još napravio jer sam imao nesreću (pao mi stup od ulične rasvjete na auto i još je u servisu na popravku).

Èim auto bude popravljen idem na atest i javit ću kako je prošlo. Èovjek sa STP koji će raditi atest kaže da neće biti problema jer su odstupanja mala.
 

tanja123

New member
Što je s ABS-om u slučaju promjene dimenzije guma?
Èovjek iz Citroen prodaje mi kaže da ABS neće raditi ukoliko su gume nestandardne dimenzije u odnosu na one koje Citroen propisuje.
Jel se tko raspitao detaljenije oko ovog mogućeg problema?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Na C3 mi ABS radi normalno sa različitom dimenzijom. (jest da je ABS u međuvremenu i crnuo, al iz drugih razloga)

Tebi je razlika manja nego kod mene, tako da sumnjam da ćeš imat ikakve probleme.
 

vborovic

C5 modifikator
Raditi će ABS, ali neće biti 100% precizan, nego 99,5% ... da eliminiraš tih 0,5% potencijanog krivog izračuna, dimenzija kotača se preko dijagonostike bez problema može promijeniti na autu (govorimo samo o standardnim dimenzijama kotača)
 

asorta

New member
Ili još jednostavnije zatraži,od Citroen Hrvatske (Buzin) tj. Citroen Automobil Import d.o.o. službenu izjavu (dopis) sa dopuštenim dimenzijama auto guma za tvoju šasiju vozila i s tim dopisom odi na prvi sljedeći tehnički pregled kako bi dotične dimenzije (može ih biti više) i zamoli kolege da ti sve dopuštene dimenzije i unesu u prometnu dozvolu i sve je riješeno:whistling:
 

vborovic

C5 modifikator
Ne pratiš, dimenzija za koju se Spallato odlučio staviti na auto nije homologirana dimenzija za C4 Picasso, znači, ne bude je u dopisu od Citroen-a, zato mora na atest
 
Na vrh