C5 Comfort kugle

konaroast

Citroenist
Donator foruma
Razmišljam se vratiti sa comfort kugli na standardne. Na trenutke mi dođe dosta ljuljanja i sve češće koristim SPORT tipku. Ali sam zaboravio kakav je to osjećaj bio... :whistling:



Ako ima netko voljan ponuditi auto za probnu vožnju.

C5 break 2005-2008 sa H3+ ovjesom, u zapadnom dijelu Zagreba, bio bih vrlo zahvalan. :D
 

zeemax

Member
Bok! Još imaš isti auto? Koji je to motor kad je hydraktiv+ (sport tipka)?
Trebam promijeniti prednje kugle (tvrd i upaljen i ugašen na prednjem kraju). Da li bi savjetovao staviti standard ili comfort? Ja nemam sport tipke 2.0 HDI 2006/07 bez fapa.
Znaš li da li su iste kugle na mk1 i redizajnu? Hvala
 

zeemax

Member
Jbg kako da znam koji je pritisak u rabljenim kuglama?!?
Prednje su mi u qur.u!
Nove oko 200€ s ugradnjom, prednje standard 400kn s ugradnjom, a comfort oko 600kn s ugradnjom.
Sirotinja jbg 😁
 

zeemax

Member
Na kugli - bombi piše koliko bara , na to sam mislio. Nikako više ili manje ! Bombe možeš sam da zameniš. Pogledajte privitak 6722 Sve ovo vidiš na svom autu i takve kupiš , razumeo ?
Čovjek koji ima standard kugle (vlasnik xm-a, 2 bx-a i 2-3 xantie) ugradio te (zamjenske) kugle na c5 Mk1 koji je nedugo poslije kupio jeftino zbog turbine.
Čovjek koji ima comfort kugle mehaničar u mojoj firmi, vjerovatno su sa nekog razbijenog.
Zar se ne mora dijagnostikom odtlačiti potpuno za zamjenu?
Ako bi mogao sam nove preko prijatelja bi bile 530kn/kom.
🤔

P.S.
Kod Tomića ne znaju što su kugle ni bombe!
 

konaroast

Citroenist
Donator foruma
Bok! Još imaš isti auto? Koji je to motor kad je hydraktiv+ (sport tipka)?
Trebam promijeniti prednje kugle (tvrd i upaljen i ugašen na prednjem kraju). Da li bi savjetovao staviti standard ili comfort? Ja nemam sport tipke 2.0 HDI 2006/07 bez fapa.
Znaš li da li su iste kugle na mk1 i redizajnu? Hvala
Nažalost smo ga prerasli i više ga ne koristim. Ali sam ga dao tati, tako da je ipak ostao u obitelji. ;)
Meni su dojadile te comfot kugle i na kraju sam vratio obične. Dosta više ljuljaju, ali onako umjetno. Glavna poanta hidropneumatike je ta mekoća u sredini hoda ovjesa. Što ide više u krajeve hoda, tvrdoća naglo raste. To je ta progresivna karakteristika zračnog ovjesa. Tako da je auto mekan ali vrlo kontroliran i stabilan.
Kod comfort kugli to područje mekoće u sredini hoda je prošireno i onda auto više ljulja u običnoj vožnji.
Ako se stalno voziš žutrije, onda su po meni bolje standardne kugle. Ja sam imao H3+ model koji je ima SPORT tipku i dodatnu srednju kuglu na svakoj osovini.
Taj model je recimo 20% udobniji od običnog H3 ovjesa.
Mislim da se sa comfort kuglama na H3 možeš približiti razini H3+.
Ako se voziš mirnije, većinu vremena sam, nenatovaren, comfort kugle su super.
Za sve ostalo su standardne kugle vrlo dobre.

Ako ti se tvoj auto učini neudoban, provozaj se u nekom drugom autu 200km i vrati se u svoj. Nama Citroenašima povremeno treba resetiranje ;)

Nadam se da sam ti pomogao u nedoumici.
Zar se ne mora dijagnostikom odtlačiti potpuno za zamjenu?
Ako bi mogao sam nove preko prijatelja bi bile 530kn/kom.
Da, za zamjenu kugle moraš kroz dijagnostiku obaviti odtlačivanje (tamo piše Odzračivanje). I onda ih samo odvrneš. Možda alatom za uljne filtere.
Može se odtlačiti i bez dijagnostike, ali je ovako sigurnije.
Ne zaboravi otvoriti čep na posudi LDS-a jer ti inače može puknuti spremnik.

Što se tiče cijene, ne znam koliko km ima auto. Računaj da je kugla feder i amortizer u jednom.
Pa usporedi koliko ti košta samo amortizer za običan auto.

Ja sam na sivom karavanu straga imao original kugle, a prodao sam ga sa 330tkm i još su bile dobre. Pokaži mi karavan sa običnim ovjesom koji se redovito tovari a da još ima tvorničke amortizere.
Tako da mislim da 530kn nije puno. Naravno da je uvijek puno kada moraš platiti iz svoga džepa, ali kada uzmeš sve u obzir zapravo nije puno.
 
Posljednje uređivanje:

Mrki5

Well-known member
Čovjek koji ima standard kugle (vlasnik xm-a, 2 bx-a i 2-3 xantie) ugradio te (zamjenske) kugle na c5 Mk1 koji je nedugo poslije kupio jeftino zbog turbine.
Čovjek koji ima comfort kugle mehaničar u mojoj firmi, vjerovatno su sa nekog razbijenog.
Zar se ne mora dijagnostikom odtlačiti potpuno za zamjenu?
Ako bi mogao sam nove preko prijatelja bi bile 530kn/kom.
🤔

P.S.
Kod Tomića ne znaju što su kugle ni bombe!
Evo kako možeš da uradiš sam . Svaki evro je dobro došao ,odnosno ostao u džepu? :) Ovaj nije ispravno dosuo ulje, auto mora da bude u najnižem položaju .
 
Posljednje uređivanje:

konaroast

Citroenist
Donator foruma
Evo kako možeš da uradiš sam . Svaki evro je dobro došao ,odnosno ostao u džepu? :) Ovaj nije ispravno dosuo ulje, auto mora da bude u najnižem položaju .
Jedino on nije odzračivao, zato mu štrca ulje na 2:40
 

konaroast

Citroenist
Donator foruma
Nije to nikakav problem. Ja sam mislio da pomognem da jeftinije prođeš , a ti možeš kod majstora pa sve redom . :)
Ma ima sisica za odzračivanje. Ali je nezgodno ako je zapečena pa pukne od otpuštanja. Samo treba pratiti po cijevima i naći će je.
Trebala bi biti sa lijeve strane, kada se gleda prema kabini, na pregradi.
Prati se po ovim cijevima koje dolaze do kugli.
 
Na vrh