Cjelogodišnje gume - iskustva i preporuke

Pavel

Lepi™
Kamiq ima neku blentavu 18" dimenziju a gledao sam AllSeason. Frend mi savjetovao Minervu AS Master. On ih ima na novoj Insigniji. Tihe su i djeluju super. On je prezadovoljan a vidim po recenzijama da su i drugi, vecina bi ih opet uzela. A u toh dimenziji imam njih za 710kn i Michelinovu za 1300. Pa sad..
 

markan1000

Well-known member
Oprečna iskustva. Na malom C3 već više puta sam pisao, prezadovoljan s Nokian weatherproof. Ali, tu se radi o malom autu i maloj dimenziji guma (14-ice).
Nekoć davno, imao sam često priliku voziti onu prvu Octaviu s cjelogodišnjim 15-icama. Ne znam više koje su bile, ali nisu bile neke no-name (onda i nije bilo poplave ovih Kineza). Nemam drugo za napisati nego horor i strah u nekoliko situacija.
U principu, na C3 koji je drugi auto u kući i koji se ne vozi dalje od ZG obilaznice i radi 6.000 km godišnje, opet ću staviti all-season.
Za prvi auto u kući, nikada.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Više puta sam hvalio Lassa Multiways, u dimenziji 215/55/16, meni su fenomenalne. Vozio sam ih po jakoj kisi 130km/h, nema ni naznaka da će nešto da se otrgne kontroli. Pri 80km/h sam po kisi naglo kočio i skretao, fenomenalno drze. Tako da sam ja prezadovoljan, da zivim geografski negde brdovitije, gde padne jak sneg, naravno da bih vozio zimske. Za ovo područje, univerzalne su najbolja opcija po meni.
 

Pavel

Lepi™
Ja sam nakon testa sa dva seta na C5 odustao. Zakon te tjera da ih staviš, temperature su debelo iznad minusa, set premium guma sredio u 2 godine. Ne zato što sam prevalio 40.000km na velikim brzinama, već zato što uvjeti nisu dobri. Dva seta guma, dva seta felgi, dva puta godišnje trošak vulkanizera. Jednostavnije mi uzet jedne dobre cjelogodišnje, kad vidim trošenje bacit i kupit druge. Na trećem autu imamo cjelogodišnje Sava gume i fenomenalne su. Izdržljive, dobre na skliskom. Samo Hyundai ima balon dimenziju u kojoj imaš izbor. Ovdje imam tri dimenzije i sve tri imaju turbo glupe veličine.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Imao sam na Renault Scenic Sava Adapto u dimenziji 195/65/15. Po meni, Lassa Mutiways je bolja guma, bar je moj utisak takav. Obe imaju priblizno zimsku šaru. No, moj subjektivan osecaj je da je Lassa bolja. Posle pređenih 30 000km terano to jos
 
Vozim drugu godinu na Michelin CC, dimenzija 215-70-16

Nisam imao prigodu gaziti snijeg. Ali ih dosta koristim po makadamu, i to težem makadamu, jako dobro izlaze iz blata.
Ono što mi je bitno, nemaju oštećenja od oštrog kamenja. I nemaju bočne bubrege. Dobro, tek im je desetak tisuća km, rano za komentar o trajnosti...
 

Memphis

Active member
Meni je već drugi set cjelogodišnjih. Sad imam conti all season prije toga imao Goodyear Gen-2. Obje gume su se pokazale kao odlične. Pogotovo na mokrom što mi je najbitnije.
 

markan1000

Well-known member
I na ovoj i nekim drugim temama sam hvalio Nokian Weatherproof 175/65/14 koje imam na C3. Nikad nisam imao nikakvih problema do jučer. Jučer ne jedno nego dva proklizavanja s njima, od kojih je jedno bilo baš gadno, u jednom malom rotoru. Jesam malo brže uletio, ali ni blizu tako da onako prokližem. Sreća da je rotor s jedno trakom pa nikog nije bilo pored mene jer sam samo produžio ravno vozeći se kroz rotor.
Uglavnom, imam feeling da su se "preko noći" pretvorile u plastiku. Sad gledam nove, išao bi opet na all-season, i trenutno mi je prvi favorit u smislu uloženo-dobiveno Vredestein Quatrac 5.

Ima li netko iskustava s njima u manjim dimenzijama?
 

Memphis

Active member
Jučer je cesta bila full masna, pogtovo navečer tak da rotor je onda specijalno sklizak. Al po meni taj Nokian općenito nije nešto. Verdsterin ti je cjenovnom rangu nekog premium. Ja bi išao samo na top gume jer ti nije neka razlika u cijeni, npr. novi GY G3.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nikad nisam imao nikakvih problema do jučer. Jučer ne jedno nego dva proklizavanja s njima, od kojih je jedno bilo baš gadno, u jednom malom rotoru.
Kolika je temperatura bila, koliko su gume stare?
 

markan1000

Well-known member
temperatura je sigurno 7-8 u plusu bila, jučer je bilo toplo. Jedan par guma je 2016. i 29.000 km, drugi je 2017. i 17.000 km.

Jučer je cesta bila full masna, pogotovo navečer
to si dobro primijetio, ovo je i bilo oko 9 navečer
Verdsterin ti je cjenovnom rangu nekog premium. Ja bi išao samo na top gume jer ti nije neka razlika u cijeni, npr. novi GY G3.
godišnje radim nekih 6-7 tisuća km, i to isključivo po Zagrebu, pa zato mi se Vredestein činio solidan izbor. A i mislim da će nove gume nadživjeti auto, barem u mom vlasništvu.
Ali tek sad vidim da Vredestein na Mall.hr za 398 kn trenutno nije dostupan.
Mislim da će onda ipak biti GY, 462 kn u Vulkalu za kartice. To mii je bila druga opcija
 
Sad po ovom snijegu i ledu, Michelin CC pokazale se odlicne. Svaki dan ih stavljam u tezi izazov, ali nikakvih ogranicenja nema.
Cak i na 2wd idu sasvim korektno. A na 4wd je bas uzitak po snijegu.
Druga godina koristenja.
 

markan1000

Well-known member
Mislim da će onda ipak biti GY, 462 kn u Vulkalu za kartice.
Na kraju ipak naručen Hankook H750 All Season po 384 kn/kom. Prevelika je to razlika u cijeni u odnosu na GY da bi zanemario malu kilometražu i malen radijus kretanja kojeg radim s C3.
Hankook po testovima dosta dobar,
 

gule

Active member
Gdje je prava zima(Delnice, Plitvice, Gospić...) prave zimske gume su neprikosnovene. Za dijelove Hr kao Split, Dubrovnik mogu te cjelogodišnje. Inače tko god se iole ozbiljno bavi vožnjom auta i vozi po cijeloj Hr i dalje ima set ljetnih i set zimskih pneumatika(M+S sa pahuljicom i triglavom). I to najbolje na odvojenim felgama, da se ne skida guma svake godine, sa felge. I tu nema kompromisa.
 

markan1000

Well-known member
I to je nedvojbeno tako jedino ispravno. Za prvi auto u kući (C4 Picasso II) koji putuje po cijeloj Hrvatskoj imam ljetni + zimski set, i dva odvojena seta alu felgi.
Ali za drugi auto u kući (C3 I), s kojim sam od kupnje napravio nešto više od 18.000 km u više od tri godine koliko je kod mene, i koji se od Zagreba nije odmakao dalje od ZG obilaznice, stvarno mi nema ni računice ni potrebe imati dva seta guma.
 

gule

Active member
Ima još jedna opcija koju prakticiraju u BiH mnogi vozači. Svake druge ili čak svake godine kupe dvije nove Sava S3(koje su inače ovdje svetinja, jer su relativ.povoljne i dokazane su "penjačice"), te ih ugrade na pogonsku osovinu. Tako "obnavljaju" gume i tijekom cijele godine se voze na zimskim.
A pošto kod nas makadama i blata ne nedostaje, to se pokaže kao dobitna kombinacija, kad se i usred ljeta na nekom šumskom putu nađe famozni Golf mk2 ili Passat "krila Bosne".;)
 
Ja na cjelogodisnjim Bosnu obilazim ove zime. Skijam tu. Cak se trudim upasti negdje da moram ukljuciti LOCK, ali nisam uspio naci takvu situaciju.
Jos imam u planu izaci na Busovacku planinu, navodno je to skijaliste najteze dostupno zimi jer se uopce ne cisti snijeg.
Tako da bi mozda bolje bilo reci da su cjelogodisnje dovoljne za 4wd i za najveci snijeg, a da su za 2wd auta potrebna 2 seta ako se ide ovako ekstremno u snijeg.
 

gule

Active member
Miroslav Kadlec ne bih se složio sa tim u potpunosti. Ti ono voziš Mitsubishi neki sa 4wd jel da? Iz osobnog iskustva(a vjeruj nema, gdje se ja još nisam popeo i zaglavio, he-he)i za takav auto poželjno je imati 2 seta pneumatika. To što ti radiš, je kompromis, a kad se rade kompromisi negdje treba popustiti, ohladiti. Te cjelogodišnje gume nemaju one sitne lamelice toliko izražene i ne mogu ti pomoći na recimo ledu ili snijegu, koji se "zguzao", malo otopio poslijepodne npr. A tada ćeš proklizati sa sve 4. I još nešto većina skijališta u BiH ima normalne ceste(široke asfaltne), koje se redovito čiste i posipaju. Busovačka planina je "resort" lokalnog karaktera, koji traži malo adrenalina i cesta je šumska i makadamska. I nju čiste, ali ne tako frekventno. Za male aute sam vlasnik jednog od dva pansiona, uvijek preporuči lance. Ja ih osobno nisam nikad stavio, a svake sam godine bio gore više puta(Ami 8, Cx, Xsara i naravno X-trail). Ski pas ovih dana stoji samo 15 KM, a noćno skijanje 8-10. Bagatela. Iako je staza relativno mala i odgovara nezahtjevnim smučarima. Eto.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Da zivim negde gde ima puno snega i brdovito je, ne bih koristio all season vec ciste zimske gume, tipa ruska Kama. Za područje gde zivim, i ne idem na zimovanja, AS su vise nego dovoljne, jer snega retko ima.
 

gule

Active member
Ne treba zaboraviti ni ljetni period(brže trošenje, dulji put kočenja), a nakon dva vruća ljeta pećene i krute, te džabe šara od 8 mm, kad su tvrde i nisu podatne na snijegu . Cjelogodišnje gume su kao patka, niti dobro hodaju, a ni lete. Takva je ALL season guma. Kompromis.
 
Na vrh