C3 1.4 HDi dimenzije guma

Dalibor

Dado Tornado
Laky, može li se softverski promijenit širina gume, odnosno promjer da bi svi izračuni bili ispravni i auto radio i pokazivao kako treba?
ako to mogu na onom malenom kompjuteru na biciklu, možda se i može...


ali za moj pojam pretjerano je tih 16 cola i 55 omjera... barem za naše hrvatske ceste iz perspektive zagreba... nije c3 baš toliko velik i težak
 

deda

New member
Al se zafrkavate sa nepotrebnim stvarima i radite probleme i nebuloze,tamo gdje ih ne treba.C3 je C3,kaKve god gume da metneš.Ak oćeš imati auto sa valjcima kupiš Brabusa 450 i uživaj.Ne kužim ćemu sve to,kaj nemate na kaj pametnije mislit,recimo na zgodne cure? Il sam ja omatorio pa prodajem mudrost.
 

SuperHik

New member
Al se zafrkavate sa nepotrebnim stvarima i radite probleme i nebuloze,tamo gdje ih ne treba.C3 je C3,kaKve god gume da metneš.Ak oćeš imati auto sa valjcima kupiš Brabusa 450 i uživaj.Ne kužim ćemu sve to,kaj nemate na kaj pametnije mislit,recimo na zgodne cure? Il sam ja omatorio pa prodajem mudrost.
puno su dostupnije gume u dimenziji 205/55/16, nego ove standardne 195/55/16
ne radi se o valjcima, nego o dostupnosti i cijeni :)
 

deda

New member
Normalno da su dostupnije i jeftinije,jer jako puno auta ima tu dimenziju.Ali ti si izabrao auto koji jesi i on je napravljen s tom dimenzijom i to mora imati,inaće razmontiraš cijelu koncepciju ako nešto mjenjaš.Te promjene sa gumama se ne primjete odma i u nekoj normalnoj situaciji,ali kod neke frke igra jako veliku ulogu.A u frci se u današnjem prometu nađeš jako često,a da ni ne osjetiš jer je sve prošlo bez problema,ali da si imao krivu dimenziju guma,možda nebi.Uostalom kada ćeš ih staviti,osjetiće se to,ne brini.
 

1587 VTS

New member
Normalno da su dostupnije i jeftinije,jer jako puno auta ima tu dimenziju.Ali ti si izabrao auto koji jesi i on je napravljen s tom dimenzijom i to mora imati,inaće razmontiraš cijelu koncepciju ako nešto mjenjaš.Te promjene sa gumama se ne primjete odma i u nekoj normalnoj situaciji,ali kod neke frke igra jako veliku ulogu.A u frci se u današnjem prometu nađeš jako često,a da ni ne osjetiš jer je sve prošlo bez problema,ali da si imao krivu dimenziju guma,možda nebi.Uostalom kada ćeš ih staviti,osjetiće se to,ne brini.
Deda mudro govori :cool:
 

ttomasek

New member
nastavak na vase odgovore.

Kako sam ja shvatio, onda nije ni pametno da po zimi vozim na 185/65/R15 iako su te upisane (uz 205/45/R17) u sluzbenoj knjizici o vozilu? Da li je to tako ili?
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Gle :hm: ja se vozim po zimi na upravo toj dimenziji i nemam apsolutno nikakvih problema :whistling:
Razlika te dimenzije (185/65/15) i ove s kojima sam dobil auto (195/55/16) je ravno 0,1 % !!!!

185/65/R15
Jesi ovo dobro napisao il je zabuna :confused: Il si mislil na 195/60/15 ??

Jel kolko ja znam (bar je kod mene tak :D) dim. koje tvornički dolaze s autom su:195/60/15;195/55/16 i 205/45/17
 

ttomasek

New member
Gle :hm: ja se vozim po zimi na upravo toj dimenziji i nemam apsolutno nikakvih problema :whistling:
Razlika te dimenzije (185/65/15) i ove s kojima sam dobil auto (195/55/16) je ravno 0,1 % !!!!



Jesi ovo dobro napisao il je zabuna :confused: Il si mislil na 195/60/15 ??
slazem se, tu je razlika minorna, ali ako se usporedi s trecom tvornickom dimenzijom 205/45/R17 onda je ta razlika 2,79%.

Dok je kod 205/55/R16 ta razlika 1,77%.

EDIT: Dobro sam napisao dimenzije, nisu iste kao za tvoj auto.
 

1587 VTS

New member
Ljudi, ja bi rekao da nije isto mehanicki/softverski podesen npr. C3 koji iz tvornice izađe s gumama 185/60 R15 i 205/45 R17..
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Neznam kaj bi ti rekel :D tvornica propisuje,a kao što i sami vidimo odstupanja su poveća :p i između njihovih dimenzija :wtf:
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Ljudi, ja bi rekao da nije isto mehanicki/softverski podesen npr. C3 koji iz tvornice izađe s gumama 185/60 R15 i 205/45 R17..
Može bit i to :confused: tko zna :whistling:al nekako mi je to li-la ;)
Ja samo znam da različite dimenzije dolaze s različitim paketom opreme..al da sam htio ove od 17" (nadoplata) moga sam ih stavit..a isti auto :confused::confused:

stavi koje bilo samo da su ogrugle da se kotrlja:D
:D:D:D:D

ja mislim da se nebi niš dogodilo s ovom dimenzijom kaj hoče stavit,al dobro..nisam mjerodavan :p:p
 

deda

New member
Ljudi se voze na svakavim ćudesima i onaj sa podrapanim gumama se isto vozi i niš mi nije bilo.A to što se prodaju auti sa različitim gumama je samo povlađivanje kupcima,da se što više što skuplje proda.Kada se sjetim kaj smo mi sve raji uvaljivali,a njemu drago jer mu se auto tak više sviđa.A onda kada je trebao kupiti nove gume,padao je na guzicu koliko je razlika u cijeni.Očit primje:.auto sa serijskim gumama 195/65R15 i isti taj na koji mu frknem aluminijske od 16 ili 17 cola i metnem ga u salon.A kada se uzima na kredit ili lising tak sve jedno.A kada te gume treba nove ili zimske,onda kuku,jao.
Nisam ja to smislil,i sam sam nekada takve stvari trpao na auto i svaki puta,ama baš svaki puta sam usrao auto što se tiče voznih svojstava,stabilnosti,dražanja na mokrom i grbavoj cesti,a o troškovima veće ptropnje,rasklimavanju ovjesa da ni ne spominjem,a udonost ?Najviše me ljute kada stim idu preko ležećih i mora skoro stati da ne leti u zrak i gdje je onda tu korist od toga.Pa nisu auti za svadnevnu upotrebu za trke,ai oni podešavaju ovjes i stavljaju gume kojeim trentno odgovaraju.UWRCpo makadamu i snijegu voze sa gumama 155napr.A jd se ti vozi sa širokim gumama po ledu i snjegu i poslije sa užim,pa ćeš vidjeti koja je razlika.
Uh, neda mi se više objašnjavat,neka radi svako po svojem nahođenju i volji.
 

johnny

black&white
Iskreno mislim da je prevelika polemika oko tvoje dimenzije, na mom autu su dosle michelin ljetne gume 195/55/r16 koje sam zamjenio sa zimskim 205/55/r16. S obzirom da zivim u planinskom gradu i bavim se zimskim sportovima pa sam cesto na planinama zaista ne osjetim razliku na vecoj dimenziji. Cak sta vise veca dimenzija je lijepo popunila supljinu blatrobrana. :)
 

deda

New member
I olakšao si pritisak na cestu za 10%,a nekad ti je dovoljan 1 promil da pogineš ili prođeš bez posljedica.
 
Na vrh