Brisaci mrljaju

Cutac

Prèkaroš
Pozdrav!
Nakon 2 godine sa tvornickima, uzeo sam Valeo silencio xtreme brisace i bili su super dol jednom nisu poceli ostavljati crte. Buduci da je cijela povrsina brisanja bila puna crta uzeo sam opet iste brisace jer sam bio zadovoljan na pocetku.
Oni pd prvog dana mrljaju na istim mjestima kao i stari.
Logika nalaze da je do sajbe.
Sta da radim?
Da idem na poliranje sajbe?
 

Damaj

Active member
Nisi detaljno opisao kakve su to crtice i mrlje, kod mene je bio slučaj da su u samouslužnim praonicam stavljali nekakav loš vosak ili neko drugo sredstvo za sjaj pa mi je šajba cijelo vrijeme bila mrljava i jako sam se teško riješio te masnoće. A kasnije sam naletio na neki loš stakloper pa opet ista nezgodacija. Ne bih rekao da šajba može biti baš toliko oštećena da pravi risove. :confused:
 

fullcool

New member
Ako parkiraš pod nekim drvetom koje ispušta smolu onda se može desiti da se smola zalijepi za gumu brisača pa ostavlja crte. Pregledaj gumice i očisti sa benzinom za čišćenje. Kvalitetan brisač briše dobro dok se ne nalijepi nešto na gumu ili dok se ne raspadne, čišćenjem gume može potrajati i desetak godina a da briše perfektno. Isto tako treba i staklo očistiti, ako ima smole na njemu onda benzinom, još najbolje smolu skida aceton ali je on opasan za lak i plastike pa ga treba vrlo oprezno koristiti, ali staklo čisti izvrsno.
 

Cutac

Prèkaroš
Radi se o crtama. Baš kao da je nešto zapelo između metlice i stakla.

Do brisača nije jer su novi, a ostavljaju crte na istim mjestima gdje i stari.
Znači da je definitivno do šajbe.
Oprao sam ju stakloperom(za kuću), ali nisam pritiskao tako da može biti da je nešto zaljepljeno.
Zadnji put da je bio pod borom(crnogorica najčešće pušta smolu, zar ne?) je bilo početkom 8. mjeseca na moru, a prilično sam siguran da bi se sve od tada spralo sa šajbe.

Benzinom čistiti šajbu?

Zar ne postoji opasnost od nagrizanja/mat-efekta?
 

fullcool

New member
Imaš benzin za čišćenje, možeš svašta snjim čistit, a staklo možeš i acetonom skida sve masnoće i iznutra i izvana, ali aceton skida i neke boje i otapa i neke plastike.
Crte su ti mogle ostati na staklu ako je brsač uhvatio nešto gublje pa trljao po staklu, zrnca pijeska ili tako nešto.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Možda nije vezano izravno na temu, ali... Radi pohlepe vlasnika, sve je više klošarskih samoposlužnih praonica s nekom bijedom od voska ili diletantski rađenim omjerom. Jednom su mi na crnom laku ostale bijele mrlje koje ni u ponovnom pranju nisu htjele dolje. Èak ni sa spužvicom. Paralelno s tim, imao sam istu priču sa šajbom. Odmastio sam i nju i metlice s domaćom lozom. Naknadno poliranje laka je platio gazda praone.
To nazovi-voskanje u samouslužnim je lutrija. Za mene više niti pod razno.
 

Cutac

Prèkaroš
Perem ga spužvom na ruke.

Nisu od prije crte jer je prvih par paljenja sve bilo super i malo po malo se pogoršavalo.

Moja teorija je da ima nekakvih izbočina na šajbi koji uništavaju gumu kako prelazi preko njih.
 

fullcool

New member
Pa pređi rukom preko stakla, osjetićeš ako ima išta, može biti po staklu kvržica od smole, budu tvrde pa se ne mogu skinuti bez otapala, a u najgorem slučaju ako je neko nešto brusio/rezao fleksericom u blizini, moguće da se metalnih opiljaka nalijepilo na staklo.
 

fullcool

New member
Natopiš lagano benzinom krpicu(ili kuhinjske papirnate maramice) i prebrišeš staklo, vidjećeš na krpici kako ostaje prljavština.
 

linkres

New member
Radi se o crtama. Baš kao da je nešto zapelo između metlice i stakla.

Do brisača nije jer su novi, a ostavljaju crte na istim mjestima gdje i stari.
Znači da je definitivno do šajbe.
Oprao sam ju stakloperom(za kuću), ali nisam pritiskao tako da može biti da je nešto zaljepljeno.
Zadnji put da je bio pod borom(crnogorica najčešće pušta smolu, zar ne?) je bilo početkom 8. mjeseca na moru, a prilično sam siguran da bi se sve od tada spralo sa šajbe.

Benzinom čistiti šajbu?

Zar ne postoji opasnost od nagrizanja/mat-efekta?
S drva znaju padati razne malene bobice koje se jedva vide, a s:cenzura::cenzura::cenzura:u gumice brisača.
 

ZlatkoC4

Well-known member
Ja sam evo neki dan uzeo u konz---, sredstvo za pranje vjetrobranskog stakla, ( Zimsko)prije sam uzimao isto kod njih onaj u onom karnisteru sa ljevkom i taj je bio super sad sam bio uzeo u prozirno četvrtastom karnisteru jer je bio 10kn jeftiniji i sad kad špricnete ostane muljavo. a sa onim drugim sredstvom ne.

tako da zna biti i do sredstva.
također izbjegavajte u samoposlužnim praonama voskanje po šajbi jer vam i to sa nekim stredstvima radi mrlje.
 
Na vrh