B kategorija i prikolica

vborovic

C5 modifikator
Evo, pitanje za one koji znaju hrvatski, jer ispada da ga ja ne znam (nakon čitanja službenog tumačenja kategorija motornih vozila - link na stranicu HAK-a) - kakvu i pod kojim uvjetima, sa samo B kategorijom bez E, mogu voziti prikolicu?

Opis B kategorije:

"U B kategoriju spadaju motorna vozila, osim vozila AM, A1, A2, A, F i G kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg.
Ne dovodeći u pitanje odredbe propisa o tipnom odobrenju vozila o kojem je riječ, motorna vozila u ovoj kategoriji mogu se kombinirati s priključnim vozilom čija je najveća dopuštena masa veća od 750 kg, pod uvjetom da najveća dopuštena masa ove kombinacije vozila nije veća od 4250 kg. U slučaju da je najveća dopuštena masa takve kombinacije vozila veća od 3500 kg, takvom kombinacijom vozač može upravljati samo nakon što je položio ispit za tu kombinaciju vozila iz nastavnog predmeta Upravljanje vozilom."

Pojednostavljeno, ako je auto težak 1720 kg, znači da nekakva prikolica koju vučem iza max može biti teška (s teretom naravno) 1780 kg (ako je ograničenje 3500)? Ili je ipak ograničenje samo na prikolici od najviše 750 kg? Kada i kako se onda uzima u obzir ona vrijednost od 4250 maksimalno?

Nadalje, za BE (ili B+E kako tko vodi), opisano je slijedeće:

"ne dovodeći u pitanje odredbe propisa o tipnom odobrenju za dotična vozila, spada kombinacija vozila koja se sastoji od vučnog vozila kategorije B i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila nije veća od 3500 kg."

Koje je sad, treba po tome +E za voziti prikolicu ili ne, jer se tekst gotovo preklapa sa samom B kategorijom?

I jedno specifično pitanje, ukoliko bi htio voziti teži teret (npr. jahta koju nemam i sl.), to ulazi u kategoriju C1E, prema opisu kategorije u njenom drugom dijelu:

"U kategoriju C1E, ne dovodeći u pitanje odredbe propisa o tipnom odobrenju za dotična vozila, spada kombinacija vozila koja se sastoji od vučnog vozila kategorije B i njegova priključnog vozila koje ima najveću dopuštenu masu veću od 3500 kg, pod uvjetom da najveća dopuštena masa kombinacije vozila nije veća od 12000 kg".

Da li to znači da (s obzirom da su C i D kategorije profesionalne) bi čovjek morao završiti C kategoriju, iako nikad neće voziti kamion te produljivati na svakom produljenju vozačke preko liječničkog pregleda tu profesionanost dozvole, iako samo želi voziti npr. 7 tona sa autom/terencem?

Isprike na podužem postu, ali htio sam staviti sve potrebno na jedno mjesto, da nema potrebe paralelnog čitanja sadržaja sa HAK-a.

Pa eto, ako netko zna konkretnu situaciju iz prakse, molio bih da me rasvjetli (jer ovaj policijsko-pravni tekst me dotukao ... nije čudo da svaki može tumačiti zakon kak hoće).

Hvala unaprijed (molim da odgovori budu konkretni, a ne tko što misli kako bi bilo, možda pomognemo nekome u budućnosti tko bude tražio isto znanje).
 

ZlatkoC4

Well-known member
koliko je meni poznato da sa b kategorijom ne smiješ vuči više od 750kg tereta a također masa vozila + 750 kg ne smije biti veća od 3,5t . ako ideš na onu soluciju više od 3,5t odnosno onih max kg od 4250kg moraš imati poleženo i e kategoriju odnosno b+e.

ja sam imao c pa sam je dao obrisati jer mi se ne da njima plaćati svakih 5god liječničko i vozačku slika takse itd. jer ga više ne vozim nekoliko god.
 

deda

New member
Evo Zlatko ti je sve jednostavno objasnio.Bez E+ ne smiješ vuči prikolicu veče mase od 750kg,čak ni praznu,makar ti ukupna masa ne prelazi 3500kg.
Znači ako imaš auto koji smije vuči(i to je bitno) 1,5t i ukupna masa ne prelazi 3,5 t,ne smiješ je voziti samo sa B kategorijom.
 

vborovic

C5 modifikator
Što za prvi dio pitanja zapravo znači da bi trebao naći što lakšu prikolicu, kako efektivno mogu utovariti čim više tereta do ograničenja od 750 kg ... odnosno, s obzirom da sada u autu mogu voziti recimo 500 kg bez problema (po knjižici 2286 kg max težina auta), prikolica baš i nema neko opravdanje ... prikolice su u prosjeku 150 kg teške ... bljuzga ... :D
 

vborovic

C5 modifikator
Nastavak na ovu temu, B kategorija - kod 96 ...

"B-kod 96 kategorija čini skup vozila B kategorije i priključno vozilo čija najveća dopuštena masa ne prelazi 4.250 kg. Kandidat mora odvoziti samo vožnju po procjeni znanja i odraditi ispit iz vožnje. Pogodno za osobe koje vuku kamp prikolice, prikolice za konje i sl."

Na nekim stranim forumima sam čitao da ta "kategorija" nije priznata u nekim državama EU, ima tko to položeno i dal zna kakva je praksa s time? Razlika u cijeni između B+E i B kod 96 je cca 2500 kn ...
 

Automatic

Well-known member
Ukupna masa sa prikolicom ti ne smije biti teža od 750 kg kod B,za dvoosovinku treba E kategorija,ja sam vozio auto na prikolici i E mi nije bio upisan u vozačku i morao sam otkopčati vučno vozilo od prikolice bez obzira što sa C mogu voziti do 50 tona ukupne mase.Mislim da su rekli da će vučno vozilo morati biti veće ili jednake težine vučenog tereta čak da će se u budućnosti i laka prikolica smjeti vući samo terencem.
 

vborovic

C5 modifikator
E, tu su sad opet varijante i podvarijante ... B+E, C+E i D+E ... E je uvijek priključno vozilo, a ti sad recimo ako imaš B+E voziš nešto, a ako imaš položeno C+E a voziš B+E možeš voziti nešto više zato jer imaš "jaču" kategoriju, a isto osnovno vozilo, samo je iza veći teret ...
 

Automatic

Well-known member
A :cenzura::cenzura::cenzura:iga.JA mu pokazao da imam C i E ali E nisam upisao u vozačku jer sam kasnije položio a mi nije bilo potrebno a on mi rekao da si sa tim papirem mogu obrisati dupe jer njega interesira samo ono što piše u vozački.I ako gledaš ima pravo.Ali i dalje vozim prikolicu samo sad uzmem kuma sa sobom ako baš naletim na :cenzura::cenzura::cenzura::cenzura::cenzura:u.
 

Zix

Active member
Vozilo B kat+priklj voz. cija najv.dozv.masa prelazi 750kg a sam skup prelazi 3500kg je C1E kat.

Potrebno je imati E kat,a po zakonu ne mozes imati E ako ne posedujes C
 

vborovic

C5 modifikator
@ zix - zakomplicirao si si život ... u prvom postu sam dao link na naš HAK, objašnjene sve kategorije ... po našem zakonodavstvu ... a mene zanima B kod 96 ...
 

Zix

Active member
Dobro pitanje!
Manjkavost u zakonodavstvu ili medvedja usluga!
Opet se slazem sa tobom neke drzave priznaju neke ne ali treba sa raspitati.
Krenes na odmor sa kamp prikolicom i zaustave te na vagu.
Ti nemas kat.ili imas kod ali oni to ne priznaju i sta onda?
$$$$$$
 

NightSTALKER93

Well-known member
Donator foruma
O čovječe...još i to...
Ugl pokušat ću sutra-prekosutra pitati ujaka za to, radi u autoškoli, pa možda će znat nešto, ili netko njegov ;)
 
Na vrh