Automatska klima

Brruno

Well-known member
Ako ne zelis da odmah puse,ugasi sve drzanjem tipke ua smanjivanje vrtnje ventilatora. i za 3 minute stisnes tipku AUTO i voila :)
 

diegos

Well-known member
Kako?
Vec sam negdje pisao, uglavnom kad auto stoji na suncu ili kad je hladno, pa valjda preko senzora on to proracuna i sam upali Auto mod cim upalis auto.

Brruno, dobra stvar u tome svemu je sto se kompresor upali tek za sekundu, dvije, pa ja to ugasim prije nego se uspije pokrenut :D
 

Mirage

Well-known member
Meni se auto mod pali samo kad je jako vruće u autu.

A da idiotski je što ne možeš na jednom mjestu podesiti obije zone.

Meni je automatski mod ok posebice kada je hlađenje a kada je vani ispod -5 meni je grijanje skroz na hi ili ti na max a ventilator na 3 ili 4 od 8
 

Brruno

Well-known member
Kako iskljucis sve? Jesi siguran da se kompresor pali? Kompresor inace radi samo za hladjenje,grijanje ide iz motora
 

Mirage

Well-known member
Meni isto nije jasno?

A isključim je odmah ako je ne želim pa klimi je posao da hladi kada je vruće?

Imam dojam da se ovdje svi boje koristiti svoje citroene nemoj Vuči ručnu dodaj međugas kad šaltaš nemoj paliti klimu itd...


Pa ko je tu koga kupio hoću se voziti hoću se grijat hoću se hladiti a na njemu je da to radi.
 

Brruno

Well-known member
Mene nije briga. Koristim auto i to je to. Ako to opterecuje motor ili bilo sto drugo u toj razini da steti,:cenzura::cenzura::cenzura:es takav auto.
 

Milosh

Test
Kako iskljucis sve? Jesi siguran da se kompresor pali?
Isključim samo klimu tj. kompresor na tipku AC. Osjetim po motoru kad kompresor radi a kad ne radi, a čuje se i ventilator obično kad radi. A mislim da sam ga i čuo par puta. Baš ću malo više obratiti pažnju.

Kompresor inace radi samo za hladjenje,grijanje ide iz motora
Ne znam, nešto mi stoji u glavi da ona može i grijati ako vanjska temperatura nije preniska. Ivan mi je prije dao link za neki super dokument o tome kako radi klima i ventilacija ali prevelik je da ga pročitam. :D

Imam dojam da se ovdje svi boje koristiti svoje citroene
U mom slučaju to nema veze sa brendom, jednako postupam sa svim autima. To mi je jednostavno razumno (common sense, što bi rekli). Isto kao ono da li ćeš krenuti iste sekunde nakon paljenja auta ili ćeš pričekati koji tren.

Pa ko je tu koga kupio
Ta izjava mi drži vodu ali znatno više ako kupiš nov auto. Ako kupiš polovan auto koji više nije tako mlad (ni po godinama ni po km), više ćeš paziti na to da ga čuvaš i što manje trošiš.

hoću se voziti hoću se grijat hoću se hladiti a na njemu je da to radi.
OK, i ako idemo tom logikom šta dobijemo zimi: motor kojem je teže raditi kad je hladan, max duvanje hladnog vazduha u glavu, koje je em neprijatno em nezdravo, sporo zagrijavanje motora što mu takođe šteti. Zar nije pametnije smanjiti ventilaciju na minimum dok se motor barem do pola ne zagrije i onda je pojačati - time čuvaš motor i zdravlje, malo se strpiš i dobiješ topao vazduh. To jednostavno nećeš dobiti tako kako želiš (''Želim da se grijem!'' , ''Da, gospodaru, izvolite odmah topli vazduh'' :D), osim ako nemaš neki vid dodatnog grijanja.

Ako to opterecuje motor ili bilo sto drugo u toj razini da steti,es takav auto.
I ja bih volio da je sve savršeno ali nije, nažalost mnoge stvari se prave tako da ne rade baš najpametnije u svim okolnostima.
 

Milosh

Test
Još jedna stvar koju sam primjetio kod autom. klime...

Znam da u uputstvu piše da ako se nakon Auto moda ručno podesi neka od stavki osim temperature (ventilator, cirkulacija, smjer), da ostatak sistema nastavlja raditi u Auto modu, koliko može.

I pored toga što piše nekako sam mislio da se to ne dešava tako ako isključim i klimu (AC tipka).

Ali u tačnost ovoga iz uputstva sam se uvjerio. Jedan super primjer je kad je napolju prohladno ali sunčano.

Npr. napolju je 15*C ali auto je bilo na suncu i unutra je temp. 30*C.

Uključim Auto mod i podesim temp. na obe strane na 20*C. Zatim samo isključim kompresor (pritisnem AC tipku).

Ako je ostavim da radi u tom režimu i mijenjam samo temperaturu, ona sama mijenja brzinu ventilatora. Ako stavim temp npr. na 18*C, ona će ubrzati ventilator, da brže vanjskim vazduhom rashladi kabinu. Ako stavim temp na 26*C, ona će primjetno usporiti ventilator. Zapravo nije nikakva mudrost, ali sam ja nešto bio ubijeđen da ne radi u auto modu kad se klima ugasi na tipku. Super je što radi.
 

Cutac

Prèkaroš
Ja cu automatski mod koristiti kad na klimi bude pet tipaka: "I'm cold", "A bit warmer", "Alright", "A bit cooler" i "I'm hot".
Jer nije isto kad je vani 18 stupnjeva u 3. i u 7. Mjesecu.

Sad sam bio u autu i nema tog automatskog moda koji moze zamijeniti navrnuto grijanje. Automatski bi upalio klimu i puhao mlak zrak, meni je trebao fen u facu :D
 

LjubimaCIV

New member
Prije 7 dana sam kupio C4...vidim da je tema stara...a isto tako vidim da i ovdje nekog osim mene zivcira to sto automatska klima stalno radi u DUAL modu...odnosn sto se mora stalo stimati temperatura za lijevu i dsenu stranu vozila...zar stvarno ne postoji mogućnost da klima radi ma MONO modu...
i još jedna stvar...u uputama pise da te brojke ne znace °C...
 
Na vrh