Anti-rolbeck system fult, ABS breking system faullt, ESP/ASR system fault & parking

mladenbl

New member
Anti-rolbeck system fult, ABS breking system faullt, ESP/ASR system fault & parking

Anti-rolbeck system fult, ABS breking system faullt, ESP/ASR system fault & parking brake faulty - ispisale se greske odjednom.
Da li je neko imao ovaj problem?
Sta moze da bude u pitanju?

Upitanju je Citroen C5 2010 od kolege, kojem se ovo desilo na semaforu. Kako sam ga shvatio, stojao je na semaforu, greske su mu se odjednom ispisale, stao je na parking, ugasio auto, otisao do marketa. Kada se vratio i upalio auto, gresaka nije bilo, ali su mu se nakon 1h voznje auto putem greseke ponovo javile.










 

Milosh

Test
Znaš i sam koji je prvi odgovor: dijagnostika. :)

Razmišljam koji su zajednički dijelovi tih sistema: abs pumpa, abs senzori, i možda ima još nešto.

I šta je uopšte anti-roll-back sistem?
 

mladenbl

New member
To sam mu i ja rekao, da vozi auto u bilo koji servis koji nadje, posto je na putu sa autom. Kaze da mu sve radi kako treba, ABS ESP, sve radi, samo je izbacilo ove greske...
Nemam pojma sta je taj anti roll back system...
Moram se pozabaviti ovim sutra, posto danas ne mogu nikako.
 

mladenbl

New member
Sada sam brzinski pogledao po google sta bi moglo da bude... nasao sam nekakv ruski forum, gdje je neko imao isti ovaj problem, pa je bio upitanju senzor ABS-a na prednjem lijevom tocku...
Samo je sada pitanje, da li je i u ovom slucaju isti senzor upitanju ili je nesto drugo...
 

markan1000

Well-known member
kad je meni na C4 izbacilo sve te greške, u pitanju je bio neki tupavi konektor od par kuna... takoda svašta može biti. i iako mi se činilo da sve normalno radi, skužio sam da ipak sve nije normalno radilo, ABS se znao povremeno paliti nekontrolirano pri 5 kmh i sl.
 

nsmajic

New member
Meni su se ove iste greške javile prije nekih mjesec dana. Kod mene je razlog bio taj što mi je pukla prednja desna guma, i stavio sam rezervnu koja nije bila istih dimenzija kao prednja lijeva. Èim sam stavio gume istih dimenzija, greške su se same poništile.
 

mladenbl

New member
Ne znam da li je kolega uspjeo da rijesi problem ili ne. Znam da su kod njega originalne felge i gume profila 225 / 55 R17.
Vidjeti cu sa njim sta je napravio kada se vrati u bl.
 

nemo26

C5 X7 2.0 HDI 140 FAP
Mislim da je zajednicko svim tim sistemima da rade preko can mreze. Trrba vidit dijagram, i nac ostecene zice/konektore, slican slucaj sam nedavno imao.
 

robert098

Member
Imao isti problem na c5. Otisao ti je senzor abs-a na jednom kotacu. Automatski ti ne radi abs i esp. Autodijagnostika bi ti to trebala pokazati. Promjenis senzor i voziii Misko!!!
 

mladenbl

New member
Kaze kolega da mu je dva puta tako izbacilo gresku i nestalo je. Abs, esp i hillhold radi bez problema. Dobio je termin u servisu u utorak, pa cemo da vidimo sta je upitanju.

Da li se sjecas koliko si platio senzor ABS-a?
 

robert098

Member
Bio sam kod lika privatno, inace radi u citroen servisu. Nisam siguran koja je cifra bila, 200-300 kn., ne znam. Kod mene je bila slicna situacija, malo je kontrolka svijetlila, malo ne ali onda se kasnije upalila i nije se gasila. Kabl od senzora oksidirao i gubi kontakt na spoju tj kod samog senzora. Uglavnom kada smo ga promjenili sve je radilo i kontrolka se ugasila.
 

mladenbl

New member
Nikako da napisem sta je na kraju bio uzrok problema kod kolege. U pitanju je bio prekidac papucice kocnice, koji se nalazi ispod volana. Taj prekidac je davao problem za ESP, ABS, hill hold, set gresaka na motoru koje su vezane za kocnicu.
Cijena dijela sa ugradnjom u C auto je 70km = 36 Eura.
 
Na vrh