Žmirkanje svjetala

bikerbj

Member
bok, imam jedan problemčić ako je a možda i nije...ovako otkad sam kupio auto svjetla mi ponekad žmirnu...onako trepnu recimo kad prebacujem iz brzine u brzinu...neki dan desno kratko mi se nije ni upalilo, ugasim upalim i ono opet proradi sa malim kašnjenjem a sad opet rade normalno....jel imao tko ovakav problem da znam otprilike odakle krenuti...:confused:
 

bikerbj

Member
akumulator je star godinu dana ali isto mi je radio i sa starim...a kad se dodaje gas ...čini mi se poslije tog treptaja kao da se pojača inače svjetle stabilno...ne žmirkaju stalno....inače novi je remen tj. veliki servis prije nekih 35tkm ali neznam ima li C5 plivajuću remenicu alternatora ili običnu....
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Secam se da je meni na Scenic povremeno kratki farovi kao da su gubili na intezitetu na sekundu, dve, ali ne mogu da se setim sta sam radio u tom momentu :D
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Mora biti neka stvar sa naponom. Da li ti se to dešava dok auto miruje ili samo dok ide? Da li imas neku gresku na bordu?
 

davor333

New member
I ja primjetio na svom isti simptom. Sad nisam siguran al imam osjećaj da samo lijevi far tako zatreperi. Koje zarulje imas? Kod mene su trenutno Osram Unlimited...
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Pa gledaj, mozda su ti sijalice pri kraju samo. Ako ti u isto vreme u kabini recimo ne zatreperi, gledaj kontakt sijalice ili zameni napred obe i kraj
 

bikerbj

Member
tako će i biti...evo večeras upalim i samo lijeva svijetli...prebacim na duga pa opet kratko i sijalica proradi...u kabini ne treperi ništa, sutra kupujem nove obje sijalice pa ću onda vidjeti kako će se ponašat....
 

DS9

Active member
Ako je motor HDi ima je sigurno (za benzince nisam siguran, ali bi moglo da se proveri preko VIN) - jer po pravilu HDi imaju na alternatoru tu tzv. plivajuću remenicu alternatora (u cilju ublažavanja udarnih opterećenja, inače je po pravilu imaju i ostali dizel motori drugih proizvođača).

Ipak, precizniji naziv je remenica-kvačilo alternatora.
Za 2,0 (i 2,2) HDi sam je pominjao u sledećem postu

https://www.citroenforum.hr/158490-post24.html

a na slikama se vidi njena upoštena konstrukcija

Kada je sam primetio preoblem sa njom na mom 1,4 HDi - rešio sam ga kupovinom celog polovnog alternatora za 50 evra koji je na sebi imao tu remenicu, a inače sama remenica košta nekih 50-80 evra. Još uvek mi je taj valeov 150 A alternator u c3ojci, i posle nekih šest godina, a u autu sam zatekao bošov.

***

U vezi povremenog paljenja svetala - ja sam imao taj problem na svom C3. Kada je tek kupljen, star 5 godina, pri prvoj noćnoj vožnji smo ukapirali da se H7 svetla pale i gase prilikom truckanja. Problem je bio u ručici svetala, bakarni prsten je bio iskrivljen - pa je bilo potrebno skinuti Comm2000, odvojiti ručicu i rasklopiti je. Ne baš posao za amatera.
 

bikerbj

Member
stavljena nova remenica jer stara je riknula...nove su sijalice ali opet ponekad svjetla žmirnu u vožnji, posebno ono kad se ubrzava pa se mijenja brzina ....e sad neznam, žice su sve na svom mjestu, nema korozije na vijcima od mase...:confused: ... da čujem ideje ako tko ima...:angel:
 

dekiiii

Active member
Ja bi posumnjao na relej koji uključuje svjetla.Ili sam relej (to prvo) ili konektor u koji se uštekava (slabi spoj-najlakše provjeriti, ali najmanje vjerojatno obzirom na simptome).;)
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
nove su sijalice ali opet ponekad svjetla žmirnu u vožnji
To se meni dogodilo na tom modelu ususret totalnom otkazivanju akumulatora. Nakon zamjene, više to nisam primjećivao. Objasnio sam si da je to bio neki problem s punjenjem i opterećenjem.
 

bikerbj

Member
hvala, budem provjerio rele a akumulator je stavljen novi kad sam kupio auto...oko 2g, ali se je to dešavalo i sa novim...
 
Na vrh