Čudan zvuk (pretpostavljam) kompresora klime

CrnLepotan

New member
Preleteo sam ceo forum i nisam uspeo da nađem temu sa istim problemom i unapred se izvinjavam se ako postoji, ima puno štiva za čitanje. :grin:

Ovako, motor je 1.6HDi 92ks, automatska klima. Kada upalim klimu pri spuštanju obrtaja motora čuje mi se nekakav zvuk, kao režanje. Ne čuje se dok vozim, dok dodajem gas, dok stojim u mestu. Samo kada spušta obrtaje bilo u vožnji ili u leru. Uz napomenu da klima radi savršeno, hladi i greje kao da je sve potpuno u redu.

Znam da je najbolje da ga pregleda majstor i u četvrtak imam zakazano, ali sam hteo da proverim čisto ako je neko imao isti problem da vidim šta me čeka.


Hvala unapred! :palac-gore:



Pozdrav
 

markan1000

Well-known member
ne znam točno na kakvo režanje misliš, ali zvukovi (ovog) auta s upaljenom klimom su poprilično drugačiji nego kad klima ne radi, tako da mislim da je lako moguće da je sve u redu i da su to normalni zvukovi...
 

CrnLepotan

New member
Sigurno nije zvuk koji bi trebalo da se čuje. Zvuči kao da nešto struže u tom trenutku.
Probaću da snimim pa ako se čuje na videu postaviću.
 

Vaha

New member
Kod mene c4, 1.6HDI, 92KS, manuelna klima primijetio sam da kad je upaljen klima i kada startam (u prvoj brzini) da auto huči. Kontam da je normalno 😂
 

visaluteju

Well-known member
Momci de vi to pregledajte jer moram vas razocarati (a sebe obradovati jer kod mene su obicno sve te francuske bubice u izrazaju) isti motor i auto i ja nista od toga nisam primjetio a imam bas dobro uvo, klima super radi a nista mi se drygacije ne cuje ni u kom trenutku. S tim da nisam na autu nista radio sto se tice klime a kod mene je 2 godine i nemam pojma kad je sta radjeno, moracu se natjerati na servis klime...
 

markan1000

Well-known member
isti motor i auto i ja nista od toga nisam primjetio a imam bas dobro uvo, klima super radi a nista mi se drygacije ne cuje ni u kom trenutku
kod mene je ovo što je Vaha rekao, auto huči kad klima radi, i izraženije je što klima jače radi. i po meni je to najnormalnije. i tako je od prvog dana otkad je kod mene, a to znači od kad je imao manje od godinu i po dana starosti. ovo struganje meni se ne javlja, ali moguće da kolega nije ni dobro opisao zvuk, a moguće je i da stvarno ima neki problem.
 

CrnLepotan

New member
E ovako bio sam kod majstora koji mi odrzava auto i rekao mi je da je definitivno kompresor klime i da se pripremim za zamenu. Sto vise slusam taj zvuk vise mi se cini da je neki lezaj ili neka remenica. Upladovao sam video pa mozda nekome bude poznat zvuk.
https://files.fm/u/7ppd6n7q
 

sir.Oliver

Well-known member
zašto odmah menjati kompresor ? repas ( popravak ) je jeftiniji ... a možeš ga odraditi i sam .... ništa komplikovano
 

CrnLepotan

New member
@Dalibor
To mi je i majstor rekao ali zvuk je dosta intenzivan u voznji narocito jer imam 20ak km dnevno kreni stani.

@Sir.Oliver
Kako sam? Jel ti poznat kvar?
Svakako ću pokušati da servisiram kompresor, mislim da je to ok varijanta.
 

sir.Oliver

Well-known member
nije . demontiraj remenicu , izbij ležaj , upresuj drugi i vozi . ( u slučaju da lako ulazi u kućište , upotrebi Loctite lepak ). ako neće , malo zagrej remenicu ( na cca 100 - 110°C )
kako bi ležaj jednostavno upao na poziciju . kada se ohladi , lagano kucni na par mesta kirnerom kako ležaj ne bi ispao ....
 

CrnLepotan

New member
nije . demontiraj remenicu , izbij ležaj , upresuj drugi i vozi . ( u slučaju da lako ulazi u kućište , upotrebi Loctite lepak ). ako neće , malo zagrej remenicu ( na cca 100 - 110°C )
kako bi ležaj jednostavno upao na poziciju . kada se ohladi , lagano kucni na par mesta kirnerom kako ležaj ne bi ispao ....
Shvatio sam sve ali nema šanse da ja to sam odradim.:grin:
Idem kod majstora pa nek se igra.

Hvala u svakom slučaju, javljam šta je bilo na kraju.
 

CrnLepotan

New member
Jesam bio sam, ali nisam još ništa napisao jer nisam rešio problem, tek za 10ak dana može da me primi.
Zaključio je samo na osnovu zvuka da jeste kompresor klime krenuo da riknjava ali mi je rekao da misli da može da ga remontuje, pa ću to prvo da probam.
Rekao mi je da slobodno koristim klimu s tim što je ipak štedim i uključujem samo kada je baš vruće.

Javljam šta sam uradio.
 

igorricar

Member
Imam problem sa klimom, letos sam napunio klimu freonom, celo leto je super hladila, sad kad su pocele vrucine kad ukljucim klimu cuje se neki zvuk kao neko disenje od neko crevo ili ventil...
 
Na vrh