Čemu, zapravo, služi naljepnica tehničkog pregleda?

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Znači, pitanje iz naslova. Èemu služi ta naljepnica koju stavljaju na tehničkom. Šta ona dokazuje, kome i zašto? :)

Policija može odma provjerit sve. Sad imaju i neki kombi s kamerama kojima automatski se provezu po parkiralištu ili stoje uz cestu i automatski očitavaju tablice (neregistrirani, ukradeni, zabrana upravljanja vozilom), tu je i žig u prometnoj, pa ne moš ga dobiti ako nisi proša na tehničkom.

Nitko od normalnih zemalja nema tu naljepnicu: Englezi, Nizozemci, Nijemce da ne spominjem, Austrijanci, Danci. Nemaju ni Slovenci, Mađari, Bosanci, ali je ima Hrvat. Ako je nema, kazna je 300 kuna, ja mislin.
 

Milosh

Test
Zvuči kao da služi da bi se državni budžet malo više napunio prilikom registrovanja vozila (pretpostavljam da i tu naljepnicu naplate).

Tako u Federaciji BiH postoji ''Ekološka kategorija'' naljepnica, na kojoj piše Ekološka kategorija 2,3,4,5 ili 6. Naravno, to je samo prepisana Euro norma motora iz saobraćajne od vozila. Opet, način da se narodu uzme još koji dinar..
 

Franz

Well-known member
Èemu, zapravo, služi naljepnica tehničkog pregleda?
Isto pitanje i za Domovnicu. :) Unikatni dokument građana RH. Ne znam ima li netko još to u Europi?
Prije nisi mogao upisati ni srednju ni faks bez nje. Pored rodnog lista, morao si priložiti i Domovnicu i kopiju osobne, a "original na uvid". Izdavanje originala se naplačivalo 20-30 kuna, pa bilježniku za "ovjeru" kopije isto 70-80 kuna, jer ne daj Bože, da je ne bi netko krivotvorio. :D

E, a otkako je sve postalo dostupno preko e-građana, primjećujem da "domovnicu" više nitko ne traži. Nije tema, ali mislim da odgovara na pitanje. Ta naljepnica s tehničkog je u klasi domovnice. U pravnom smislu nepotreban i besmislen dokument, ali u poreznom najobičniji parafiskalni namet. To je to.
 

Franz

Well-known member
Tako u Federaciji BiH postoji ''Ekološka kategorija'' naljepnica
Pa mislim da nešto slično imaju i Švabe. Onu okruglu zelenu. Ne znam točno što je to. Isto mislim nešto "eko" predznaka. Ima tu dosta ljudi koji žive u Njemačkoj, pa sigurno više znaju.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Pa s obzirom kakva se masnovna pljačka vrši preko privatne firme poznate kao CVH, ovo je čisto normalan detalj. Vjerovatno je od kuma sin završio grafički i otvorio tiskaru... Pa čisto da ima šta raditi
 

sir.Oliver

Well-known member
momci , mi u Slovačkoj imamo čak tri nalepnice ... KO ( kontrola originalnosti . samo za uvezena vozila ) EK ( emisna kontrola . izduvni gasovi ) i TK ( tehnička kontrola )
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
mi u Slovačkoj imamo čak tri nalepnice ... KO ( kontrola originalnosti . samo za uvezena vozila ) EK ( emisna kontrola . izduvni gasovi ) i TK ( tehnička kontrola )
ne znan za to, ja san 2015. putova 15 dana Slovačkom i nisan vidija te naljepnice, a možda nisan ni obraća pozornost na to. Stižu mi koncem kolovoza gosti iz SK, pa ću baš obratit pažnju imaju li naljepnice po šajbi. Ne znan kako je živit i radit u Slovačkoj, ali mislim da nije Slovačka u državnom lopovluku i smicalicama protiv vlastitog naroda daleko od naše Hrvatske. :) Spasili se dragi Èesi šta više nisu s tim klošarima u istoj državi. :D (To je moje mišljenje, ne mora nužno biti i da je stvarno tako)

Pa s obzirom kakva se masnovna pljačka vrši preko privatne firme poznate kao CVH, ovo je čisto normalan detalj. Vjerovatno je od kuma sin završio grafički i otvorio tiskaru... Pa čisto da ima šta raditi
Znaš šta, kako stvari funkcioniraju u nas ja bi reka ne da nisi daleko od istine, nego da si pogodija ravno u sridu. Kakve lopovske debilane se rade u nas, ja ne bi ni trepnija okom od iznenađenja kad bi se ovo potvrdilo ka istina. :)

Isto pitanje i za Domovnicu.
E ona se drži uokvirena na zidu, kraj od spomenica i odlikovanja, a nedaleko diplome fakulteta. :)
 

sir.Oliver

Well-known member
na signumu ih imam sve tri , u donjem desnom uglu . TK i EK se menjaju svake dve godine ( kada prodješ TK i EK ) te dve koštaju svaka po 6€ ... KO je trajna , i obavezna je samo za uvezena vozila . Elysée če za tri godine dobiti svoje prve nalepnice ( TK i EK ) KO neće imati , pošto je kupljena kod lokalnog dilera.
 

markan1000

Well-known member
čekajte ljudi, pa kakve veze ima podatak u prometnoj da je auto registriran, s podatkom o tehničkom pregledu, kad su to dvije sasvim različite stvari koje ne moraju uopće biti obavljane u isto vrijeme, pa čak niti blizu...
ne branim naljepnicu, ali da njih nema, netko bi ti tehničku ispravnost vozila morao kontrolirati na način da ti pregledava papire s tehničkog, ili kroz neki sustav/bazu podataka... a ona bi te kažnjavali jer nemaš kod sebe papirologiju s tehničkog... uglavnom, ne može se reći da je skroz besmislena
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
netko bi ti tehničku ispravnost vozila morao kontrolirati na način da ti pregledava papire s tehničkog, ili kroz neki sustav/bazu podataka...
Onda bi možda bilo dobro da imamo i naljepnicu za vozačku dozvolu?
Da ne mora provjeravati kroz sustave i baze podataka... :D
 

markan1000

Well-known member
naljepnicu za vozačku na autu? to ti baš i nije neka usporedba. ajde da si rekao naljepnicu za vozačku nalijepljenu na čelo, to bi i imalo smisla :D
ne kažem da nema drugog načina za provjeru, ali ovo mi se ipak čini daleko najbrži i najjednostavniji.
ako nijemci mogu lijepiti euro normu na auto koja se isto može provjerii na skroz drugačije načine, a onda brate možemo i mi ovo što bar nekakvog smisla ima
 

sir.Oliver

Well-known member
pogledaj u srbiji ... tamo je čak i reg oznaka na naljepnici upisana .

a što se tiče " papira " sa TK i EK , imaš kartice koje si obavezan nositi sa sobom i na zahtev ovlašćenog organa , pokazati ih .... ako tko želi , mogu mu poslikat i naljepnice i kartice . i prometna je ovdje samo kartica . veliki papir se više ne nosi sa sobom ( zabranjeno je . služi samo kao dokaz o vlasništvu )
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Britanac nema, Francuz nema, Nijemac nema, Danac nema, Nizozemac nema... Austrijanac isto. Švicarac nema. Slovenac nema. Èeh nema. Talijan nema.
Ako države koje funkcioniraju ih nemaju, šta nam se triba uspoređivat sa nekom Slovačkom i Srbijom ko da su te države mjera za išta, a pogotovo nisu mjera za nizak kriminal i korupciju.

pa kakve veze ima podatak u prometnoj da je auto registriran, s podatkom o tehničkom pregledu
Ali kome je to potreba da mora pogledom u naljepnicu nekakvu utvrđivati prolazak na tehničkom?
 

sir.Oliver

Well-known member
što to nemac nema ? nemac ima na staklu čak i naljepnicu ekološke norme u koju dato vozilo spada ... zelena , žuta ... euro norme
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Kaj se vi zamarate. Pa meni je prvi glas da se piše kazna ak se nema tu naljepnicu. Meni se taman par meseci nakon tehničkog nakupi slovenskih i austrisjkih vinjeti skoro do trećine šajbe i onda zemem onu strugalicu i sam okomito potegnem i skinem ih sve, pa i tu od tehničkog. Nikad me nitko nije pital ništ, a policija me redovito zaustavlja vikendom navečer jer se cestom kojom idem redovito ekipa pelja od krčme do krčme. Sad na šajbi imam samo tri vinjete i to je to.
 

Goliathus

New member
Pogledaj na njemačkim tablicama one okrugle oznake, isto tako i na francuskim, a talijani imaju s desne strane unutar automobila košuljicu zaljepljenu na kojima se izvadi uloži papir od tehničkog.
 
Na vrh