GA by deda

deda

New member
Re: GA

Niko,niš, samo su se svi divili i ćudili gdje sam ga spuknuo.Nema ova raja ni za benzin, a kamoli za kupiti auto za luksus.Ma nisam ga ja ni prodaval,samo sam došel mast vaditi raji.
 

deda

New member
Re: GA

Kako me ljudovi ćudno gledaju kada vide auto sa žutim farovima,svi se okreću i ćude,pa kaj nitko nezna da su svi francuzi nekada imali žuta svjetla,a današnja omladina nema pojma o povijesti.
 

Olaf

New member
Danas klinci stavljaju one crveno-zeleno-zute zarulje koje svijetle u duginim bojama pa mi padne mrak na oci kad ih vidim na cesti s tim smecem od zarulja


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Zmix

New member
Re: GA

Kako me ljudovi ćudno gledaju kada vide auto sa žutim farovima,svi se okreću i ćude,pa kaj nitko nezna da su svi francuzi nekada imali žuta svjetla,a današnja omladina nema pojma o povijesti.
I treba da gledaju, imaju šta i da vide. :cool:
Seljoberi najobičniji!
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: GA

Eh,jel bi ja mogel to turit ? Da imam "pravog" citroena..:D:D:D

Kad se samo setim,kolko je prije bilo francuza s tim žutim svetlima :whistling:
 

deda

New member
Re: GA

Ako imaš u farovima H4 onda možeš,ali ne smiješ.Platićeš globu da ti je auto neispravan i nema prolaza na teh. pregledu.Mogu samo auti koji su proizvedeni do 1983 godine i ako su ih imali original,znaći samo francuzi.
 

deda

New member
Re: GA

Nije to samo kod nas,nego svugdje,jer poslije su žute žarulje po novim homologacijskim propisima nisu mogle proći.Žuto staklo skida svjetlo za 15% u odnosu na bijelo staklo.Tak da se odonda više nisu smjele koristiti ni za maglenke ni za farove.Inaće razlog zašto su žute lampe bile u Francuskoj je bio sljedeći: pošto su Njemci za vrijeme okupacije uglavnom konfiscirali dosta njihovih civilnih auta,a naročito im se sviđao TA,pokret otpora je izmislio žuta svjetla da bi se mogli ralikovati auti u kojima se voze oni,a u kojima Njemci.
 

deda

New member
Re: GA

To ti je ova na slici.Ne postoje H4 žute boje niti su ikada bile,samo balonke.Na H4 sa bijelim staklom je stavljen balon od stakla žute boje,ali te H4 nisu iste kao klasićne H4,ne može se to staklo staviti na nju,jer su ove za žuto svjetlo drugaćije,imaju kraće i uže staklo, i imaju poseban rub na koji je zapertlan nosač žutog stakla.Ima za kupiti,možeš naručit vani, dođu ti 9,7 € komad
 

fullcool

New member
Re: GA

pošto su Njemci za vrijeme okupacije uglavnom konfiscirali dosta njihovih civilnih auta,a naročito im se sviđao TA,pokret otpora je izmislio žuta svjetla da bi se mogli ralikovati auti u kojima se voze oni,a u kojima Njemci.
mislim da je ovo neki mit, koliko ja znam žuta svjetla su se koristila radi teorije da ljudsko oko bolje raspoznaje objekte pod žutim svjetlom, poslije se valjda ustanovilo da to nije baš tako. možda se mislilo tako zato što stvarno vidimo bolje žutu boju u uvjetima manje vidljivosti, u austriji su nekad linije po sredini bile žute, kod nas je rubna linija žuta, tko je skijaš zna dobro koliko se vidi bolje staza sa žutim naočalama, ima primjera kad se žuta boja koristi baš radi bolje vidljivosti, ali izgleda da žuto svjetlo ne pomaže
 

deda

New member
Re: GA

Stvarno je tak,otuda je krenulo,a onda su skužili da se po magli kao bolje vidi,jer ublažuje blještanje svjetla koje se odbija od kapljica magle,odnosno manje blješti žuta nego bijelo.Kasnije su ispitivanjem došli do toga da svjetla za maglu imaju oštru granicu snopa svjetla prema gore,tako da osvjetljavaju cestu,a da ne svjetle prema gore pa ti ne odbija svjetlo u oči,jer magla skoro nikada nije skroz do zemlje nego nekih do pola metra iznad tla i svjetlost upravo kroz taj procjep osvjetljava cestu.A s obzirom da staklo u boji dosta smanjuje jaćinu osvjetljavanja, ukinuto je da mogu biti žute boje.Inaće stariji vozači koji su vozili auto sa žutim žaruljama jako dobro znaju da se sa njima po kiši ili kada je sve mokro i crno, gotovo ništa ne vidi,ako neko ne vjeruje provozaču ga kada je kišovito.Druga je stvar na snijegu gdje je sve bijelo pa ti žute naočale umanjuju bljesak i ti ustvari imaš samo privid da bolje vidiš jer blještavilo jako umara i prejako reflektira.
 
Na vrh