Dnevna svijetla

Doomsday

U prolazu...
Ja nisam za kratka svjetla po danu iz raznih razloga, ali jesam za naknadnu ugradnju LED dnevnih svjetala... U sva auta, svih godišta...

Ima ih svakakvih, homologiranih, višestruko točkastih i iz jedne točke kao klasičnih, raznih toplina boje, pa bi mogli OK izgledat u nekoj od tih opcija i na starijim autima...

LED troši jako malo struje i malo se grije u odnosu na bilo kakvu klasičnu žarulju... Trajno i korisno rješenje, ugradiš jednom kako treba i više ne misliš...

Zato bih maximalno pojednostavnio postupak upisa istih u prometnu, a ne da moraš proć ovakvu torturu...

http://www.forum.hr/showpost.php?p=52148358&postcount=29

:D
 

Citrus81

New member
Znači vjerojatno su podešena svjetla u servisu....hvala na komentarima...
Još jedna stvar, duga svijetla mogu ostati konstantno upaljena samo u modu auto....u ostalim modovima mogu samo "blicnuti" ...😂
 

vborovic

C5 modifikator
Ne bi trebalo biti tako, duga svjetla bi trebala moći ostati i dok je odabrana opcija kratkih svjetala na prstenu, to je mehanički riješeno u ručici, nije elektronički, da na drugim modovima daje samo ablendanje (osjeća se drukčiji otpor ručice pri vraćanju)
 

snake2903

New member
Imam redizajn Picassa sa DRL LED svjetlima. Po danu se pale automatski sa full intenzitetom, a kad se upale svjetla, onda se smanji intenzitet i ostaju upaljena kao pozicije.
E sad, u farovima ja i dalje imam original žaruljice za pozicije, međutim one u niti jednom slučaju ne svjetle. Probao sam kad se svjetla pale automatski, ručno okretao ručicu svjetala prvo na poziciju samo, pa zatim upalio kratka svjetla, ništa, i dalje samo ledice svjetle.
Probao sam u postavkama od auta ugasiti DRL svjetla, ali i dalje ništa, pozicije u farovima se ne pale.
Bilo bi mi logičnije da kad LED svjetla smanje intenzitet i postanu pozicije, nek se i ove žaruljice u farovima isto tako upale.
Trenutno nemam niti jednu takvu žaruljicu rezervnu, da vidim da nije možda crkla, ali vidim da je žarna nit cijela.
Ima li netko sličnih iskustava ili da pitam u servisu?

P.S.: Ne bih htio ovu opciju, kao što je netko napisao, da mi cijelo vrijeme svjetle LED-ice s manjim intenzitetom i stražnja svjetla jer to onda više nije DRL.
 

vborovic

C5 modifikator
Moguće je da su pozicije softverski eliminirane da im se ne šalje struja, upravo zato jer postoji LED (DRL + pozicija), a far je stari model.
 

popinjo

New member
Da ne razvodnjavam temu imam jedan upit oko svjetala...imam c4 picassa 2.0 HDI Elegance u kojeg kod podešavanja nudi samo opciju Guide-me-home...znači nema podešavanja Automatic lighting...kako imam xenon svjetla produljio bi im vijek da se pale u uvjetima recimo ulaska u tunel...kada je ručica svjetala na poziciji 0 svjetla isto rade...pozdrav svima
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
A upit je? Ako nemaš automatska svjetla, nemaš... sad ti je svejedno kad ćeš ih za koji dan ionako morat imati stalno upaljena. Umjesto produljivanja vijeka žarulja, rađe povećaj svoju uočljivost i sigurnost na cesti i vozi s upaljenima cijelu godinu.
 

popinjo

New member
Zanimalo me zašto u meniju nema podešavanja za Automatic ligting, ako na ručici postoji pozicija Auto, pogotovo ako postoji na ploči sa istrumentima izmjena (recimo tunel) svjetlije/tamnije...na ručici svjetla u poziciji 0 svjetla i dalje rade...zašto na 0 (nuli) svjetla rade?...znam da dolazi period obveznih dnevnih svjetala,ali me čisto zanimalo...većinom vozim po gradu, u koloni, po semaforima sa max 60 km/h pa uočljivost sa upaljenim svjetlima usred bijela dana ne igra preveliku ulogu...obzirom da znamo koliko košta par xenon svjetala htio sam izbjeći mogućnost da solim more
 

Silentshoot

Active member
Moraš ići na dijagnostiku, možda oni mogu to ugasiti...ako već nemaš opciju u meniju radija...ako staviš na auto, onda ti ne svijetle po danu ili? Jer meni na ručici uvijek stoji auto opcija, i preko dana mi svijetle dnevna, ulaskom u tunel ili dolaskom noći automatski upali kratka, pa ako ti možeš tako umjesto 0 na ručici stavi na auto...
 

popinjo

New member
svjetla mogu pogasiti samo na području pozicije, kada ta pozicijska svjetla i rade, ali se gubi sva automatika kod svjetlosne signalizacije (recimo osvjetljenje tipki)... svjetla u auto modu rade bez prilagodbe svjetlosnim uvjetima koja su uvjetovana izvana,svjetlo/mrak...najčudnije mi je to što svjetla rade u poziciji 0 (nule), i otud proizlazi moj upit...mislio sam da postoji neki "trik", ali ću vjerojatno na dijagnostiku...sejeno hvala na trudu
 

vborovic

C5 modifikator
najčudnije mi je to što svjetla rade u poziciji 0 (nule)
"Normalno" bi na 0 trebala raditi samo posebna dnevna svjetla ukoliko ih auto ima, a ako ih nema, onda budu tu ulogu imala kratka svjetla (konfigurira se preko dijagnostike) .. ovisno o nekim pod-parametrima, trebalo bi biti moguće navedeno isključiti preko ekrana i parametara vozila, ali za uključivanje se treba ići na dijagnostiku
 

ZlatkoC4

Well-known member
Zanimalo me zašto u meniju nema podešavanja za Automatic ligting, ako na ručici postoji pozicija Auto
Zato što su ručice za sve iste i oni koji imaju automatiko i koji nemaju ovisno o opremi vozila ne bih im se isplatilo praviti ručice po tome kako tko uzme opremu auta.
 

vborovic

C5 modifikator
Zato što su ručice za sve iste i oni koji imaju automatiko i koji nemaju ovisno o opremi vozila ne bih im se isplatilo praviti ručice po tome kako tko uzme opremu auta.
Nije nužno da je tako, ovisi o varijanti poluge ... 4 pozicije (0, AUTO, kratka i duga) imaju ona PSA vozila sa baš izdvojenim DRL svjetlima (halogen ili LED), proizvodnja oko 2011. na novije što se EU tiče ... starija od toga, koja nemaju posebna DRL svjetla imaju 3 pozicije, bez AUTO ...







E sad, ovisi što popinjo ima, možemo tek znati da li je nešto krivo konfigurirano, ili je nešto baš abnormalno (zadnja slika je specifična jer je za C5 X7, ali treba gledati samo lijevu polugu u ovom kontekstu).
 

ZlatkoC4

Well-known member
starija od toga, koja nemaju posebna DRL svjetla imaju 3 pozicije, bez AUTO ...
to je istina. Ali sva današnja vozila većinom imaju iste upravljačke mogućnosti samo su ovisno o opremi nekom funkcionalni a nekome služe tome da se nadaju da bih možda nekako to mogli aktivirati :D
 

popinjo

New member
Vborovic, kod mene ručica odgovara ručici na trećoj slici.
"0"-na toj poziciji svjetla i dalje rade što je po meni neobično
"Auto"-svjetla non-stop rade osim komandne table koja mijenja intezitet jakosti svjetla (ulazak u tunel recimo)...znači ugrađen je senzor za svjetlo...e sad, da li je on ugrađen samo radi komandne table koja mijenja intezitet jakosti svjetla, procjenite sami
"pozicijsko svjetlo"
"kratka/duga svjetla"

Već godinu dana od kad imam vozilo, vozim sa uključenim svjetlima...zanimalo me,pitao sam...eto
 

vborovic

C5 modifikator
Pretpostavljao sam da bi to mogla biti situacija, ali nisam shvatio iz do sada napisanog, da li uopće imate LED dnevna svjetla (iznad maglenki, kao na drugoj slici dolje) na Vašem autu ili ne?



ILI

 

vborovic

C5 modifikator
E onda je to dobro tako kako radi (u smislu 0 i AUTO), ako je uključena opcija u dijagnostici da se koriste "dnevna svjetla za C4 ili C5" (što podrazumijeva korištenje kratkih svjetala kao dnevnih, odnosno, da ona cijelo vrijeme svijetle)
 
Na vrh