Automatski mjenjač

pokra89

Well-known member
Ok super, nemam onda brige, jer sve
ostale promjene su fluidne i ne osjete se. Tim više jer je i akustika savršena pa motor i ne čuješ nikako.
Eto vidiš, tebi odradili u ovlaštenom, a ja ovdje u BiH zvao ovlašteni, tj 2, i oba govore to se nikako ne mijenja i ne dira...
 

vborovic

C5 modifikator
Ima takvih bisera i kod nas, i po ovlaštenim servisima .. svi misle da se ulje u AT mjenjaču ne dira, da se LHM ulje za ovjes ne dira ... ništa nije vječno ... 200k km tko je napravio sa AM6 mjenjačem bez (barem djelomične) promjene ulja može očekivati da bude vrlo brzo ostao bez mjenjača ... a popravak košta (rabljeni mjenjač je cca. 1500€), kompletna izmjena ulja (sa 10 l odjednom, tzv. hot flush) je max 400 € ...
 

Micija

Diagbox 7,57 Modrièa.Free
Poštovanje. Novi sam član i nedavno sam kupio C5 2.2 HDI SX, 98kW, automatic iz 2005.godine. Nemam nikakva uputstva od njega pa me dosta toga zanima. Ali ići ću polako, redom. Prvo, želio bi promijeniti ulje u getribi jer kada mijenjam u rikverc ili naprijed, auto trzne. Neznam dali je to normalno, ali neznam dali je ikada mijenjano, pa ono...,Auto ima 157000 km.Koje ulje da kupim i koju količinu? Unaprijed hvala..:confused:
taj trzaj tj udarac koji si osjetio to ti je najvjerovatnije,desna poluosovina tj luft u njoj.
Izrazeniji je taj tupi udarac ili trzaj kod ubacivanja u nego u p.
Ako je poluosovina sledece sta ces osjetiti je ljuljanje prednjeg trapa na brzini od 7o kmh.
Ali do toga imas 1o 2o hiljada km,imao sam takav slucaj.
 

Automatic

Well-known member
Kod Maslića traže 2.125 kn da promjenje ulje, ali i skinu korito ulja, očiste naslage, očiste sito, jer filtera nema, stave nove brtve i sl..
Prodaju ti maglu,filter postoji i nema nikakvog korita,pogledaj pod citroen v6 by automatic i imate kompletnu getribu raskopanu i kak koj izgleda.Što se tiće maslića slagali su grand cherokeee koji sam kupio ,masno naplatili a niš složili ,kad sam zvao odje,,,li me .Kad sam mjenjao ulje u svom grandu vidio sam da nisu pol toga napravili a čovjek platio 7000 kuna servis
 

vborovic

C5 modifikator
Što se tiće maslića slagali su grand cherokeee koji sam kupio ,masno naplatili a niš složili ,kad sam zvao odje,,,li me
To je jedan od onih servisa gdje cijena usluge proporcionalno raste sa vrijednošću vozila? ... :D ... koliko znam Grand Cherooke je davno prestao biti sinonim za ekskluzivu, to bi danas bio X6 ili sl ... :D ...
 

darko1307

New member
Moze li u c5 2012. god utomatik dakle aw tf80sc mjenjac koji treba aw1 specifikaciju ulja ići Total atx.
Majstor kaze da je to ulje koje ide ali nigdje nisam naso da to ulje zadovoljava specifikaciju za izmjenu ulja ili da inzistiram da se stavi Fucs titan ATF 4400.
 

Automatic

Well-known member
To je jedan od onih servisa gdje cijena usluge proporcionalno raste sa vrijednošću vozila? ... :D ... koliko znam Grand Cherooke je davno prestao biti sinonim za ekskluzivu, to bi danas bio X6 ili sl ... :D ...
Nisam rekao da je grand cherokee sinonim za eksklusivu pogotovo ne ovaj moj 5.2 ali koristim ga svaki dan i točim mjesečno za 3500 kuna i to me ne j....
Noviji modeli su naravno za ekskuzivu ali za njih nemam para. X5 ,X6 me ne diraju kao ni ML jer su mi prepi...asti auti koji imaju prenježne ovjese i diferencijale ali godinama sam vozio amere i klasika mi je zakon.Znam dosta ljudi koji imaju exclusivu na kredit a nemaju za kruh ,,jednostavno nisam taj tip.
Ne znam da li ste upućeni ali moj auto je bio taj citroen v6 exclusive automatic ,i popravljam automatske mjenjače pa sam stavio slike da ljudi uopće vide kak to izgleda d ne trabunjaju o filterima i mjenjačima .Za bivšu peticu mogu reći da je lik prezadovoljan jer je auto bio kompletno servisiran .Pošto vidim da nekog smeta što sam je zamjenio za granda njegov problem htio sam samo pomoći ljudima da ih ne deru.Ja sam se svoje exclusive naplačao i riješio ,nije bio loš auto ali na tu exclusivu imao je takvih pacarskih problema koji i nisu kvarovi ali me izluđivao nakon uloženik 14000 kuna u taj auto koji bi ipak trebao biti kvalitetan jer je u svoje vrijeme bio najjači i najskuplji model C5ice.Ipak svatko ima svoj ukus.Naravno da je c5 udobniji ,ljepše ide ,tiši ali moj gušt je ipak u grandu jer me ne muči parkiranje,makadam a i auto je star pa mi ga nije šteta vucarati i po šumi ako treba.Na kraju auto je da služi mene a ne ja njega.Uživajte nadam se da nikog nisam uvrijedio ,ali posjetiću vas kad-kad da vidim kak mi zmixan ,AX i stara ekipa:angel:
 

Automatic

Well-known member
A je...iga opet ja zas..al.Mislil sam da me prcate zato kaj sam kupil drugi auto.Evo da vas razveselim upravo slažem jednu automatsku getribu od 5.2 granda .Nem tog koji se ne kvari.Nemerem uspoređivat citra sa grandom jer ovaj je terenac ali mogu samo reći da svaki ima svojih čari.Ali može biti i problem u meni jer kad više nemam kaj šarafit na autu jednostavno ga se zasitim(a valjda mi taj dio mozga ne funkcionira kak bi trebal),trenutno sam u granda ulupal 5000 kuna bum videl koliko bum izdržal.Pošto smo van teme da se vratimo ,ako bu neko imal kakav problem slobodno mi pošalje PP u vezi automatica ,nemojte da vas žanjuu i prodaju priče sve se dokumentira i slika pa im pokažete sliku i velite u oči da vam lažu.Naplati ali odradi posao kak treba a nemoj biti lopov(tog se držim cijelog života i zato niš nemam):grin:
 

vborovic

C5 modifikator
Eto, sve riješeno ... a s obzirom da ga tankiraš mjesečno za 3500 kn, a ulupao si tek 5000 kn u njega (ako ti ne fali koja nula), mislim da imaš još prostora ... :D ... ja svojega mjesečno nahranim za max. 100€, a ulupao sam do sada otpilike koliko ti tankiraš na višemjesečnoj razini ... :D ...
 

Micija

Diagbox 7,57 Modrièa.Free
Automatic;(tog se držim cijelog života i zato niš nemam):grin:[/QUOTE je rekao:
Imas mnogo i najvise i to onoga sto se ne kupuje i prodaje,cifre i nule na kraju nikom nisu srecu donjele i miran san.
 

Urban

New member
Da li netko zna gdje i tko može napraviti update FW-a automatskog mjenjača, BC-a i općenito elektronike, a da nije ovlašteni servis, jer oni nemaju pojma da se to uopće radi. :grin:
 

Automatic

Well-known member
Evo za sve koji voze automatice ,pošto slažem jednu automatsku getribu išao sam kupiti dijelove kod Tihomira iznad vrapča.Èovjek radi getribe automatske već više 20 godina i stvarno je dobar barem koliko sam vidio egzotike pred radioniom.Mogu slobodno reći da ima više iskustva od mene i stvarno zna svaki dio napamet.Znači ako ja nešto neznam on bi trebao sigurno znati jer mi je rekao da je slagao citre kad smo razgovarali,broj samo u PP.Ovo objavljujem jer ga ne gledam ko neku konkurenciju več kao majstora sa puno više iskustva od mene što se tiče automatica jer radi samo automatske mjenjače.Sa cijenama nisam upoznat.
 

vborovic

C5 modifikator
Da li netko zna gdje i tko može napraviti update FW-a automatskog mjenjača, BC-a i općenito elektronike, a da nije ovlašteni servis, jer oni nemaju pojma da se to uopće radi. :grin:
Nažalost nisu svi ovlašteni servisi jednako kvalitetni, neki imaju bolje tehničate (auomehatroničare), neki slabije ... zašto te to zanima, imaš problem s mjenjačem?
 

ZlatkoC4

Well-known member
Da li netko zna gdje i tko može napraviti update FW-a automatskog mjenjača, BC-a i općenito elektronike, a da nije ovlašteni servis, jer oni nemaju pojma da se to uopće radi. :grin:
Jesi probao da resetiraš bsi? možda dogradnja i nije potrebna. ako je onda bih ovlašteni u Buzetu trebao znati to i odraditi. Update bsi software
 

vborovic

C5 modifikator
Ja sam imao BSI update na svom autu, radi nečega sasvim trećega, nisam primjetio apsolutno nikakvu razilku prije i poslije u vožnji ... jedino što sam primjetio je da sam ostao bez dotadašnje prijeđene kilometraže na putnom računalu, odnosno prosjeka potrošnje ... :D ...
 

Urban

New member
Nažalost nisu svi ovlašteni servisi jednako kvalitetni, neki imaju bolje tehničate (auomehatroničare), neki slabije ... zašto te to zanima, imaš problem s mjenjačem?
Naravno da nisu, bio sam u Labincima (Posedel) i u Kopru (Avtoprim), ali oni nisu ni znali spojiti mobitel i auto preko bluetootha. :doh:

Pa nemam problema, ali vec ako se moze napraviti update, zasto ne, valjda su nesto sredili njime. :)


@ZlatkoC4 - nisam probao resetirati, jer iskreno nisam ni znao za to ni neznam kako se radi. :meh:
 

vborovic

C5 modifikator
Računala u autu ne funkcioniraju kao PC računala, noviji firmware nekog dijela ne mora nužno značiti bolji rad na tvom autu ... do novijih verzija dolazi zbog uočenih kvarova, ili devijacija u radu na određenoj seriji npr. mjenjača, i onda oni naprave update, koji je namijenjen za tu seriju, a ne za sve serije ... ti staviš taj FW na mjenjač, i ne budeš primjetio razliku ... a moguće je čak i da si zezneš (pogoršaš) mjenjač ...

BSI reset ima proceduru gašenja, isključivanja akumulatora i svih radnji koje trebaš napraviti prije i poslije (a prije ponovnog pokretanja), to je kao shut-down na PC-u, da si auto pospremi sve kaj treba, zaboravi kaj mu ne treba, i onda ga ponovno upališ ... može riješiti određene sitnice, ako se ne ponaša kako bi trebao, zbog softversko/elektronskog dijela, ali ne pomaže ako je mehanički kvar negdje
 

ZlatkoC4

Well-known member
A za servis probaj ovdje. cib-commerce Buzet, ovlašteni. Ja servisiram u njihovom servisu u Zagrebu na velikogoričkoj cesti Nadinska 9. i dečki su super. http://www.citroenmreza.hr/cib-commerce-buzet

nisam probao resetirati, jer iskreno nisam ni znao za to ni neznam kako se radi.
Evo kako radiš reset.
The Body control unit (BSI) on Citroens (and Peugeots) sometimes goes batshit-insane and switches things off for no other apparent reason than it felt like it.

A reset is usually enough to resolve, but the steps need to be followed almost exactly, and the car should be thoroughly checked afterwards to make sure everything is working.

This documentation details how to perform the reset

To perform the reset;

1 Put the drivers window down and lift the bonnet (leave the key in the ignition)
2 Ensure all equipment (stereo etc) is switched off
3 Ensure all doors are closed and reach through the window to remove the key from the ignition
4 Wait 3 minutes
5 Disconnect the battery and then wait 15 seconds
6 Reconnect the battery and wait 10 seconds (Do not open any doors)
7 Switch on the ignition (but don't start the engine) and check that all tests pass
8 Hold the lock button on the key down for 10 seconds
9 Remove the key, open the drivers door, close it and check the central locking works (I had to hold the lock button down for another 10 seconds at this point)
10 Start the engine and complete the systems check

Note: When you put the drivers window up, it won't automatically go all the way up. Make sure you close it all the way before putting it down, otherwise the automatic close won't close it all the way until you next turn the ignition on and off
 
Na vrh