Workaround FIX - Tempomat i eliminiranje greške

Larry

Member
Znam da svi imaju problem s tempomatom koji ili instantno pri aktivaciji javlja grešku SERVICE, ili random baca tu grešku pri korištenju istoga.

Ja sam prekidač za papučicu kočnice mijenjao pred godinu dana jer su štop svjetla prestala radit, no tempomat je i dalje znao zezat. Nekada bi mi 300 km autoputa izvukao bez ijedne greške, nekada ga ne možeš upalit taman da se postaviš na trepavice. Pritom mi je i malo kotačić na volanu štekao pa bi ga trebao mrdati ili pričekati do minute da on prihvati status na koji sam ga postavio (REG, LIM ili 0). To mi je dalo do znanja da je mogući uzrok bacanja greške SERVICE upravo taj kotačić, a privremeno riješenje je vrlo jednostanvo i zahtijeva WD-40 i 2 minute vremena.

Na WD staviti cijevčicu da se lijepo usmjereno može ušpricati i pošpricati na gornjem desnom (prema tipkama + i -) uglu kotačića. Kratkim pritiskom samo, ne držati nego jedan kratki refleksni špric. Kotačić mrdati u sve položaje par minuta. Nakon toga špricnuti po potrebi još jednom, izmrdati opet kotačić i dobro obrisati sve masno okolo. Meni nije odmah počelo dobro funkcionirati, nego tek nakon par km vožnje.

Nakon toga kotačić odmah prihvaća svaku funkciju koju odaberem (ne uspije u jednom od 10 pokušaja), a limiter i tempomat rade bez greške. Jučer sam po gradu baš isprobavao i nije mi niti jednom bacilo grešku.

Eto, fix je jednostavan, WD neće napraviti nikakvu štetu, samo ga se ne smije pretjerano dozirati da ne curi na sve strane. Koliko će dugo držati? Vidit ćemo, ne vjerujem da je trajno riješenje, ali da drži i nekoliko mjeseci, za mene dovoljno do slijedećeg špricanja.
 

Cutac

Prèkaroš
Tak je i meni. Rijetko ga palim, a kad ga upalim, izbaci grešku jer su kontakti prljavi. Samo ga provrtim gore dolje i radi.
Isto za ostale kotačiće na volanu, nekad vole "preskakati" ako nisu čisti.
 

Larry

Member
Tak je i meni. Rijetko ga palim, a kad ga upalim, izbaci grešku jer su kontakti prljavi. Samo ga provrtim gore dolje i radi.
Isto za ostale kotačiće na volanu, nekad vole "preskakati" ako nisu čisti.
Sada samo da skužim kako skinuti kapicu od potenciometra za temperaturu na automatskoj klimi. Desni kotačić zeza pa mi postavljanje temperature u vožnji zna bit muka isusova... skoči tipa s 22 na 16 i tako u krug :D
 

Cutac

Prèkaroš
Meni to ok radi, nego mi se obadvije te gljive klimaju kao da će otpasti.
Ali mislim da ih se samo potegne, da su nabijene gore.
Ma sigurno se nabije, 100% sam vidio sliku tog modula bez gljiva, ali ne mogu naći sada.
 

Larry

Member
Meni to ok radi, nego mi se obadvije te gljive klimaju kao da će otpasti.
Ali mislim da ih se samo potegne, da su nabijene gore.
Ma sigurno se nabije, 100% sam vidio sliku tog modula bez gljiva, ali ne mogu naći sada.
Probam potegnut. Ako strgam, znam gdje te tražit :p
 

Cutac

Prèkaroš
Ja sam svoje htio izvaditi da vidim zaš se klimaju, ali klizali su mi se.
Jel se tvoji klimaju?
Doslovno su ko ženske bradavice, stoje, al pod prstima se migolje.
 

Larry

Member
Ja sam svoje htio izvaditi da vidim zaš se klimaju, ali klizali su mi se.
Jel se tvoji klimaju?
Doslovno su ko ženske bradavice, stoje, al pod prstima se migolje.
Uspio sam skinut. S malenim jako tankim odvijačem sam podvukao i koristeći polugu potezao polako, bez problema išlo.

Nisam uspio skužiš zakaj se klimaju. Da, nije problem, ali djeluje jako jeftino i nezgrapno.... kao i cijeli auto. Proučim malo pa možda nađem neku ideju.
 

Cutac

Prèkaroš
Jel se klimaju i oni pinovi na koje se gljive nabiju?
Ajde pliz slikaj to, čisto da mi ostane slika ako nekad zatrebam nešto.

Skoro bih rekao da izbjegavam namještati temperaturu jer imam osjećaj da će otpasti. Plus što je skroz nekako pipavo, ni ne osjetiš pod prstima jel prešao zub ili nije. Općenito je sve teško za stisnuti na tom autu, jedino dobro pozicionirano je kotačić za glasnoću i tipka za pojačavanje radija na volanu.
Meni auto ne djeluje jeftino, nego imam osjećaj kao da su uložili masu truda u vanjski dizajn, dizajn i izradu kokpita, volana i sjedala i onda skužili da moraju ostatak auta napraviti i da mora ostati C segment.
A sastavljen je tako da ili imaš osjećaj da možeš čekićem lupati, ili izbjegavaš dodirivati nešto jer imaš osjećaj da će se skršiti.
 

Larry

Member
Jel se klimaju i oni pinovi na koje se gljive nabiju?
Ajde pliz slikaj to, čisto da mi ostane slika ako nekad zatrebam nešto.

Skoro bih rekao da izbjegavam namještati temperaturu jer imam osjećaj da će otpasti. Plus što je skroz nekako pipavo, ni ne osjetiš pod prstima jel prešao zub ili nije. Općenito je sve teško za stisnuti na tom autu, jedino dobro pozicionirano je kotačić za glasnoću i tipka za pojačavanje radija na volanu.
Meni auto ne djeluje jeftino, nego imam osjećaj kao da su uložili masu truda u vanjski dizajn, dizajn i izradu kokpita, volana i sjedala i onda skužili da moraju ostatak auta napraviti i da mora ostati C segment.
A sastavljen je tako da ili imaš osjećaj da možeš čekićem lupati, ili izbjegavaš dodirivati nešto jer imaš osjećaj da će se skršiti.
Automatska dvozonska klima, riješem i problem s desnim knobom za temperaturu - taj nije slušao nikako, uvijek bih suputnika molio da desnu temperaturu podesi jer je to znalo trajat po par minuta.

Skinuo tu kapicu, našpricao na knob malo WD40, pritom s donje strane zagurao maramicu da se baš ne zamasti sve živo i da ne kaplje.

nabio natrag kapicu, mrdao mrdao mrdao i sada uredno radi. Preskoči temperatura tu i tamo, ali skroz zanemarivo sada.
 

Cutac

Prèkaroš
WD nije baš za to, trebao si kontakt sprejem oprati. Tj. ja bih sada rastavio konzolu i oprao sve od WD-a.
 

Milosh

Test
Nije ništa od toga rješenje ako se ne prelemi. To je samo zamazivanje problema koji će se kad tad opet pojaviti, i biti vrlo vjerovatno jače izražen.
 

Larry

Member
WD nije baš za to, trebao si kontakt sprejem oprati. Tj. ja bih sada rastavio konzolu i oprao sve od WD-a.
Cutac, trebalo mi je vremena da i za ovo uhvatim volje napravit, tako da nemoj očekivat da ću tako skoro rastavljat :) Nisam špricao WD na sprej nego cijevčicom doslovno kapnuo par kapi na sam knob. Tako da nije okolo apsolutno ništa masno ostalo, a i još sam zagurao maramicu okolo tako da se za svaki slučaj ne zamasti ništa okolo. Nije da bi išta naštetilo da je okolo špricnulo, ali da mi duša bude mirna.

Kontakt sprej nisam imao pri ruci, nažalost, ali kupim si jer će mi vrlo vjerojatno zatrebat
 
Posljednje uređivanje:

Cutac

Prèkaroš
Kontakt sprej je super za te stvari jer očisti, a ne provodi struju. Jedino treba paziti da ne dođe u kontakt sa matricom ekrana.
 
Na vrh