Ulje Total 5w30/40, koliko ga plaćate?

arsenall

New member
čudi me da firme kao Total, Elf, Mobil, Shell,... nisu izašle u javnost sa kakvim službenim priopćenjem tipa 5w40 je svuda isti ili nije isti, razlike nema ili su te i te.

Ovako ekipa razglaba od nemila do nedraga, teorije zavjere, a narušava se i imidž pojedinih marki.. blabla..

Ako su stvarno sva ulja ista, šteta vozača šta plaćaju duplo i dobivaju placebo efekt...

zasad istine još nema...:hm:
 

Hrvoje Marin

Active member
INA DELTA 5, INA DELTA 5 Gold, INA DELTA 5 Silver, a sva su 15W40!
pa naravno, ne pričamo o normama, nego o viskoznosti, i zašto bi sva ulja 15w40 bila ista?

Nisu ni 5w40 ulja ista, ali onda bi se moglo tvrditi, a neki pokušavaju, da je za Citroen Peugeot motor dobar samo Total/Elf.
 

gule

Active member
Ja sam u BiH i radim u Citroenu kao voditelj servisa. Isto ulje koje mi prodajemo sam kupovao i u Sloveniji, ali sam plaćao više...veći porez, marža...bla-bla...kod mene u servisu litar 5w40 Total 9000 iz bačve košta 16,20 KM(cca.60,75 KN)u tu cijenu ulazi zamjena tj.tko kupi ulje kod nas besplatno mjenjamo...ulje nije slabije nego negdje u EU, već je naša kupovna moć manja...što reče jedan moj kolega:"Nije to skupo, samo je moja plaća sramotna"...

Lakii: Pregled postova
INA DELTA 5, INA DELTA 5 Gold, INA DELTA 5 Silver, a sva su 15W40!
Nisu ista-jedno je za vozila sa katalizatorom, a drugo bez njega...pročitaj tehničku dokumentaciju na Ininoj stranici...
 

Lakii

Well-known member
Nisu ista-jedno je za vozila sa katalizatorom, a drugo bez njega...pročitaj tehničku dokumentaciju na Ininoj stranici...
Nisam ni rekao da su ista, upravo suprotno, si procitao moj cijeli post?

Zato sam ih i naveo kao primjer, jer se radi o uljima iz iste obitelji ulja, INA DELTA 5, skoro istog naziva i istih gradacija. Ali postoji bitna razlika!
Stvar je u tome da ljudi ne citaju sitna slova i rade si ustedu koja to nije!
 

dejan

New member
Nisam ni rekao da su ista, upravo suprotno, si procitao moj cijeli post?

Zato sam ih i naveo kao primjer, jer se radi o uljima iz iste obitelji ulja, INA DELTA 5, skoro istog naziva i istih gradacija. Ali postoji bitna razlika!
Stvar je u tome da ljudi ne citaju sitna slova i rade si ustedu koja to nije!
Na totalu 9000 piše sam to total quartz 9000.:whistling:
 

sipe

od Dijane do XM-a
http://online.konzum.hr/categories/5471854/products/60038328

Danas išao i pogleado. Ima naljepnicu made in germany. Boca od 5 litara i jedna kantica od litru. Na njima piše total quartz 9000 energy 5w-40.

Specifikacije su iste kao što piše u ovom pdf-u na to sam obratio pozornost.
http://www.finalube.com/Product_Data_Files/Total_Product_Data_Files/quartz_9000_energy_5w40_pdf.pdf

Idem sutra kupiti, mogu vam poslikati i napisati sve što vas zanima. Kod nas je problem što vlada onaj mentalitet "ako je jeftino ne valja". Xm piči već 2 zamjene ulja na onom "sranju" iz lidla 5w-40, ko bi rekao nije ga ni kap potrošio. Ljudi nemojmo bit tako naivni. A za reciklažu svako ulje danas mora imati određeni postotak recikliranog to se zna.
 

skafetin

New member
Slažem se u potpunosti s tobom,ja kupujem elf ulje u metroa,a i lik prije mene je uljevao isto,,auto radi ka sat,te ne trosi kap ulja.Izmjene ulja su mi na 15,000 i peri deri
 

sipe

od Dijane do XM-a
Koliko vidim na desetoj stranici su iste specifikacije koje sam i ja slikao. Ovo je total quartz 9000 energy i ima potpuno iste specifikacije. Nisam te baš skužio.
 

jurapz

New member
Naravno da je to sve isto ulje, sve ide preko jednog glavnog uvoznika, mene 5w40 quartz ispadne 45 kn, a za bratov xm 24v uzeo sam najbolje od Totala 10w50 racing full syntetic litra u trgovini 130-140kn:( , ja ga dobijem za 90kn litru, a u svoj 12v sipam total 10w40 5l 130kn .
 

dejan

New member
Koliko vidim na desetoj stranici su iste specifikacije koje sam i ja slikao. Ovo je total quartz 9000 energy i ima potpuno iste specifikacije. Nisam te baš skužio.
energy nema psa specifikaciju. Obično se dobi/kupi 9000 brez energy....

Zanam te fore kaj su kod nas prodavali elf evolution-samo za francusko tržište(sxr na kraju), bez reno specifikacije i sa manj aditiva u ulju...
 

sipe

od Dijane do XM-a
Ali koliko sam vodio 9000 nema 229.5 specifikaciju. Vidjet ćemo, siguran sam da neće xantia zaribat sigurno.
 

dejan

New member
Approved Mercedes engine oil meeting the mb 229.5 engine oil specification is listed here. The mb 229.5 specification is for fuel economy engine oil for even longer oil change intervals (vehicles froom 2002 onwards) with service indicators. Special, stricter requirements than ACEA A3/B3. For use in all petrol and diesel engines. These engine oils also comply with mb 229.1 and mb 229.3 specifications.

229.5 ti je longlife ulje.
 

sipe

od Dijane do XM-a
Approved Mercedes engine oil meeting the mb 229.5 engine oil specification is listed here. The mb 229.5 specification is for fuel economy engine oil for even longer oil change intervals (vehicles froom 2002 onwards) with service indicators. Special, stricter requirements than ACEA A3/B3. For use in all petrol and diesel engines. These engine oils also comply with mb 229.1 and mb 229.3 specifications.

229.5 ti je longlife ulje.
Pa i sam total kaže da je za dulje izmjene.
http://www.total-lub.ca/Pages/content/NT000087F6.pdf
Pdf iz 2011 godine.
 

Lakii

Well-known member
Dejan vam je pokazao pravi pristup.

Za svako ulje koje vas zanima treba procitati puni naziv i specifikacije. i to najbolje iz datasheetova samih proizvodaca.
One fore "made in germany", EU, i velika masna slova su najnebitnije stvari na etiketama.

Ovo sa Quartz 9000 je sitan primjer sa malim, i za slucajeve auta u koje se ovdje toci, nebitnim odstupanjem. U neku mecku novijeg godista bi sa ovim uljem trebalo ici na kraci interval zamjene, onaj pri otezanim uvijetima rada.

U Xantiu i Xm mogu komotno sva ulja jer sve u prodaji danas pokriva i prelazi specifikacije iz onih davnih vremena; SJ/CF, A3/B3. XU (i ZPJ) motori sve gutaju!
Iako, mozda je 5W40 malo pretanko za njih, u toplijim smo krajevima a i nakupilo se kilometara pod kotacima. 10W40 je nekako uobicajnije...
 

sipe

od Dijane do XM-a
Otac je još u bx točio potpunu sintetiku, pa je tako i mene naučio. Zimi se definitivno osjeti razlika, dok sad ljeti nema. Kupio sam jer je jeftino, a siguran sam da je kvalitetno, jer ne može imat naljepnicu total, 5w40 i specifikacije ako je obična voda. Toliko loše ne može biti.

Ista stvar ko da neko kaže tomos bolje vozi na 98 nego na 95, a svojevremeno se točio 91 oktan.
 

dniko

New member
Pozdrav ekipi, malo lutam po forumu i naletio sam na ovaj post, pa ako nekog zanima u V.Gorici u prodavaonici autodijelova cijena TOTAL 9000 5W40 dođe 45kn/1l.
Ako nekog zanima slobodno vičite.
 
Na vrh