Trzanje prilikom otpuštanja gasa

SasaTZ

New member
Poštovani,

U oktobru prošle godine(2016) sam kupio Citroen C5 (2011 g.) 1.6 hdi 82KW - attraction, prešao 56.000 km (sad na satu ima cca 66.000) u ovlaštenom Citroenovom servisu u Banja Luci.
Auto je u perfektnom stanju, kod njih redovno održavan, knjiga, računi...

Međutim, u toku vožnje, kad pustim gas skroz, osjetim trzaj (udarac, kao kad ne valja nosač motora ), i to ne baš ni blagi. Najviše se osjeti u 4 i 5 brzini. Pogotovo kad se ide nekih 60-70-80 i recimo sustižem vozilo, prilikom oduzimanja gasa s pojavi trzaj ali samo kad skroz sklonim nogu sa papuče gasa. ( puštam gas i hoću pritisnut kočnicu ).
Dok je auto hladan, to se skoro nikako ne osjeti. Kako radna temperatura raste i to se povećava.

Bio sam u Tuzli u ovlaštenom servisu, gdje su mi odradili update softwarea ( neke ispravke za taj model ), no greška i dale postoji. Pa sam ipak otišao ponovo u B-Luku jer sam tamo i kupio vozilo, te su mi oni dali garanciju.

U ovlašteniom servisu u B.Luci, su sve pregledali, očitali neke parametre i poslali u Francusku, te su im ovi rekli da rade ( dali ću ja sad to dobro napisat ) "upoznavanje injektora" ili tako neštno. Ugl trajalo je to nekih 40 ak min. ( to se radi u toku vožnje ).
Međutim i dalje je sve isto!

Kaže nema šta, samo vozi, ali trzanje i dalje postoji.

Primjetio sam takođe prije neki dan, kad sam zaustavio vozilo, namotao puni lijevi, te krenuo u rikverc, kad sam ponovo pritisnuo kočnicu, osjetio sam neki klik ili mali blagi uadac na papučici kočnice.

Dali je to dvoje povezano ne znam, molio bi za pomoć.

Izvinjavam se na ovako opsirnom tekstu, greška je takva pa ju je teško objasniti.

Veliki pozdrav za sve iz Tuzle

Saša
 
Posljednje uređivanje:

mamut

C5
Donator foruma
hm, što se trzanja tiče, meni kad se dešavalo bilo je do dizni, prvi put trzalo promjenio diznu, drugi put diznu 2, treći put diznu 3, sad čekam četvrtu :thinking:
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ma nov je to auto... nekako neznam dal je dizna. Makar ne hvale baš gorivo preko grane. Ručni mjenjač ili?
 

mamut

C5
Donator foruma
meni nije bilo do starosti dizne, nego je bila obaviejst od citroena, ne opoziv nego obavijest, da su neke loše dizne id a se treba zamjenit sve 4, naravno o svom trošku
 

SasaTZ

New member
hm, što se trzanja tiče, meni kad se dešavalo bilo je do dizni, prvi put trzalo promjenio diznu, drugi put diznu 2, treći put diznu 3, sad čekam četvrtu
Sad da li sam dobro napisao "trzaj", ili blagi udarac u svakom slucaju trzne... na prethodnom vozilu mi se tako ponašao kad je otišao jedan od nosača motora. Skoro pa isto dešavanje. čak se i kazaljka na obrtomjeru malo trzne kad se to desi.

Ma nov je to auto... nekako neznam dal je dizna. Makar ne hvale baš gorivo preko grane. Ručni mjenjač ili?
ručni mjenač, 5 brzina.

Probao još par tih modela 1.6hdi istih koje imaju moju prijatelji i ni na jednom od 4 probana se to ne dešava.
Ja sam sa njim prešao nepunih 10.000 i sa svim sam ostalo zadovoljan, ali ovo nikao riješit.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nači provjereno je sve gumeno što se može potrošit? Seleni, nosači i slično?
 

SasaTZ

New member
Nači provjereno je sve gumeno što se može potrošit? Seleni, nosači i slično?
Navodno da jeste.
U servis u BLuku sam išao, kažu da su sve provjerili, u Tuzli takođe u ovlaštenom sam radio mali redovni servis i tu je ponovo sve pregledano, kažu da je sve novo, i da je sve ok. eh, sad....

Jedan poznanik mi reče da ima neki "hidro" nosač motora ( ili tako nešto) koji u sebi ima ulje, pa navodno kad se ugrije moguce da se to desi. Èekam da se vrati pa da proba auto da vidimo dali je to to... Kao to se ne može probati, osim staviti drugi, pa vidjeti kako se ponaša.
 

ZlatkoC4

Well-known member
nosač motora bih se morao manifestirati i u nižim brzinama ne samo u 4-5. Iako nije ni to isključeno ali u 90% bi čuo udarce kod kretanja a osobito u drugoj sa jačim gasom jer je tu snaga najizraženija. ovo što ti govoriš može biti čak i do filtera nafte. ili je čak u pitanju negdje loš kontak nekog od injektora ili senzora. sve ovo su nagađanja teško je ovako na pamet reči. ali svakako ako nije mjenjan skoro filter nafte ga promjeni. a i provjeri da nemaš vode u sistemu. I toči dizel samo na pouzdanim benzinskim pumpama jer tu kod vas zaista ima svega po pitanju kvalitete odnosno čistoće dizela.


a mogu ti preporučiti da odeš u auto centar Ovnak u Vitezu ovlašteni za Citroen javiš se Guletu on ti je i ovdje na forumu pa neka ti oni to pregledaju i rješe. ako ti treba kontakt pošaljem ti na pp.
 

SasaTZ

New member
nosač motora bih se morao manifestirati i u nižim brzinama ne samo u 4-5. Iako nije ni to isključeno ali u 90% bi čuo udarce kod kretanja a osobito u drugoj sa jačim gasom jer je tu snaga najizraženija. ovo što ti govoriš može biti čak i do filtera nafte. ili je čak u pitanju negdje loš kontak nekog od injektora ili senzora. sve ovo su nagađanja teško je ovako na pamet reči. ali svakako ako nije mjenjan skoro filter nafte ga promjeni. a i provjeri da nemaš vode u sistemu. I toči dizel samo na pouzdanim benzinskim pumpama jer tu kod vas zaista ima svega po pitanju kvalitete odnosno čistoće dizela.
Osjeti se ono i u nižim brzinama, ali manje i samo kad je auto ugrijan na radnu temperaturu. Slažem se da je teško ovako bilo šta reći, dok se vozilo ne proba. Ali eto da vidim možda je neko imao kakvo slično iskustvo, jer u ovlaštenim servisima nisu ništa riješili. (bar ne u ova dva). JOš imam garanciju na motor i mjenjač do oktobra mjeseca, pa eto...

Moram napomenuti, da sam prije odlaska u B.Luku u servis zvao telefonski, ne prestavljajući se i objasnio problem telefonski, (mislim šefu servisa bar su mi tako rekli ) koji mi je odgovorio da su imali jedan takav slučaj ali da ga nisu uspjeli riješit.
Pretpostavljam da je to taj isti auto...

Gorivo sipam na "Nestro Petrol"-u i "Petrol"-u ( slovenačkom).... a evo šta je sve pomijenjeno u 12 mejsecu, ili prije 6.500km na 60.000 :

1. filter ulja
2. filter goriva
3. filter zraka
4. filter ventilacije/klime
5. total quartz ineo ecs 5w30


Hvala na odgovoru, i broj možeš poslati ako nije problem pa kad budem išao u tom pravcu da dogovorim pregled.

LP
Saša

a mogu ti preporučiti da odeš u auto centar Ovnak u Vitezu ovlašteni za Citroen javiš se Guletu on ti je i ovdje na forumu pa neka ti oni to pregledaju i rješe. ako ti treba kontakt pošaljem ti na pp.
Hvala za broj
 

MEDOLINO

New member
Zdravo ekipo. Imam isti C5 1.6 HDI sa identicnim problemom. Kao dopuna pri oduzimsnja gasa u 4 -toj brzini, pomice se rucica menjaca.
SASA TZ dali si resio problem?
Poz ix MK
 

Profiler07

Well-known member
Kod mene je bio slican problem na staroj 5-ici i jos vise se osjecalo kad je klima upaljena,nakon zamjene selena rijesio problem
 

Subotingoran

New member
Pozdrav! Citam post i imam identican problem... Znaci hladan nista, cim se ugreje, trza pri pustanju i dodavanju gasa... Jel neko uspeo da nadje sta je problem?
 
Na vrh