Trendovi u autoindustriji

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Više bi bilo... frajer iz Citroena se hvali kak radi dobar posao :D a šta će drugo hehehe

Nek dige prosječnu mjesečnu prodaju na bar 8000 komada pa nek se javi :whistling: konkurencija bez beda prodaje preko 10k mjesečno
 

Dalibor

Dado Tornado
citroen i dosta drugih auto firmi zatvara tvornice u rusiji. bio je prilog na Al Jazeeri, opelu recimo pala prodaja u rusiju nekih 850 %
 

ZlatkoC4

Well-known member
opelu recimo pala prodaja u rusiju nekih 850 %
tako i mujo kaže fati 100% da jeste a 300% da nije:D

Rusiju ne uzimaj kao mjerilo jer to je trenutna politička situacija i natezamje sa europom.:grin:

kada građanima u EU poraste kupovna moć porasti će i prodavačima automobila broj prodanih auta. Jednostavna je to matematika. Sve ostalo je ovo samo natezanje i nije do brenda več što ljudi nemaju euriča u đepu.

neki brend prolazi loše a neki lošije ovisno koliko ih vlde EU guraju u vozni park institucija i večih firmi pa od tud proizlaze brojke o pojedinim brendovima. a u globali su svi u padu. i daleko od nekih god. unazad.:D
 

Dalibor

Dado Tornado
nije mi jasno zašto me danas stalno ismijavate :oops:
temu koju sam otvorio nazvali ste prvoaprilska šala, a sada ispada kao da ne znam računati...

rekli su kako se opelu smanjila prodaja za 8,5 puta... znači 8,5 x 100 je smanjenje za 850 %
 

Krky

Lakerski profesionalac
Ako npr. prodaš 100 auta i onda ti padne prodaja za 850%, koliko je onda to prodanih nakon pada prodaje:whistling:
Kak ne razmeš..
Tu godinu nisu prodali ni jedan auto.. a vratili su im 850 auta kupljenih prijašnje godine jer nisu bili zadovoljni s njima, i otišli kupiti vw :D:D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
rekli su kako se opelu smanjila prodaja za 8,5 puta... znači 8,5 x 100 je smanjenje za 850 %
Nači ovako... prije su prodavali recimo 100 auti mjesečno u prosjeku. Sad prodaju 8,5 puta manje. Znači 100/8,5=11,7. Znači sad prodaju oko 12 auti mjesečno.

Ako je prodaja pala sa 100 na 12 auti (znači 8,5 manja prodaja), koliko je to u postotku?







88% manja prodaja
 

fullcool

New member


Nači ovako... prije su prodavali recimo 100 auti mjesečno u prosjeku. Sad prodaju 8,5 puta manje. Znači 100/8,5=11,7. Znači sad prodaju oko 12 auti mjesečno.

Ako je prodaja pala sa 100 na 12 auti (znači 8,5 manja prodaja), koliko je to u postotku?







88% manja prodaja
Ako je prodaja pala sa 100 kom. na 12 kom. to znači da je prije bila veća za 833% a sad je manja za 88% a ako se sad opet poveća za 850% onda će biti veća za 2% nego prije pada od 833% :whistling:
 

ZlatkoC4

Well-known member
Ako je prodaja pala sa 100 kom. na 12 kom. to znači da je prije bila veća za 833% a sad je manja za 88% a ako se sad opet poveća za 850% onda će biti veća za 2% nego prije pada od 833%
da nije april ovo bi se onda zvale kruške i jabuke. :D
 

goranpo

Member
Da nije bio prvi april zvalo bi se matematika, ovako ne znaš jel se ljudi za:cenzura::cenzura::cenzura:avaju :confused:. Ivan najbolje objasnio... Ako prodaja bilo čega pada, ne može past više od 100%, jer kad padne 100% nisi prodao ništa, kad prodaja raste onda može rast za više od 100%, ako je prodaja 100% veća znači da si udvostručio prodaju, ako si prodao 200% više onda si utrostručio prodaju itd.
 

fullcool

New member
da nije april ovo bi se onda zvale kruške i jabuke. :D
Nema krušaka i jabuka, kad obračunavaš porez u cijeni od 100kn nečeg je uračunat pdv od 25% ali tih 25% pdv-a nije 25kn od tih 100kn. Pogledaj račune pa vidi iznose pdv-a, vidjećeš da nisu 25% od iznosa koji si platio nego manje.
 

markan1000

Well-known member
jesu kruške i jabuke, radi se o dva različita izračuna. ako ništa, kruška ti je jedna osnovica na koju računaš postotak, a jabuka ti je druga osnovica iz koje izračunavaš postotak,.

tako je i kod pdv-a, kod računa od 100 kuna ti nije osnovica tih 100 kuna, nego konkretno 80 kuna. 25% od 80 kuna = 20 kn PDV-a. To znači 80 kn osnovica +20 kuna PDV (25%)=100 kn račun.
tih 20 kuna od ukupnog računa predstavlja 20%, iako je PDV 25%. znači kruške i jabuke su jer imaš različite osnovice.
 

Damaj

Active member
jesu kruške i jabuke, radi se o dva različita izračuna. ako ništa, kruška ti je jedna osnovica na koju računaš postotak, a jabuka ti je druga osnovica iz koje izračunavaš postotak,.

tako je i kod pdv-a, kod računa od 100 kuna ti nije osnovica tih 100 kuna, nego konkretno 80 kuna. 25% od 80 kuna = 20 kn PDV-a. To znači 80 kn osnovica +20 kuna PDV (25%)=100 kn račun.
tih 20 kuna od ukupnog računa predstavlja 20%, iako je PDV 25%. znači kruške i jabuke su jer imaš različite osnovice.
Ovdje si zaboravio napomenuti da kada bi se 25% uzimalo od 100 kn uzeo bi i dio trgovačke maloprodajne marže, mislim treba pojasniti da bi ljudima bilo jasnije.
 

markan1000

Well-known member
slažem se, ali to mi djeluje kao nešto što ne treba pojašnjavati.

otišli smo malo daleko od teme trendova u autoindustriji... :cool:
 

fullcool

New member
jesu kruške i jabuke, radi se o dva različita izračuna. ako ništa, kruška ti je jedna osnovica na koju računaš postotak, a jabuka ti je druga osnovica iz koje izračunavaš postotak,.

tako je i kod pdv-a, kod računa od 100 kuna ti nije osnovica tih 100 kuna, nego konkretno 80 kuna. 25% od 80 kuna = 20 kn PDV-a. To znači 80 kn osnovica +20 kuna PDV (25%)=100 kn račun.
tih 20 kuna od ukupnog računa predstavlja 20%, iako je PDV 25%. znači kruške i jabuke su jer imaš različite osnovice.
Tebi su kruške i jabuke kad ti je ukupna cijena proizvoda osnovica za izračun poreza. Pročitaj bolje što sam napisao, ja ću ti izvaditi bitne dijelove koje izvrćeš ne znam iz kojeg razloga: "u cijeni od 100kn", " je uračunat pdv od 25%"
 
Na vrh