Skidanje volana

pokra89

Well-known member
koliko sam shvatio, ispod fiksnog dijela se nalazi rupica, unutar nje je jedna kao polugica, tu polugicu treba gurnuti prema gore dok se ne čuje klik, i nakon toga se jednostavno fiksni dio izvadi. Princip je isti kod svih modela sa fiksnim središnjim dijelom.

e sad, da li je za skidanje fiksnog dijela, gdje se nalazi airbag, potrebno otpajati akumulator, ili se može bez toga? ne planiram skroz skidati fiksni dio, niti ga otpajati iz utičnice, planiram ga samo maknuti iz ležišta i vidjeti što je ununtra, jer mi nešto klapa kad prelazim preko neravnina, pa ću samo provjerit nije li se što otkačilo/puklo/otpojilo.
 
Posljednje uređivanje:

Brruno

Well-known member
Na netu sam citao da treba otpojiti aku ako skidas volan. Da se ne bi slucajno aktivirao. I da bi trebalo cekati 10 min kad otpojis aku
 

Milosh

Test
Tako je.

Ne moraš jedino ako si 100% siguran da pri tome nećeš otpojiti žice od airbag-a, a pošto nisi, pametnije ti je otpojiti aku.

Ajde baš ako to uradiš napiši i uslikaj nešto, i ja ću to morati uskoro raditi.

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk
 

Brruno

Well-known member
Jeste poskidali volan i koji kljucevi trebaju? Vidim da treba i jedan torx. Koji je u pitanju? Treba lininplsatike oko volana skidati?
 

Milosh

Test
Jesam ja još davno skidao ali nikako ne stignem napisati. Sutra ću, imam i video opruge koja drži airbag. Nije komplikovano, za skidanje airbag-a treba samo jedan plosnati šrafciger ili još bolje, bilo šta okruglo metalno prečnika 6 mm.
 

Brruno

Well-known member
Airbag je minut posla nego vidim da za skidanje volana treba kljuc vjerojatno 10 i torx samo ne znam koji. Da ne idem skidat a fali mi bas taj :). Nabavio sam skoro novi volan pa da ga stabim. Jeftinije me doslo nego da ga farbam i obložim ;)
 

Milosh

Test
Airbag je minut posla nego vidim da za skidanje volana treba kljuc vjerojatno 10 i torx samo ne znam koji. Da ne idem skidat a fali mi bas taj :). Nabavio sam skoro novi volan pa da ga stabim. Jeftinije me doslo nego da ga farbam i obložim ;)
E za taj ti ne znam reći, nisam gledao koji je to ključ jer nisam skidao cijeli volan. Ali kao što kažeš, skinuti i vratiti airbag je 5 minuta posla, tako da nemaš šta izgubiti ako pokušaš.

Evo videa gdje se vidi kako funkcioniše osigurač/opruga koji drži airbag.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=6aySx0Fv4GE[/ame]
 

Brruno

Well-known member
Evo procedure za volan. Na videu fali dio gdje se skidaju plastike oko volana,ali vidim da su dvije vide u rupama ispod volana. Trebaju torx odvijači i za one dvije ispod plastike i zo dugi odvijaci. Ovo je ujedno i procedura za zamjenu el. tipki na volanu ili polugica za svjetla i brisače.

[ame]www.youtube.com/watch?v=9K3uztzp5Rw[/ame]
 

Brruno

Well-known member
Evo da nadopunim malo thread za one koji se zele zezat.

1. Torx kljuc za najvecu vidu u sredini volana je T45,malo treba jace povuc kad se odvija.
2. Ostale su t10 ukljucujuci i dvije vide ispod volana koje drze plastike oko elektronike i kablove
3. Skidanje airbaga je lako,malo treba jace povuci gornju stranu pa donju kad se gurne odvijac u rupu s donje strane volana
4. treba skinuti i plastiku s bocnim polugicama za svjetla i brisace,jer se plavi konektor od volana spaja s unutarnje strane plastike,ne mora se skidati sve,moze se samo izvuci kao na videu o okrenuti drugu stranu plastike ali treba jako paziti na zice koje idu u bravu. Naravno treba zapamtiti kako vratiti konetor nazad da se ne zapetljaju zice kad se sve vrati. Pripaziti i na plasticni nosac kabela od volana tocno ispod volana,lako se otvara.
5. Pazite da ne okrecete volan u prazno kad ga skinete jer ce vas zbuniti kao mene zasto ne sjeda natrag, jer kad se okrece volan a nosac volana ne,onda rupa vise ne pase i ne mozete ga vratit dok ne okrenete sve natrag i po nekoliko krugova :D
6. Ključ za one 3 matice koje drze volan je broj 10
7. Ne treba cekati 30 minuta kad se odspoji akumulator,ja sam skinuo sve nakon 5 minuta.

Rastavio i sastavio u 20 minuta sve jer sam isao polako i pomocu videa.
 
Posljednje uređivanje:

Citro

New member
koliko sam shvatio, ispod fiksnog dijela se nalazi rupica, unutar nje je jedna kao polugica, tu polugicu treba gurnuti prema gore dok se ne čuje klik, i nakon toga se jednostavno fiksni dio izvadi. Princip je isti kod svih modela sa fiksnim središnjim dijelom.

e sad, da li je za skidanje fiksnog dijela, gdje se nalazi airbag, potrebno otpajati akumulator, ili se može bez toga? ne planiram skroz skidati fiksni dio, niti ga otpajati iz utičnice, planiram ga samo maknuti iz ležišta i vidjeti što je ununtra, jer mi nešto klapa kad prelazim preko neravnina, pa ću samo provjerit nije li se što otkačilo/puklo/otpojilo.
Da li si ikad rijesio taj problem i kod mene se isto cuje na c5 neko brujanje na volanu ali samo na ispucalom asfaltu i cim držim ruku na središnjem djelu tj malkice pritisnem ono se više ne cuje. I to se povremeno javlja, nekad se ne cuje nikako
 
Na vrh