Sistemi ubrizgavanja na benzincima 1.6 i 1.8

Lakii

Well-known member
potenciometar leptira, jedna krajnja (lijeva možda) i masa moraju imati 5V, to je napajanje.
druge dvije, srednja i ona krajnja za koju si skužio da nije napajanje moraju imati od 0.2 (znači neki malen napon) do max 5V.
ako potenciometar svakakav napon daje, vjerojatno nešto s njem ne štima, ako je sve OK mjereno.
Ne kuzim, kako potenciometar moze davati napon?

Ugl., ako ti daje neravnomjerne i isprekidane vrijednosti otpora, u njemu je najjerovatnije problem!

Vidim da imas kompletan drugi usis, samo promjeni to!
Nemoras resetirati ECU, samo probaj zamjeniti i javi sta je bilo!

PS, kod odredivanja mjernog podrucje ohmmetra, pocni od najmanje vrijednosti, na ekranu ce ti biti ono " 1. " to ti je beskonacan otpor. stani na prvoj skali na kojoj ti pocne pokaziati druge vrijednosti!
 

fullcool

New member
@ jura, imaš u autodati detaljno opisano testiranje pojedinih komponenti 1.6 motora, sa skicama i svim podacima, otpor injektora je 15 oma kao što reče dakibor.

@ zoran, za 1.8 16v motor nema podataka ali je navedeno kao poznati problem za te motore ovako :
motori sa oznakom ECU-a SL96-1 i SL96-9, mogu imati faličnu bobinu koja uzrokuje neispravnost ECU-a, potrebno je zamjeniti bobinu novom modificiranom i ako je potrebno zamijeniti i ECU.
pogledaj oznake na kompjuteru motora, pa ćeš znati dali se ovo odnosi na tvoj motor.

dalibore malo si zbrkao objašnjenja pa ću pokušati ispraviti te;)
ovo vrijedi za 1.6 motor

potenciometar leptira se ispituje ovako:
napon napajanja je na kontaktu br.1, konektor se odpoji i ispita se napon između 1 i mase, paziti da je prilikom odpajanja isključen kontakt a uključiti za mjerenje. napon treba biti 5V.

otpor potenciometra, tj, pad napona na potenciometru se mjeri sa spojenim konektorom, mjeri se napon između kontakta 2 i 3, najmanji napon je 0,2 V kad je leptir zatvoren, a najveći 5V ka je leptir otvoren do kraja, promjena napona mora ići glatko kako se leptir otvara.
 

jura

New member
Da, tako sam ja i mjerio i dobio stravičan rezultat. posnimio sam to na mob pa budem uplodao na yubitu i stavil link tu...

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=-Vovvi5eHx0[/ame]

Znači, 0,45 je početna vrijednost, onda polako otvaram leptir i negdje na sredini vrijednost je na 7 da bi odmah nakon toga pala i do kraja ponovo rasla na 4,58
 

jura

New member
Danas sam skinuo potenciometar, rastavio ga, počistio i vidio na kliznom dijelu oštećenja koja ne mogu poptavit. Malo sam ga dotjerao, sad imam konstantno klizanje napona ali ipak to nije dobro.
 
Na vrh