Servisni interval za Citroen C5 II

iVar

New member
Nedavno sam natrcao na nesto sto me zagolicalo.

Redovni servisni interval na X7 - recimo kod mene stoji 15.000km. Upoznao sam na neke ljude kojima u zavisnosti u koji servis idu, u autu stoji 10.000km .

Nasi servisi nas forsiraju da se radi redovni servis na X7 svakih 10-15.000km.
Medjutim na service.citroen stoji podatak, konkretno za moje vozilo, da se redovni servis radi na 30.000 u normalnim ili 20.000 u otezanim uslovima.

Danas sam mijenjao neki selen blok na autu pa sam pitao likove u servisu o cemu se tu radi i ko koga dere. Oni tvrde da im Citroen Kopar a njima opet Francuzi diktiraju uslove i servisne intervale.
Malo mi to djeluje...neuvjerljivo. Za aute u garanciji jos i da povjerujem, ali za ostale...;)
Ulje se sipa isto kao i u francuskoj...gorivo cak i da je losije opet je to interval svakih 20.000 a ne 10.000km ...a o kvaliteti puteva ne bih sada; Imao sam prilike i jos uvijek imam, za navozati se po EU i ko god mi kaze da su kod nas ceste lose taj nije vidio EU ceste.
Dakle, pitanje stoji - da li nas servisi svjesno deru i kome se pozaliti ? PSA centrali?
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
da li nas servisi svjesno deru
Sigurno ne rade iz entuzijazma. Rad u Hrvatskoj je skup (davanja na plaću), porezi visoki, plaće treba isplatiti, gazda treba imati dobit. Ne vjerujem ni da je u BiH drugačije.

Nasi servisi nas forsiraju da se radi redovni servis na X7 svakih 10-15.000km.
Medjutim na service.citroen stoji podatak, konkretno za moje vozilo, da se redovni servis radi na 30.000 u normalnim ili 20.000 u otezanim uslovima.
Možeš napisati pismo u PSA. Nagađam da ćeš dobiti odgovor otprilike da je servisni interval prilagođen specifičnostima tržišta i uvjetima korištenja, bla, bla...
 

Automatic

Well-known member
Nemam pojma o servisima ,ali i meni je svaki servis na 30 000 km.Znači na c5 kad ga resetiram ide taj interval.Jednostavno se ne zamaram već napravim servis na 10000 km i riješim se brige.Ono kaj se tiće većeg servisa napravim kad smatram da treba a ulje i filtere mjenjam na 10 000 km ili jednom godišnje.
 

kerber

New member
Na mom C5 također kod resetiranja servisnog intervala vrati brojač na 30000, međutim dečki kod kojih servisiram preporučaju na 15000 ili godinu dana izmjenu ulja i filtera s obzirom da se većina kilometraže napravi u gradskoj vožnji.
 
Na vrh