Qashqai 2008g

diegos

Well-known member
Montirane na Kaškaja nove gume Kumho Crugen HP91 (a i mazda dobila nove GY Asymmetric 6).
Kratki rezime nakon 2 tankanja, potrošnja goriva 8.6-9 l, potrošnja ulja oko 0.7l/1000km!
 

Jovan Avramovic

Well-known member
diegos diegos Koje ulje si mu sipao na kraju ?
Bez obzira na motor, skoro litra na 1.000km je izuzetno mnogo.
Za Yaris 1.3 VVT-i kazu da hoce da popije malo ulja, ali kako kazu normala je oko 1L na 10.000km, sto je velika razlika.
Preporuka za ulje Ravenol 10W40
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Ako trosi ulje, ja ne bih isao na gušće, jer nije to rešenje. Pitanje je i kako bi se uljana pumpa ponašala sa uljem, koje nije preporučeno za taj motor. Pod pretpostavkom da 10w nije namenjeno.
Na 107 mi je 1.0 motor, trocilindraš. Za koji svi kažu da hoce da popije ulje. E sad, ja ne dolivam nista, doduse predje do 5000km godišnje, ali da ga trosi, morao bih dolivati.
 

Jovan Avramovic

Well-known member
Ap0qalypto Ap0qalypto Maltene za svaki auto na svetu proizvodjac preporucuje 10W40
Pogotovo moze u tog Nissana, koji je vec relativno star auto i po pitanju mehanike sigurno nije "poslednja rec tehnike".
Nama je na Yarisu popio oko 1L ulja na 1.000km 5W40 Eneos, dok sa istim brendom ulja, a gradacijom 10W40 ta potrosnja je bila upola manja.
E sad, ako je problem u karikama to je onda drugi problem i gusce ulje nece mnogo pomoci, ako ce uopste i pomoci..
 

dinko1981

Well-known member
Predpostavka je da se većina "potrošnje" ulja dešava u periodu kad je motor zagrijan, ali tada 5w40 i 10w40 imaju istu gradaciju odnosno viskoznost. Dakle razlika u potrošnji bi trebala biti zanemariva, osim ako se ne vozi većinom na kratke relacije, nezagrijan, pa je 10w40 ulje gušće od 5w40 u tom periodu. 🤷
 

diegos

Well-known member
Predpostavka je da se većina "potrošnje" ulja dešava u periodu kad je motor zagrijan, ali tada 5w40 i 10w40 imaju istu gradaciju odnosno viskoznost. Dakle razlika u potrošnji bi trebala biti zanemariva, osim ako se ne vozi većinom na kratke relacije, nezagrijan, pa je 10w40 ulje gušće od 5w40 u tom periodu. 🤷
Auto gotovo kod svake vožnje dostigne radnu temperaturu i veci dio vožnje motor je zagrijan. Uglavnom nema baš tako kraćih relacija da se vozi hladan. Tokom ovog mjeseca se malo više vozi pa će zamjena ulja biti tamo oko sredine rujna, stavit cu 5w40. Inace imamo sluzbene aute za svaki dan, pa vremenski gledano ne planiram prečesto dolijevati ulje u ovoga :LOL: Brzo se on zagrije, nije to kao ovi novi dizeli :) hvala svima!
 

diegos

Well-known member
Da malo ažuriram temu s par sitnica...

Prošli mjesec promijenjeno ulje (sad je Shell Helix Ultra 5W40), filter ulja, filter klime, filter zraka.

Istrošene plastike na prednjim vratima + "krom" kvake na zadnjim vratima; naručene nove


Staru navlaku volana zamijenio novom 😁 Istrošena je koža na gornjem dijelu volana, pravi deal bi bio staviti novu, ali tko ga šiša - dobro je ovako za sad!


Zlo zvano panoramski krov ima roletnu koja se sastoji od 3 panela, na stražnjem je "pao" tapecirung, a jednom kod otvaranja se konačno i odvojio. Odvojio se od spužve koja je i dalje ostala zalijepljena za plastični panel. Od starosti ta spužva se jako mrvila pa sam je skinuo koliko sam mogao. Još treba to počistit sredstvom za uklanjanje naljepnica ili sl. Imam 3 opcije:
1. očistiti što bolje, tako ostaviti i čekati da otpadne tapecirung i s ostala 2 panela
2. očistiti i zalijepiti preko nekakvu foliju (crnu, sivu...?)
3. vidjeti s lokalnim čovjekom koji se bavi tapeciranjem koliko bi me oderao za montažu novog tapecirunga


Krajem 1.mj. je teh. pregled, nakon toga možda ugradim kuku. Otkrio sam da netko iz obitelji ima prikolicu, ali nitko nema kuku na autu. A toliko puta bi dobro došlo imati ju...

Također u planu za sljedeću godinu: rikverc kamera. Njena pozicija nije upitna, auto ima iznad tablice komadić plastike koji se samo otkine i tamo ide kamera. Upitan je ekran - najjeftinija i najružnija opcija je ekran samo za kameru montirati iznad otvora ventilacije u sredini. Druga, ne puno skuplja opcija bi bila zamijeniti radio i staviti drugi iste veličine (navodno stane 7 inča multimedija u original otvor). Tu moram istražiti što je s komandama na volanu.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Koristio sam pribadace za papir, pa sam tako napravio neku šemu, pokušavajući namestiti da to sve ima nekog smisla, da nije samo nabacano. Šrafi se u nebo, i onda se stavi taj poklopac koji je u približnoj boji, neba auta. Naručio sam sa Alija, nekih 60 komada je oko 5e. Meni je i ostalo, iskoristio sam oko 40-45 komada.
IMG_20231007_110320.jpgIMG_20231006_182446.jpg
 

diegos

Well-known member
Vidio sam taj trik, ali ne bi funkcioniralo kod mene na pokretnom sjenilu. Uostalom nema ni tapecirunga kojeg bi mogao učvrstiti na ovom dijelu sa slike, a ovo crno je plastika
 
Na vrh