Pukla šajba

visaluteju

Well-known member
Ne znam da li je baš sigurno ovo uzrok pucanja ali opisaću vam šta mi se danas desilo...

Nakon kraćeg puta od 30tak kilometara odem do svog c4 jer sam kupio onaj silikonski sprej za podmazivanje svega i svačega i tako ljepo podmažem ja sve i svašta na njemu i izmedju ostalog kao podmažem malo i brisače...pošto sam pročitao da štiti plastitu ( i tako te neke čarolije ) ja malo premažem i onu lajsnu na šajbi koja (bi trebala da) štiti da se voda sljeva u uglove, i dok sam tako glancao to krpom i sprejem dodirnem i šajbu i ona pukne....
Znači tačno iz tog ćoška se raspukne prema sredini nekih 30 cm.

1000% nije bila puknuta prije toga a i čuo se "puc" kad sam skontao da je pukla...nisam jako pritiskao ni ništa.... nisam mogao da vjerujem i dobrih 20 minuta sam gledao u pukotinu i štipao se da vidim da li sanjam...

Nakon toga sam se sjetio da mi je jednom jedan majstor rekao da nikada ne ljepim ništa po šajbi super-ljepkom jer se zna desiti da od super ljepka i nekih hemikalija sajba pukne (tada mi je to zvučalo jako smiješno) ali eto izgleda moguće...

Baš me je to izbilo, što ga više gledam i lickam više se neke gluposti dešavaju...

Sutra idem na zamjenu sa ugradnjom 220 KM u BiH - banjaluka...

Ujednoću zamoliti majstore da mi zaljepe ljepilom za šajbe i tu donju kilavu lajsnu sa kojom c4-ke imaju problema i voda stalno curi na izolaciju motora, kutiju sa osiguračima itd jer se izvitoperi od sunca i presavije se prema gore

http://imgur.com/a/Z9Ls2
 

DS9

Active member
Na visokim ambijentalnim temperaturama staklo često puca u dodiru sa bitno hladnijom tečnošću. Mislim, ovih dana to nije previše retka pojava.
 
Posljednje uređivanje:

Cutac

Prèkaroš
Zar nije tonirana ona sa toplinskom izolacijom, a ne zvučnom?
Akustička bi trebala između dva sloja stakla imati nešto za suzbijanje buke.

Zanima me cijena jer imam par ogrebotina na šajbi i to možda odem na kasko - lova u ruke i doplatim za akustičku.
 

visaluteju

Well-known member
Nisam iskreno znao ni da postoji akustična šajba. Rekli su mi da ima skuplja, navodno original verzija od 300 KM i kina od 220 (sa ugradnjom). Raspitivao sam se na par mjesta i ostali su skuplji za nekih 30 do 50 KM, a kako mi se ovo nenadano desilo gledao sam da prodjem sto jeftinije.

Ostavim auto i dodjem nakon 3 sata i vidim da su se zaznuli i stavili sajbu koja je namjenjena za senzor iako sam gazdi rekao bez senzora(auto ganema) ali radnik se zeznuo...ta je navodno skuplja i kosta oko 300. Oni u guzvi velikoj, ne skida im se ponovo i hoce da mi prodaju tu skuplju, kad sam im rekao da necu jer sam trazio obicnu i da nije moja greska daju mi je po dogovorenoj cijeni od 220 s tim da imam ono crno kao sto ide citavim rubom sajbe i ispod retrovizora + mali drzas za taj senzor. Ne vidi se od retrovizora kad se sjedne ali se vidi sa strane pa me malo zivcira... Pa cu to ili pokusati odljepiti (ne znam da li je izvodivo) ili tu zakaciti drzac za mobilni ili dashcam...

Sajba nije tonirana ali kad se gleda sa vana kao da je mao zatamljena, uznutra normalno...ne sjecam se da je tako bilo na staroj...

Sve me to sa sajbom i tim senzorom bas iznerviralo...

Dobra stvar je sto su mi konacno sredili lajsnu pa vise nece curiti voda u endzin spejs i po osiguracima
 

Cutac

Prèkaroš
E, imas tri sajbe. Vulgaris, ne-akustičnu sa senzorima i akusticku sa senzorima. Akusticna dolazi samo na dizelima, ali naravno da ju meni osiguranje moze staviti na benzinca :D

Moze, molim te, slika sto su napravili sa lajsnom?:)
 

Milosh

Test
Ja bih se na tvom mjestu raspitao oko naknadne ugradnje senzora, kad već imaš sajbu za njega. Ili, ako ti se ne da, popuni rupu nekom kamericom, kao što i kažeš.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 

visaluteju

Well-known member
Eto nisam imao pojma o tim vrstama šajbi :) Covjek svaki dan nešto nauči :)

Što se tiče toga što su zakrpili lajsnu da ne curi voda evo slike ali ne vidi se ništa posebno osim što je ostalo malo umrljano, u suštini nekih 3-4 milimetra ispod lajsne prema van prešli su tim ljepilom za šajbe, tako da je čitava lajsna ostala savitljiva (jer je zaljepljen samo onaj gumeni dio lajsne što ide prema šajbi) pa se može malo zavratiti u slučaju čišćenja ili nečeg...

http://imgur.com/a/gEND3

Onako kad se baš zagleda čovjek vide se tragovi ljepljenja ali taj dio je ionako zavučen pod haubu...i puno mi je lakše kad znam da neću imati poplavu

Miloshe- Pa raspitaću se malo oko senzora mada nešto mi ne igra veliku ulogu, ali ako gdje naletim i da nije nešto puno para uzeću :)

P.S.
Ovo vam je inače moja mašinica:
http://imgur.com/a/NSC3C

Evo još jedna jer je pozadina na prvoj očajna :) http://imgur.com/a/citi6

P.S. x2 Jel postoji neki način direktnog kačenja slika ili moram ovako linkove ?
 

visaluteju

Well-known member
Danas sam otkrio razlog pucanja sajbe koji sam gore opisao, naime krivac je taj sprej 1000%.

Danas sam sa njim špricao i podmazivao nešto iz čega je virila jedna tanja žičica i bukvalno se uhvatio sloj mraza (da ne kazem leda) koliko je hladno to što izlazi iz njega...

To plus šajba na tempretauri bliže 30 stepeni bile su kobne..

Koristio sam danas i WD koji je recimo normalne temperature....šta je sa ovim sprejem ne znam, ali eto obratite pažnju ako ikad budete išta špricali blizu stakla da li je hladno ili ne :)

Ovaj moj sprej je colmax silicone spray i super podmazuje sve što sam podmazao ali ne prinosite ga staklu

 

Milosh

Test
Hladi kao lud zato što brzo isparava.

Ali, to nije ovo sa slike, jel tako?

[size=8pt] Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk[/size]
 
Na vrh