Promjeni zvuk kada pritisnem kuplung

navygator

New member
Pera na potisnoj ploči kvačila nisu u ravnini nego su neka savinuta prema lameli ili prema van valjda zbog lošeg materijala izrade dolazi do savijanja nakon relativno male kilometraže. A potisni ležaj onda stvara taj zvuk lupkanja.

Još bolje se to čuje još dok kreneš u prvoj brzini do 2200 okretaja i pustiš gas onda čuješ u kabini vozila lupanje kao da nekaj u getribi lupa a nije getriba nego....
 

ZlatkoC4

Well-known member
biće tako najvjerojatnije. kod mene nije tako intezivan zvuk ali nekad jaći a nekad ga uopće gotovo nema sad zbog čega se javlja povremeno ne znam.
 

navygator

New member
Ovisno o brzini pritiska na spojku zvuk je jači ili slabiji, probaj u leru jako polagano stisnut spojku zvuk bude drugačiji nego dok ju stisneš brzo.
Inače to nije samo problem kod C4 vozila ja imam c-elysee a pošto tamo nema ove teme ubacio sam se ovdje.
Kolko km tvoj c4?
 

ZlatkoC4

Well-known member
Kolko km tvoj c4?
35000km kod mene je zvuk bar do sada bio minimalan čak se nekad nekoliko dana uopče ne čuje odnosno minimalno.
ja sam imao drugi problem a to je da se čuje grebanje-struganje nečega kad se auto šalta iz prve u drugu pa treču tako se zvuk pojačavao a kad je auto ful ugrijan onda taj zvuk možeš čuti i pri većim brzinama i u petoj.
Auto normalno vuče mjenjač normalno hvata ništa ne lupa samo se čuje to struganje.
taj zvuk se intezivniji javio na cca 25tkm prvi put i sad auto ima 35tkm proizvodnja 2014 kraj 9mj.
sada su našli što bih bio uzrok auto je od utorka u servisu sutra bih trebao biti smontiran pa tek onda budem o tome kad vidim da je sve kako treba biti.
 

navygator

New member
Jel to struganje kad je auto u višim okretajima cca 2 brzina 2700okretaja. Daš malo jači gas i mjenjas brzinu a prije nego promjenis brzinu čuješ struganje?
Ja sam prije primjetio taj zvuk struganja nažalost nisam snimil taj zvuk a sad se više ne čuje kad su set kuplunga zamijenili.

A kaj su našli tj otkrili otkut taj zvuk?
 

ZlatkoC4

Well-known member
Jel to struganje kad je auto u višim okretajima cca 2 brzina 2700okretaja.
ne od samog kretanja kako polako ubrzavaš tako polako i struže i što više dižeš okretaje brže se vrti pa se naravno jaće i čuje. ali čuje se već iz mjesta kad krećeš.

Ovaj dio što su našli pisti ču u mojoj temi kad završe posao ne bi o tome sad jer već se pretpostavljalo dvije stvari da su u pitanju pa nije bilo to. sad ćemo vidjeti hoće treća biti sreća. Pa vam o tome pišem kad se rješi problem.

Taj zvuk koji se javlja struganja je otprilike kao da je recimo osovina kriva pa samo u jednoj točci ima dodorni moment sa trećim predmetom i tu se javlja struganje.
 

Cutac

Prèkaroš
Meni je mjenjač lagano zujao na cirka 2000 okretaja u 4., a otkad sam promijenio ulje, ne čuje se više.

A ovo što drobi mogli bi biti samo ležajevi. Naravno, moguće je da je nešto iskrivljeno ili pak da se nešto odlomilo pa skače unutra, ali teško moguće da se desi na novom autu koji se ne ganja.
 

navygator

New member
Mislim da pričamo o istom zvuku struganja sve što si naveo je i kod mene bilo, meni su zamjenili i poluosovine lagere na spojničkoj osovini ali dalje je sve bilo isto. Ajde molim te javi se dok srede auto u servisu!
 

ZlatkoC4

Well-known member
Ajde molim te javi se dok srede auto u servisu
naravno da ču javiti trebao je biti u Petak riješen ali dio iz Austrije nije stigao na vrijeme.

Meni je mjenjač lagano zujao na cirka 2000 okretaja u 4., a otkad sam promijenio ulje, ne čuje se više.

A ovo što drobi mogli bi biti samo ležajevi. Naravno, moguće je da je nešto iskrivljeno ili pak da se nešto odlomilo pa skače unutra, ali teško moguće da se desi na novom autu koji se ne ganja.
Kod mene su prvo provjerili bili ulje u mjenjaču ulje je bilo ok.
mijenjali su štift na poluosovini i zatim i ležaj pa nije niti to bilo. Ali mislim da ovo treće će biti upravo to. ali o tome kad se riješi i pokaže da je sve uredu. vidjeti ćemo sutra.
 

ZlatkoC4

Well-known member
I kod mene se taj zvuk čuje kad pustim kvačilo.
drugačiji zvuk se mora čuti samo ne smije ništa lupati rondati i tome sl. osobito ne smije ništa lupati kad se prebacuju brzine. a uvijek je malo drugačiji zvuk stisnuto ili pušteno kvačilo.
 
Na vrh